nabízíme multimediální cestopisné přednášky
přednášky vytváříme pro knihovny, kulturní centra, kina, firemní akce, základní školy, seniory, občanská sdružení a další spolky
Naše přednášky i honorář lze přizpůsobit Vašim potřebám
Všechny přednášky či besedy jsou vytvořeny v délce cca 90 minut. V případě zájmu je lze zkrátit nebo prodloužit na maximální čas 120 minut. Naše přednášky obsahují fotografie, videozáznamy, záběry akčních kamer a dronů.
nabídka cestopisných přednášek pro rok 2024
Maroko – království kontrastů
Vydejte se na nezapomenutelnou cestu severní Afrikou s Pavlem Chlumem a dvěma dalšími členy skupiny Tripel, kteří na svém 2300 km dlouhém dobrodružství prozkoumali fascinující krajinu a kulturu této úchvatné země. Výprava začíná v pulzujícím Marrákeši, odkud překračují majestátní pohoří Atlas a pokračují do pouštního města Warzazat, známého svými filmovými ateliéry. Nedaleko Merzougy stanovali přímo mezi dunami a k autu se vracejí hodinovou túrou na velbloudech. Dobrodruzi poté zamíří přes horské sedlo Tizi n’Ouaddi do zemědělské oblasti u města Azrou, kde navštíví skalní obydlí místních obyvatel. V křivolakých uličkách starobylého města Fez se ponoří do autentické atmosféry marockých trhů, zacpou si nos větvičkou máty a navštíví slavné koželužny. Po prohlídce hlavního města Rabatu, odkud pokračují po pobřeží na jih až do Imsouane, kde si vyzkouší surfování. Celou cestu doprovází ochutnávky specialit, od kozího masa po velbloudí delikatesy či místní sladkosti.
fOTOGalerie
Malajsie & Singapur – Z městské džungle do pralesa
Pavel Chlum a Petr Kvarda vás zavedou na Malajský poloostrov se spoustu extrémů. První část cesty se propotili horkým Singapurem, ale později téměř mrzli v chladném dešti Cameron Highlands. Nemohli se vyhnout ani aglomeracím plných mrakodrapů. Raději však zamířili do horských oblastí plných čajových plantáží nebo do nádherné přírody místních pralesů. I přes nepříjemnou vlhkost a dusno se vydali v Taman Negara vstříc pralesu proti proudu řeky Tembeling, kde navštívili místní domorodý kmen v Orang Asli. Gastronomické pochoutky ochutnáme ve městě streetfoodu Penangu, ale také v KL, Melace či Ipohu. V závěrečné části přednášky si projdeme jednotlivé singapurské čtvrti, kde se dokonce zastavíme na oběd v jedné z nejneobvyklejších Michelinských restaurací.
fOTOGalerie
Brunej & Sabah – Na Borneo nejen za orangutany
Pavel Chlum a Petr Kvarda vyrazili na nádherný ostrov Borneo, kde navštívili úchvatný sultanát Brunej a malajské státy Sarawak a Sabah. Prvních pár dní strávíme v okolí hlavního města Bruneje, Bandar Seri Begawanu, kde se projdeme džunglí, poplujeme po řece plné krokodýlů, uvidíme úžasné opice Kahau Nosaté a navštívíme největší plovoucí vesnici na světě. Poté zamíříme přes čtvery hranice do Kota Kinabalu, hlavního města státu Sabah. Po průjezdu malebnými horskými vesnicemi se po několika hodinách cesty ocitneme v záchranné stanici Sepilok, kde se starají o ohrožené orangutany a malajské medvědy. Přes Sandakan se pak vydáme hlouběji do nitra bornejské džungle, až k řece Kinabatangan, kde nás čeká nezapomenutelné setkání s exotickou faunou. Budeme mít šanci spatřit majestátní zoborožce, tajemné varany, krokodýly, volně žijící orangutany a možná i vzácné pigmejské slony, kteří obývají břehy této kouzelné řeky. A v závěru naší výpravy nás čeká šnorchlování v křišťálově čistých vodách Celebského moře.
fOTOGalerie
Fuerteventura – ostrov divokých pláží
Pavel Chlum na tento neobyčejný ostrov vyrazil se svou rodinou. Držel se zásad cestování skupiny Tripel a stáhl cestovní náklady na minimum. Jak a kde koupit letenky, kde se levně ubytovat, jak se v cílové destinaci pohybovat a přitom se neomezovat. Na tomto krásném ostrově strávil téměř měsíc poznáváním a projel ho křížem krážem. Fuerteventura je druhým největším ostrovem Kanárských ostrovů. Na jejím dlouhém pobřeží se nalézá více než 150 přírodních pláží. Najdete zde pláže s černým, bílým i zlatým pískem, které kontrastují s jasným tyrkysovým oceánem. Na ostrově narazíte ale také na hory plné treků, nádherné přírodní scenérie a hlavně na neskutečně pohodovou atmosféru místních vesniček. Je lepší ubytovat se v Corraleju, Costa Calmě, Caleta de Fuste, El Cotillo nebo Moro Jable? Nebo je mnohem lepší najít si malý domeček v Lajares, La Olivě nebo třeba Tindaye? Po shlédnutí přednášky si určitě vyberete i vy.
fOTOGalerie
Albánie – cestou necestou
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda vás ve vypůjčeném SUV provedou po celé Albánii. Od severu na jih, od západu na východ. Z hlavního města Tirany se vydají nejprve na pobřeží Jaderského moře. A následně zamíří do hor v okolí Thethu. Projedou se trajektem na jezeru Komani a podél kosovských hranic až k jezerům Ohrid a Prespan na makedonských hranicích. Cestou se vykoupou v ledových vodách takzvaných modrých ok, ale i horkých pramenech či v kaňonu Legarica. Během cesty navštíví i historické hrady, starobylá sídla a překrásné pláže Jónského moře.
FOTOGALERIE
SPECIÁL – Bizarní pokrmy jihovýchodní Asie
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou ulicemi Vietnamu, Laosu, Kambodži a Thajska. Tento region zažil během své historie spoustu vládců a každý z nich zde zanechal nějakou stopu v místním jídle. Hladomor zde navíc donutil místní obyvatele jíst cokoliv z pralesa, co by je udrželo naživu. Některé z těchto netradičních až bizarních pokrmů se v této oblasti dají ochutnat dodnes. Jak asi chutná cvrček, tarantule, kobylka, dušená žába nebo kachní zárodek? Dva kamarádi se nebojí ničeho co leze, létá, plazí se, či plave, kokrhá, syčí, nebo chrochtá. Ochutnají, ale také místní vyhlášené Pho v Hanoji, Tom Yum v Bangkoku, Com Hen v Hue, Khao soi v Luang Prabang, ale také místní sladkosti, či vyhlášenou robustu.
FOTOGalerie
SPECIÁL – Blízký východ a památky UNESCO
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou touto speciálně sestavenou přednáškou po fascinující cestě plné historie, kultury a nádherných přírodních scenérií. Na této epické trase budeme společně prozkoumávat významná místa, která spojují Orient a Západ. Začneme v Istanbulu, kde se setkává východní mystika se západními vlivy a pokračovat budeme do syrského Aleppa, starobylého města plného historie a krásné architektury. Navštívíme i Krak de Chevaliers, abychom se ponořili do středověkého světa opevněných hradů. Cestou do Palmyry zažijeme záhadnou krásu pouště. Vydáme se také k Mrtvému moři, kde si užijeme jedinečné plování v super slané vodě z jordánské i izraelské strany. Následně zamíříme do Petry, kde objevíme krásu vytesaných skalních památek a fascinující historii. V červené poušti Wadi Rum zažijeme jedinečné dobrodružství. Naši cestu zakončíme návštěvou zásadní židovské pevnosti Masada a města Eilat. Tato cesta nabízí neopakovatelnou mozaiku historie a kultury, která vás ponoří do bohatého dědictví této části světa.
fOTOGalerie
Malopolsko – hory, doly, Švejk a zelí
Pavel Chlum Vás provede po málo známé, ale za to nádherné oblasti jihovýchodního Polska. Společně navštívíme historickou oblast Malopolska, dnes rozloženou v několik vojvodství a zamíříme i k samé hranici s Ukrajinou. Historicky se této oblasti říkalo Halič, přes kterou putoval také známý voják Švejk za svým plukem. Na naší cestě se budeme pohybovat od lesů a jezer, kde budeme přespávat, přes pouště, skály a historická města jako Krakov, Přemyšl, či Zamość až po pohoří Bieszczady na samém konci Polska. Zavítáme také do solných, křídových a stříbrných dolů. Na samý závěr se svezeme jednou z nejrychlejších horských drah světa.
fOTOGalerie
Vietnam – z jihu na sever
Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás tentokrát zavedou do Vietnamu. Celá cesta začne v Tay Ninh s procesím náboženství Cao Dai, odkud je to už jen kousek ke Cu Chi – místu Vietnamské války, kde Vietkong vybudoval 200 km podzemních tunelů plné nástrah. Po noci v Saigonu vyrazí na sever přes Mui Ne, Nha Trang, Da Nang a Hue. Ve Vinh Moc se pak téměř proplazí podzemní vesnicí, kde lidé žili během války 6 let. Phong Nha, Ninh Binh, Hang Mua či zátoka Ha Long jsou další ze spousty nádherných přírodních scenérií, kde se mu každý cestovatel zastavit. Pro intenzivnější vtažení do děje je cestopisná přednáška doplňována záběry z akčních kamer i dronu.
FOTOGalerie
Island – po stopách horkých pramenů
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou po čtrnácti horkých pramenech – takzvaných hot potech – s horkou vodou v rozmezí teplot 20-50°C. Na své cestě zdolají offroadem 2500 kilometrů kolem celého ostrova, navštíví 15 obrovských vodopádů a také budou muset brodit řeku. Neopomenou navštívit všechny lákadla ostrova jako třeba gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss. Spí ve volné přírodě ve stanu a spacáku. Navštíví i přístavní města Akureyri a Husavík, kde mimo sledování třech druhů velryb zažijí na vlastní kůži zemětřesení. Přednáška vrcholí výstupem k největšímu vodopádu Glymur – 198 metrů a návštěvou hlavního města Reykjavík.
FOTOGalerie
Banát – české vesnice na březích Dunaje
Pavel Chlum Vás provede po této oblasti na břehu řeky Dunaj v Rumunsku a Srbsku, kde čeští kolonisté stavěli na začátku 19. století své domy. Dosud se zde zachovalo několik čistě českých vesnic. Nejprve však vystoupáme po celodenní dřině na jeden z nejvyšších vrcholů Jižních Karpat – Retezat. Vzhledem k blížící se noci jsme nuceni přespat v horském sedle v nadmořské výšce 2000 metrů a ráno jen tak tak unikneme hlídačům horské stráže. Následně navštívíme na rumunské straně čtyři české vesnice včetně jejich okolí a krásné přírody. V Srbsku navštívíme nejen další českou vesnici, ale i hrady podél Dunaje a národní park Djerdap s jeho dechberoucími útesy.
FOTOGalerie
Laos – po proudu Mekongu
Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou starobylým Luang Prabang se slavnostním procesí slonů a mnichů z buddhistických klášterů. Společně s domorodci tu oslavíme nový Laoský rok Bun Pi Maj doprovázený bujarým poléváním všeho co se hýbe. Při cestě na jih prozkoumáme vápencové homole u Vang Vieng i hlavní město Vientiane. Na jihu země projezdíme na skútrech Bolavenskou planinu plnou úchvatných vodopádů, kávových plantáží i etnických skupin. Na konec se podíváme i angkorský chrám Wat Phou či samotný Mekong zakončených vodopády a největším průtokem světa.
FOTOGalerie
Zanzibar – a tanzánské safari
Cestovatelská přednáška začíná ve městě Dar Es Salaam. Prvním cílem Pavla Chluma a Petra Kvardy je safari v národním parku Mikumi. Samotný park je rájem na zemi, kde žijí společně sloni, žirafy, zebry, pakoně, bůvoli a nepřeberné množství další zvěře. Ve druhé části se pak vydají na tropický ostrov Zanzibar (Unguja). V hlavním městě Stone Townu vystoupí z lodi a vydají se vstříc křivolakým uličkám, ve kterých se není žádný problém ztratit, obzvlášť když jste naháněni místními „klíšťáky“. Cestovatelé postupně navštíví většinu zajímavých míst ostrova a to vždy na korbě místní dopravy Dala Dala, kde nejlépe poznají milou tvář místních obyvatel. Ostrovem se vydají od delfíních hejn v Kizimkazi na jihu ostrova, přes nekonečné pláže v okolí Jambiany a Paje. Budou se prodírat pralesem v Jozani a na závěr navštíví hřebíčkové plantáže a samozřejmě nejnavštěvovanější sever ostrova s vesnicí a letovisku Nungwi.
fOTOgalerie
SPECIÁL – Anglicky hovořící země a bývalé britské kolonie
Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás v této přednášce zavedou z Londýna hned na několik krásných míst po celém světě. Navštívíme země jež byly po dlouhou dobu součástí britského impéria a stále se tam běžně domluvíte anglicky. Naše cesta začne v Londýně, odkud se přesuneme nejprve do Asie. Přesněji do indického oceánu, kde leží ostrov Cejlon a stát Srí Lanka. Zde si prohlídneme hned několik pobřežních měst spojených dodnes Brity vystavěnou železnicí. Po té zamíříme do centrální vrchoviny, kde Britové založili věhlasné čajové plantáže. Poznáme sběračky čaje a prohlédneme si i samotné zpracování čajových lístků v místní manufaktuře. Následně se přesuneme do střední Ameriky, kde prozkoumáme karibské moře, pobřeží, ale i džungli státu Belize. Na závěr se pak přesuneme do Afriky, kde v Tanzánii zamíříme na safari.
FOTOGALERIe sRÍ LANKA bELIZE Tanzánie
Čína – s batohem nejen po Sečuánsku
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda na své cestě Čínou ušli 160 km po svých, 500 km se plavili lodí, 2500 km jeli autobusy a 3000 km strávili ve vlaku. Hned po příletu do Pekingu se prošli po Čínské zdi v oblasti Mutianyu, navštívili Zakázané město i Náměstí nebeského klidu. Neopomenuli navštívit Terracotovu armádu a ani rezervaci, kde chovají vzácné pandy velké. Cestovatelé vystoupali do nadmořské výšky 3077 metrů na posvátný vrchol Jing Ding a hned následující tři dny strávili plavbou po řece Jang Tze. Přednáška vrcholí příjezdem rychlovlaku do rozporuplného velkoměsta Shanghaj.
fOTOGALERIE
NA VYŽÁDÁNÍ
Yucatán – od Karibiku k Mayským pyramidám
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda vás na této cestě vyvedou z moderních měst a letovisek do močálů a pralesů přírodních rezervací s tisíceletými Mayskými památkámi roztroušenými po celém poloostrově Yucatán. Po prozkoumání mexického státu Quintana Roo se přesuneme do samostaného státu Belize odkud se vypravíme na jeho karibské ostrovy. Základnou zvolíme ostrov Caye Caulker – ideální místo ke šnorchlování a lodím výletům. Na La Isla Bonitě zažijeme pravý karibský karneval plný tance a barev. Budete se s námi prodírat pralesy, prolézat podzemní jeskyně a také si s námi zaplavete v horské řece či zaskáčete z vodopádu. To vše zažijete společně s námi v pralesích na obou stranách hranice Belize a Guatemaly. Cestou zpět na sever nemůžeme vynechat skvostné světoznámé památky Mayů – komplexy Tikal, Palenque, Chicen Itza, či Cobá. K vidění toho bude ale mnohem víc.
fOTOgalerie
NA VYŽÁDÁNÍ
Jordánsko – království skalních chrámů a Mrtvého moře
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda tentokrát zamíří do Jordánska. V této nádherné arabské zemi se budeme pohybovat nejprve v okolí posvátné hory Nebo. Odtud se pak přesuneme k termálním vodopádům v Ma´In a následně zamíříme k Mrtvému moři, kde okusíme salinitu a zažijeme adrenalinovou túru proti proudu řeky ve Wádí Mudjib. Následně vystoupáme o 1600 metrů výše ke křižáckému hradu Karak. Ochutnáme tu Makloubeh a chléb přímo z pekárny a vyrazíme na túru po rezervaci v Daná. Na naši cestě nemůžeme vynechat jeden z nových divů světa – nabatejské skalní město Petra a poušť plnou rudého písku Wádí Rum. Skalnaté hory tu vyrůstají z jemného písku a ve svých wádích ukrývají staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ, u kterého jsme měli tu čest přenocovat. Poslední dny strávíme v pobřežním městě Aquaba a na samý závěr zamíříme do hlavního města Ammánu.
FOTOGalerie
NA VYŽÁDÁNÍ
Sýrie – napříč předválečnou republikou
Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda se vrátí zpět do roku 2010 a provedou vás z tisíce let starého centra Damašku přes nekonečné pouště do města Palmýra s úchvatnými římskými rozvalinami. Navštívíme světoznámý nikdy nedobytý křižácký hrad Krak de Chevaliers střežící jediný průchod přes horské pásmo Džabal Ansáríje. Zavítáme i do beduínských úlovitých domů v pouštní vísce Sarúdž. Na severu země se propleteme uličkami Allepa a zaplaveme si v řece Eufrat nedaleko Rakka – hlavního města tkzv. islámského státu. Na závěr se pak propleteme úžinou říčky Tekla v křesťanské enklávě Maaloula. Během přednášky porovnáváme místa se současným stavem země zubožené vlivem válek posledních let.
fOTOGALERIE
Jaké cestopisné přednášky plánujeme do budoucna?
Naše poslední společná cesta vedla v roce 2023 do Malajsie, Singapuru a Bruneje. Na rok 2024 plánujeme vyrazit zase pro změnu po Evropě. No a kam potom? Možná konečně Arménie s Gurzií nebo Mongolsko, Norsko, Peru, střední Afrika nebo opět naše milovaná jihovýchodní Asie.
Plány se neustále mění s ohledem na situaci ve světě a soukromé důvody každého z cestovatelů. I proto se složení okolo Pavla Chluma a Petra Kvardy neustále obměňuje.