členové expedice Yucatán:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Lukáš Macoun, Petr Jung, Věra Jungová
Na tuto expedici jsme se vydali v pěti lidech, což bylo poprvé a také určitě naposledy. Celý poloostrov Yucatán, jsme objeli přes Mexiko, Belize a Guatemalu,. I přes strasti způsobené nadměrným množstvím účastníků, velkým teplem a třemi hraničními přechody, na tuto cestu velice rádi vzpomínáme. Průzračné moře, divoké pralesy a mayské památky nás jednoduše okouzlily.
Ciudad de México
Ciudad de México je hlavním městem 32 státotvorných územně-správních jednotek Spojených států mexických. Leží ve vnitrozemí, vysoko v horách na Mexické náhorní plošině ve výšce kolem 2000 m n. m. a je jedním z největších měst na světě..
Ciudad de México patří mezi města s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli jednotlivých čtvrtí. Ve východní části města se lidé potýkají s chudobou, nezaměstnaností a nedostatkem jídla a pitné vody. Západní část města naopak oplývá blahobytem. Nejdůležitější tepnou je reprezentativní Paseo de la Reforma, což je 15 km dlouhá a 60 m široká třída lemovaná stromy. V centru města se nachází náměstí Plaza de la Constitución, zvané Zócalo, a Náměstí Tří kultur.
My jsem měli možnost během přestupu navštívit centrum s Národním palácem postaveným v roce 1850 se sídlem prezidenta a ministerstva financí, Katedrálu Metropolitánu se sousedním kostelem Sagrario Metropolitáno, Muzeum národního umění, nádherný secesní Palacio De Las Bellas Artes a první postavený mrakodrap Torre Latino Americana.
Cancún
Cancún je lázeňské město na pobřeží státu Quintana Roo na jihovýchodě Mexika. Je omýváno vodami Karibského moře. Politicky je správním střediskem okrsku Benito Juárez a státu Quintana Roo. Je mezinárodně uznávané jako turistická destinace. Během posledních 37 let se Cancún bouřlivě rozvíjel a nyní je městem s největším počtem hotelových pokojů v Mexiku. Existují dvě možnosti původu názvu, které se mění v souladu s výslovností mayského jazyka: 1. První a rozšířenější nám říká, že jméno města v mayštině znamená „hadí hnízdo“. 2. Druhá verze značí, že původní název v mayštině je Ka’an Ku´un, což znamená „žlutý had“. Tato teorie je podporována tím, že ostrovní část Cancúnu (mezinárodně známá jako hotelová oblast) má tvar pokrouceného C, které při úsvitu připomíná žlutého hada vytvořeného Sluncem, které ozařuje lesknoucí se písek.
Historie města je velmi krátká. Bylo založeno 23. ledna 1970 mexickou vládou jako turistické středisko a pojmenováno podle přilehlého ostrova. V té době na ostrově žili pouze tři lidé a v nedaleké vesnici Puerto Juárez dalších 117 obyvatel. Od té doby až dodnes prochází město i místní letiště velmi bouřlivým růstem. My zde přistáváme časně ráno a vzhledem k nabitému programu máme již předem domluvenou dodávku na přesun na jih.
Tulum
Tulum je město a turistická oblast na karibském pobřeží ve státě Quintana Roo . Je to také historická oblast s ruinami mayského města ze 13.-16. století. Jeho éra skončila až dobytím Španěly. Hlavním bodem rozvalin je chrám El Castillo, jež byl kdysi sídlem kněze. Chrám stál přímo na okraji útesu, z kterého za dobrého počasí mohl vidět přes moře až na posvátný ostrov Conzumel, jež je nyní také oblíbeným cílem převážně amerických turistů. My jsme samozřejmě nemohli vynechat mayské rozvaliny, ani koupání v azurovém karibském moři. Ubytovali jsme se v jedné z pobřežních dřevěných chatek jižně od rozvalin a před spaním jsme si ještě natrhali kokosy z nedalekých palem.
Sian Ka’an
Sian Ka’an je rozlehlé chráněné území na východě Yucatánského poloostrova na pobřeží Karibského moře ve státě Quintana Roo. Název „Sian Ka’an“ v máyském jazyce znamená „Místo, kde se rodí nebe“. Od roku 1987 je tato biosférická rezervace zapsána na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.
Více o našich zážitcích v této rezervaci píšeme v tomto článku:
Sian Ka’an – nejmodřejší místo, kde se rodí nebe
Celková výměra rezervace činí 5 280 km² z toho je 4 080 km² pevniny a 1 200 km² vodní plochy. Na pevnině se nacházejí ekosystémy tropického deštného lesa, břehových mangorových porostů, mokřadů a bažin. Po celé délce pobřeží biosférické rezervace (zhruba 110 km) se táhne Mezoamerický korálový útes (celková délka 1200 km, druhý největší na světě).
Mezi množství živočichů, která zde žijí, patří jaguár, puma, ocelot, , tapír, vřešťan, prasátko pekari,aguti, ibis, růžový, plameňák kareta obrovská, krokodýl americký a Moreletův Tolik zvířat jsme zde samozřejmě neviděli, ale moc jsme si užili plavání v klikaté říčce mezi mangrovovým porostem.
Chetumal
Chetumal je město na východním pobřeží poloostrova Yucatán v Mexiku. Je hlavním městem státu Quintana Roo a obecním sídlem obce Othón P. Blanco. V roce 2020 zde žilo 169 tisíc lidí. Město se nachází na západní straně zálivu Chetumal, poblíž ústí řeky Río Hondo. Je ideálním místem na lodní přejezd na belizské ostrovy. My jsme zde přenocovali a ráno jsme zjistili, že loď jede až večer a celý den se nám zde trávit nechtělo. Nastoupili jsme tedy na mezinárodní autobus nevalného technického stavu a vyrazili do státu Belize.
Belize City
Belize City je největším městem středoamerického státu Belize. Je správním centrem stejnojmenného distriktu Belize. Město je významným přístavem a průmyslovým, finančním i dopravním centrem celé země. Leží na pobřeží Honduraského zálivu blízko ústí řeky Belize, zároveň je vstupní branou do belizského mořského národního parku Belizský bariérový útes (největší korálový útes na západní polokouli).
Belize City bylo založeno v polovině 17. století britskými dřevorubci poblíž mayské vesničky Holzuz. Toto místo bylo pro Brity ideální jako základna pro jejich kolonizaci regionu, stalo se hlavním městem jejich kolonie Britský Honduras. Mělo přístup k moři, ale zároveň se proti proudu řeky dalo dostat do vnitrozemí. Belize City se za koloniální doby stalo domovem pro tisíce afrických otroků, které sem Britové přiváželi na těžkou práci v těžbě dřeva v tropickém deštném lese.
Prakticky celé město bylo 31. října 1961 zničeno hurikánem Hattie, který se prošel Střední Amerikou o intenzitě 5 v Saffirově-Simpsonově stupnici hurikánů. Po této přírodní katastrofě se hlavním městem v roce 1970 stal Belmopan.
My jsme zde vystoupili na autobusovém nádraží a vydali se směrem k přístavišti, kde nás po dobrém obědě čekala plavba na karibské ostrovy. V samotné městě jsem se necítili úplně bezpečně. Sami v noci bychom zde určitě nikam nevyrazili.
Caye Caulker
Caye Caulker je malý vápencový korálový ostrov u pobřeží Belize v Karibském moři, který měří asi 5 mil na méně než 1 míli. Ostrov byl v roce 1961 hurikánem Hattie přepůlen. Město na jihu ostrova je známé pod názvem Caye Caulker Village. Obyvatel na Caye Caulker žije kolem dvou tisíc a jejich počet stále stoupá společně s množstvím turistů, cestovatelů a potápěčů, kteří zde tráví dovolenou nebo mají tento ostrov jako svoji základnu pro výlety po karibiku. Na ostrově nejezdí žádná auta, pouze pár motorek a hlavně golfové vozíky. Jen jsem si také vypůjčili a ostrov prozkoumali.
Blue hole
Great Blue Hole chráněn pod UNESCO. Jedná se přesně o zatopený závrt ve vodách Honduraského zálivu. Nachází se v centrální části atolu Lighthouse Caye, zhruba 72 km od Belize City. Jáma má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů. Je obklopena úzkým pásem pevniny. Vznikla během minulých dob ledových, kdy hladina moře byla výrazně nižší než v současnosti. Jedná se o závrt krasového původu, který vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. Takto se utvořila jeskyně, u které se následně probořil strop. Později se celá formace ocitla pod hladinou moře a vnitřní prostor byl vyplněn mořskou vodou. Pro obdobné geomorfologické útvary na pevnině se používá pojmenování „cenote“. My jsme sem vyrazili již za svítání rychlolodí a zakotvili jsme na jejím okraji. Pak jsme postupně všichni naskákali do vody a šnorchlovali podél jejího korálového půdorysu. Zkušenější členové posádky si nasadili dýchací přístroje a ponořili se až ke dnu této jámy plné nepřeberného množství ryb a organismů.
Half Moon Caye
Half Moon Caye je neobydlený ostrov a přírodní památka v Honduraském zálivu, která se nachází na jihovýchodním rohu atolu Lighthouse Reef. Tato přírodní památka byla první přírodní rezervací, která byla založena v Belize na základě zákona o národním parku v roce 1981 a první chráněnou mořskou oblastí ve Střední Americe. Hnízdí zde početné kolonie ptactva jako třeba Fregatka Velká a Terej červenonohý, které můžete sledovat z místní dřevěné observatoře v korunách stromů. Název ostrova pochází od jeho tvaru půlměsíce obehnaného nádhernými písečnými plážemi. U ostrova jsme i šnorchlovali a měli možnost viděl několik druhů krabů, rejnoky či mořské želvy.
Ambergris Caye / La Isla Bonita
Ambergris Caye se říká také La Isla Bonita, ale místní mu neřeknou jinak než San Pedro. Tak se jmenuje i jediné město na ostrově. Samotný ostrov je tím vůbec největším ostrovem celého státu Belize. Nachází se severovýchodně od pevniny v Karibském moři. Od severu k jihu je dlouhý asi 40 kilometrů a široký asi 1,6 kilometru. Mimo zastavěné oblasti města San Pedro se ostrov skládá převážně z mangrovových bažin obklopených plážemi s bílým pískem. Ostrov je ideální k pozorování kapustňáků. Dostanete se sem celkem levně a bez problémů. Kotví zde totiž Water Taxi, jehož linka staví na Caye Caulkeru a Belize City. My jsme zde zažili úžasný večer barevného festivalu. Spousta tance a zábavy zakončené volbou královny krásy v podání převlečených místních kluků a pánů.
San Ignacio
San Ignacio společně s městem Santa Elena jsou partnerská města v západním Belize. San Ignacio slouží jako kulturně-ekonomický uzel okresu Cayo. Město se rozmohlo během britské kolonizace výrobou mahagonu a chicle, což je druh přírodního elastomeru, který poskytuje jihoamerický druh Manilkara zapota z čeledi zapotovité. Vzniká vařením latexu, který se získává nařezáváním kůry tohoto stromu. Z chicle se mimo jiné vyrábí i žvýkačky. My jsme toto město využili hlavně jako základnu pro návštěvu rezervace Mountain Pine Ridge na jih od města. Našli jsme si výhodné ubytování, kde jsme si dokonce mohli i uvařit. Na nákup jsme vyrazili do místního řeznictví, kde nám doslova nařezali na cirkulárce zmrzlé T-bone stejky. Jako přílohu jsme pak nemohli zvolit jinak, než tradiční fazole a věhlasnou habanero omáčku od Marie Sharp.
Mountain Pine Ridge Forest Reserve
Mountain Pine Ridge Forest Reserve je přírodní rezervace v okrese Cayo v jižní části centrálního Belize. Byla založena v roce 1944 za účelem ochrany a správy původních belizských borových lesů. Tato oblast rozhodně stojí za návštěvu, přestože zde často narazíte na britské vojáky, kteří zde často trénují. Najdete zde ale také spoustu mayských staveb jako třeba Sak Tunich, který jsme navštívili my, nebo třeba obří průchozí jeskyni Rio Frio Cave.
Jeskyní je zde ale spoustu a my stihli ještě Twin cave, kde se musíte doslova plazit, pokud ji chcete navštívit. Jsou tu i úžasné bazénky a přírodní skluzavky na řece Rio on a také spousta nádherných vodopádů uprostřed přírody. My jsme si třeba úžasně zaskákali do řeky Privassion River těsně pod 45 metrů vysokým vodopádem Big Rock.
San Jose Succotz
San Jose Succotz je dvoutisícihlavá mayská vesnice v okrese Cayo v Belize, skládající se převážně z lidí mayského původu Yucatec. San Jose Succotz bylo založeno v šedesátých letech minulého století a většinou ho osídlili uprchlíci z kastovní války Yucatán. Je to taký výchozí místo k návštěvě Xunantuniche a místní motýlí farmy. Pokud cestujete dále do Guatemaly, můžete zde stejně jako my utratit zbylé belizské dolary v místním obchodě s potravinami.
Xunantunich
Xunantunich je starověké mayské archeologické naleziště v západním Belize, asi 70 mil západně od Belize City, v okrese Cayo. Xunantunich se nachází na vrcholu hřebene nad řekou Mopan, dobře na dohled od hranic s Guatemalou – což je pouhých 0,6 míle na západ. Nám se sem podařilo dostat prvním přívozem a tak jsme areál měli zcela pro sebe. Areál na vás v tu chvíli působí daleko silněji, než když posloucháte hlaholení ostatních návštěvníků. Areálu se také přezdívá Kamenná Lady, vzhledem k několika případům pozorování ducha dámy, jež se prochází pod největší kamennou pyramidou nově pojmenovanou El Castillo.
El Remate – Lago Petén Itza
El Remate je venkovská vesnice ležící na východním cípu jezera Petén Itzá v části Petén ve státě Guatemala. Žije zde kolem dvou tisíc obyvatel rozprostřených kolem cípu jezera. My jsme se zde ubytovali ve dřevěném domku u Doni Tonity. Nebyl to žádný luxus, ale paní Tonita výborně vaří a mimo to jsou zde nádherné západy slunce nad jezerem. Večer jsme pak čistě náhodou navštívili i místní hudební bohoslužbu, kde jsme byli hlavními hvězdami shromáždění.
Lago Petén Itzá je jezero o rozloze 99 km², což ho řadí na třetí místo mezi guatemalskými jezery – po Izabalu a Atitlánu. Má výrazně podlouhlý tvar ve směru západ-východ. Maximální hloubka je 160 m, hladina vody je v nadmořské výšce 110 metrů nad hladinou moře.
Tikal
Tikal jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly. Celá oblast byla vyhlášena jedním z 21 guatemalských národních parků a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tikal byl založen v 6. století př. n. l. a byl střediskem největšího a nejdéle trvajícího mayského státu. Vznikl v oblasti s dostatkem surovin a kvalitního materiálu, jak pro stavbu obydlí, tak i výrobu zbraní. Kolem 10. století n. l. město ze záhadných důvodů zaniklo. Důvodem mohlo být znečištění vody. V době jeho slávy zde žilo více než 50 000 obyvatel. Vedly se zde obchody se vzdálenými městy jako byl například Teotihuacán. Je zde zhruba na 3000 paláců, pyramid, hřišť a dokonce i termální lázně, svědčící o originalitě, architektonických a uměleckých dovednostech jejich tvůrců.
Mayové jako první objevili čokoládu a přednosti mízy stromu chicle, předchůdkyně žvýkačky. Pyramidy v Tikalu byly dříve pokryty barevnými štuky, které znázorňovaly výjevy z náboženského života. Stély na Velkém náměstí byly dříve červené a zobrazují portréty 26 panovníků, kteří Tikalu vládli. Archeologický výzkum byl zahájen v roce 1956 a i přes to, že je doposud spousta staveb pokryta pralesem. Nejzajímavější z náboženských budov JE Chrám Velkého Jaguára (Chrám č. 1), postaven na počest 26. pána z Tikalu – Jasaw Chan K´awiil I., dříve známého jako Ah Cacao (682–734). Je to pyramida postavená v 8. století n. l. a vysoká 44 m. Tikal je skutečně úžasné místo pohlcené pralesem se spoustou energie. Když už bychom měli doporučit jedno mayské město, které prostě musíte vidět, je to Tikal. Dostanete se zde i na pár pyramid, avšak cesta vzhůru vede po nesmírně příkrých dřevěných schodech, až možná žebřících a rozhodně sem nemůže nikdo se závratí.
Flores
Flores, kde jsem strávili jednu noc, je hlavním městem departementu Petén, vnitrozemského nejsevernějšího oddělení Guatemaly. Žije zde asi čtrnáct tisíc obyvatel. Jeho poloostrov, původně ostrov, nyní spojený 450 metrů dlouhým náspem je označován jako město červených střech a bylo poslední výspou Mayů, než si je z celého Yucatánu podrobili Španělé. Město založené indiány kmene Itzá, jež se přišli z Chichen Itza bylo dobyto až v rocoe 1697 – tedy o 150 let déle, než většina jiných osad. Úzké uličky stoupají k náměstí, na němž se tyčí místní katedrála Nuestra Señora de Los Remedios y San Pablo Itzá jež je katedrálním biskupským stolcem apoštolského vikariátu El Petén.
San Benito
San Benito je asi šedesátutisícové město v departementu El Petén v Guatemale. Nachází se v těsném sousedství hlavního města departementu Flores. My jsme se sem vydali z Flores na večeři a také jsme zde trávili asi šest hodin čekáním na autobus, což nebyl zrovna příjemný zážitek.
Cooperativa Bethel
Bethel je malé příhraniční městečko na severu Guatemaly, které se nachází na břehu řeky Usumacinta, které navazuje na městečko Frontera Corozal ve státě Chiapas v Mexiku. Překročení přes hranici je zde možné pouze po převozem po řece, není zde žádný most. Toho využívají i místní rybáři, kteří vás sice ochotně převezou na druhý břeh, ale domluva s nimi o odpovídající ceně je dost těžká. My jsme se zde dost rozhněvali a cenu nakonec snížili, ale popravdě, kdyby majitel lodí neslevil, nic jiného než zaplatit nehoráznou sumu 20 USD na osobu by nám stejně nezbývalo.
Bonampak
Bonampak je starověké mayské archeologické naleziště v mexickém státě Chiapas. Místo je přibližně 30 km jižně od většího místa Yaxchilan, na němž byl Bonampak závislý. V oblasti žijí potomci Mayů, chodící většinou jen v košili a bosy. Většina z nich navíc mluví maysky a tak se tu mnohdy nedomluvíte ani španělsky. Areál je však zajímavý, méně navštěvovaný a tudíž nepřelidněný turisty ani v odpoledních hodinách. Největší zajímavostí tohoto areálu jsou výborně dochované fresky.
Palenque
Palenque je mayská archeologická lokalita, nalézající se v blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas. Nachází se zhruba 130 km jižně od Ciudad del Carmen. Jedná se o komplex několika propojených budov, prostranství a teras, postavených během několika generací. Palácové budovy jsou ozdobeny množstvím plastik a basreliefů. Dominantou je hned u vstupu Chrám nápisů, jež sloužil zhruba od roku 675 jako pohřební památník mayského vládce Kʼinich Janaabʼ Pakala. V objektu chrámu se nachází druhý nejdelší (po hieroglyfickém textu v Copánu) vytesaný text, který zaznamenal 180 let historie města v období od 4. do 12. K’atunu. V chrámu nápisů je ukryt rovněž sarkofág s víkem, pokrytý velmi významným reliéfem, tzv. reliéfem z Palenque.
Nachází se pod podlahou chrámu, v zasypané chodbě se schodištěm, na nejspodnější úrovni pyramidy, kde jej objevil mexický archeolog Alberto Ruz v roce 1952. V sarkofágu jsou ostatky nejznámějšího vládce Palenque, panovníka Kʼinich Janaabʼ Pakala. Dalšími významnými částmi koplexu je El Palacio a skupina tří chrámů – Chrám Kříže, Chrám slunce, a Chrám Tepaného kříže. Tyto chrámy jsou také postaveny na vrcholcích menších pyramid a jsou ozdobeny tesanými reliéfy. Chrámy byly pojmenovány prvními objeviteli, kteří nalezli obrazy ve tvaru křížů, které však ve skutečnosti vyjadřují v mayské mytologii strom stvoření. Jelikož je tento komplex velice vyhlášený, doporučujeme sem vyrazit hned brzy ráno a prohlédnout si areál dříve, než dorazí autobusy plné turistů.
Misol Ha
Cascada de Misol-Há je vodopád, který se nachází v obci Salto de Agua, 20 kilometrů od Palenque u silnice vedoucí k San Cristóbal de las Casas. Tento vodopád se skládá z jedné kaskády o výšce 35 m, která spadá do jediného, téměř kruhového bazénu uprostřed tropické vegetace. Údajně se zde nemůže plavat ani se koupat, ale my si toho všimli, až po té, co jsme svoje koupání a plavání pod sloupem vodopádu ukončili.
Mérida
Mérida je hlavní město mexického státu Yucatán se zhruba milionem obyvatel. Je nejdůležitějším městem jihovýchodního Mexika a bývá považováno za jedno z měst s nejlepší kvalitou života v Mexiku. Mérida je známá svou zelení. Nachází se mírně na sever od středu státu, méně než 50 km od Mexického zálivu. V roce 2001 byla Mérida vyhlášena Americkým hlavním městem kultury díky své kvalitě života a neobyčejnému rozvoji umění. My jsme zde strávili dva dny a využili ho jako místo vhodné pro nákupy. Nachází se tuto totiž jedny z největších trhů, kde seženete téměř cokoliv.
Progreso
Progreso (španělsky pokrok) je přístavní město v mexickém státě Yucatán, ležící u pobřeží Mexického zálivu nedaleko Méridy. Při sčítání lidu mělo město přes 40 000 stálých obyvatel.
Progreso je v současnosti známé pro svůj rybářský průmysl, turistiku i námořní obchod. Nejdelší přístavní molo zde vybíhá celých 6,5 kilometru do vod Mexického zálivu.
Chicxulub
je vesnice se zhruba pěti tisíci obyvateli známá hlavně výskytem hejn plameňáků, za kterými jsme vyrazili, avšak světoznámí je kvůli něčemu zcela jinému.
Chicxulubský kráter je obrovský, částečně pod zemí dochovaný impaktní kráter, který vznikl po dopadu (impaktu) velkého asteroidu Chicxulub. Tento meteorit o průměru kolem 10 až 15 kilometrů dopadl asi před 66,0 milionu let do oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu. Samotný kráter je široký zhruba 200 kilometrů a nyní hluboký kolem 1 kilometru, z větší části je dnes v moři a přibližně z třetiny na pevnině, kde nyní v jeho epicentru leží právě Chicxulub, podle něhož jsou kráter i asteroid pojmenovány. Výzkum kráteru je významný pro ověření přední z teorií zdůvodňující vymírání na konci křídy. Kráter je v současnosti nejlépe zachovanou komplexní impaktní strukturou na povrchu Země.
Ani z rozhledny jsme bohužel známky tohoto kráteru, vzhledem k jeho velikosti, mohli jen odhadovat a na plameňáky jsme také štěstí neměli.
Chichén Itzá
Chichén Itzá je zřícenina mayského města na území spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období. Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich’en Itza, což znamená Na okraji studny Itza. Itza byl název etnické skupiny, která získala politickou i hospodářskou převahu na severním Yucatánu. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa. Ve městě jsou dvě tzv. cenote – přírodně vytvořené „studny“, které sloužily jako zásobárna pitné vody. Na poloostrově Yucatán se nevyskytuje téměř žádná povrchová voda, Mayové tedy byli odkázáni právě na cenote. Známější ze dvou cenote se jmenuje Studna obětí, kde Mayové prováděli lidské oběti. Podle dřívější teorie se obětovaly hlavně panny. K této teorii přispěl hlavně nález mnoha šperků ve Studně obětí. Rozbory kostí vyzdvižených z cenote však prokázaly, že byli obvykle obětováni malí chlapci, ale ani oběť dospělého muže nebyla výjimkou.
Třetím zdrojem vody pro město byla jeskyně s podzemním jezerem, která se nachází přímo pod hlavní pyramidou. Kukulkánova pyramida je ejznámější stavbou v Chichen Itzá.Kukulkán (nebo také Quetzalcoatl) je hlavní mayský bůh, je bohem slunce a nebes. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy. Na prohlídku areálu je dobré přijít velice brzo. Kolem desáté hodiny totiž celou oblast obsadí autobusové zájezdy plné napapaných turistů dychtících se co nejdříve dostat ke Kukulkánově pyramidě.
Ik Kil
Ik Kil je cenota neboli přírodní studna s hladinou vody 26 metrů pod úrovní terénu. Leží nedaleko vesnice Pisté, kde jsem přespali. Cenote je součástí archeologického parku Ik Kil poblíž Chichen Itza. Je přístupný veřejnosti a je zde velice příjemné koupání v průzračné vodě.
Valladolid
Valladolid je asi padesátitisícové město ležící ve východní části mexického státu Yucatán. Obec má rozlohu 945km² a zahrnuje mnoho odlehlých komunit, z nichž největší jsou Popolá, Kanxoc, Yalcobá a Xocén. Pojmenování dostal Valladolid, v té době, podle hlavního město Španělska. Název je odvozen z arabského výrazu Balad-Al-Walid. Město stálo původně u laguny zvané Chouac-Ha v obci Tizimín. Zanedlouho po založení města si však španělští osadníci stěžovali na komáry a vlhkost a žádali, aby se město přesunulo dále do vnitrozemí. My jsme zde strávili jen jedno odpoledne v parku Principal Francisco Canton Rosado, v jehož čele stojí katedrála San Servacio o Gervasio z roku 1545 , ve které jsou zazděny kameny ze starověkých mayských staveb. V katedrále leží Ježíš v rakvi, což bylo do té doby nevídané.
Cobá
Cobá je starobylé mayské město na poloostrově Yucatán v mexickém státě Quintana Roo. V mayském překladu znamená neklidné vody a jezer je tu v okolí skutečně mnoho. Místo je spojením největší sítě kamenných hrází starověkého mayského světa a obsahuje mnoho vyrytých a vytvarovaných stél, které dokumentují obřadní život a důležité události pozdně klasického období (600–900 nl) mezoamerické civilizace. Areál je rozhlehlý a proto po něm turisté často jezdí na vypůjčených kolech. Dominantou komplexu je 42 metrů vysoká pyramida Nohoch mul , která se může pochlubit pozoruhodným výhledem na Yucatán a neveřejné oblasti Coby, včetně obou lagun; Macanxoc Lagoon na východě a Cobá Lagoon na jihozápadě. V přilehlé stejnojmenné vesnici, kde jsem vystoupili z autobusu, žije asi tisíc obyvatel a mimo pár krámků zde nic moc není.
Playa Del Carmen
Playa del Carmen je město ležící podél Karibského moře v oblasti Solidaridad ve státě Quintana Roo. Je to oblíbená turistická oblast ve východním Mexiku. Playa del Carmen nabízí díky své geografické poloze na Riviéře Maya širokou škálu turistických aktivit. Letovisko je velice oblíbené hlavně americkými turisty a zažívá nejrychlejší nárůst populace v celém Mexiku. Ceny jsou zde vyšší než ve vnitrozemí a tak nám shánění ubytování zabralo dost času. Klid zde rozhodně nehledejte, město žije ve dne i v noci.
Puerto Morelos
Puerto Morelos je město rozdělené dálnicí a mangrovovými porosty na tři části. Jméno dostalo po lídru boje o nezávislost José María Morelosovi. Městečko je také historickým přístavem celého státu Quintana Roo. Nachází se na severovýchodě asi 36 km jižně od letoviska Cancún a asi 30 km severně od města Playa del Carmen. Je to typické turistické letovisko se spoustou ubytování, bílých pláží a tyrkysového moře. My jsme ho využili jako ideální místo pro trávení posledních dnů a nabrání sil na dlouhou cestu domů.
Na naši cestě po Yucatánu jsme urazili zhruba 2500 km za 20 dnů napříč třemi státy.
Mapa naší trasy je zde:
Samotný nápad cesty se uskutečnil vlastně už na naší první cestě mimo Evropu. U hotelového bazénku v Beruwalle na Srí Lance. Jednoduše jsme začali uvažovat. „Kam příště?“ Netrvalo dlouho a napadla nás země vzdálená od Evropy zhruba stejně daleko, avšak opačným směrem.
Původně bylo v plánu jen Mexiko, ale postupem času jsme začali plánovat cestu a naše představa se mírně změnila. Stále více nás začali uchvacovat mayské stavby. Postupem doby náš zájem o ně stoupal, až nakonec jsme se rozhodli trasu podřídit výhradně jim. Mango čerpal zkušenosti od svých rodičů, kteří tam jeli na jaře 2010. Petr s Pavlem zase podle knižních průvodců a internetu. Mango tuhle cestu slíbil své dlouholeté přítelkyni Věře, a tak poprvé s námi na cestu vyrazila žena.
Na poslední chvíli se k nám ještě přidal spolužák Lukáš, se kterým jsme měli již dříve spojené zážitky z evropských cest. Suma sumárum, tedy pět lidí a 18 dní ve Střední Americe.
Letenky, po dlouhém váhání, nakoupili Pavel s Petrem u lahve vína na terase domu. V nabídce bylo několik variant. Přes Madrid, Amsterdam nebo Chicago. V původní verzi byla trasa dokonce s odletem z Ciudad de Guatemala či z Tegucigalpy. Cenové nabídky však v těchto případech převyšovali naše finanční možnosti. Let, který jsme nakonec vybrali a nakonec i zaplatili, nám vyhovoval právě především finančně. Naproti odletu z Guatemaly, Hondurasu, popřípadě Salvadoru vyšel o polovinu levněji, než návrat ze stejného letiště Cancún.
Tipy a triky
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/stredni_amerika/belize/cestovani/visa.html
Cestopisná přednáška z Yucatánu
cestopisnou přednášku z Yucatánu máme v nabídce. Podívejte se na nejbližší termíny přednášky, nebo se podívejte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to: