členové expedice Brunej a Sabah:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Stanislav Hampl
Brunej
Brunej je bohatý ropný sultanát na severu ostrova Borneo. Absolutní moc zde má již od roku 1967 sultán Hassanal Bolkiah. V roce 1984 přijal sultán také funkci premiéra, ministra financí a zahraničí. Podle jeho nařízení zde nemusejí lidé platit daně a navíc mají zcela zdarma zdravotnictví a školství. Ropa jim však dle odhadů vystačí asi jen do 2030. Od 14. do 16. století byla Brunej součástí sousedních sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín.
V 19. století se stala Brunej kolbištěm koloniálních válek, terčem a sídlem pirátů. V roce 1847 uzavřel sultán spojenectví s Velkou Británií a v roce 1888 se stala britským protektorátem. Britští občané mohli zemi osídlovat. Zakládali zde farmy a obchodní firmy a zavedli intenzivní pěstování rýže a tropického ovoce. V letech 1941 až 1945 Brunej okupovala japonská armáda.
Obyvatelstvo se skládá ze dvou třetit z brunejských malajců a jedné třetiny brunejských číňanů. V náboženství zde vládne Sunnitský islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %. Nejoblíbenšjším sportem je tu fotbal. Anglicou premiere league tu sleduje snad každý a stále tu známý Milan Baroš, Petr Čech a další češi, kteří se v této lize prosadili. Alkohol je tu absolutně místním zakázaný a proto ho tu ani nekoupíte. Místní alternativou je tedy všude v Malajsii objíbený Teh Tarik – tedy čas slazený kondenzovaným mlékem.
Bandar Seri Begawan
Bandar Seri Begawan je hlavní město Bruneje, kde žije asi sto tisíc obyvatel. Město se nachází na severním pobřeží ostrova Borneo při ústí řeky Sungai Brunei do Brunejské zátoky, součásti Jihočínského moře. My jsme zde přistáli při přeletu místními aerolinkami Royal Brunei Airlines z Kuala Lumpur. Vyplnili jsme příletový formulář, prošli bez problémů celnicí a pak už zbývalo jakkoliv se dostat do centra, kde jsme měli zabookované ubytování přes AirB&B.
S dopravou jsme v Bruneji měli docela problém. Jízdní řád tady totiž téměř nefunguje. Nejlepší variantou je tu nainstalovat si aplikaci Dart, která funguje podobně jako Bolt, nebo Uber. Ubytování v Bruneji také není mnoho, a tak jsem raději zvolili jistotou bookování dopředu.
Mešita Sultana Omara Ali Saifuddina
Hlavním tahákem k navštívení Bandaru byla pro nás rozhodně bílá mešita se zlatou kupolí zrcadlící se v hladině laguny. Měšitu nechal vystavět 28. sultán a otec současného sultána Bruneje. Můžeme ji myslím bez problémů označit za jednu z nejkrásnějších v celé jihovýchodní Asii. Vedle mešity v umělé laguně, nechal sultán také postavit repliku historické ceremoniální lodě, která dotváří unikátní pohled na tuto měšitu.
Kampong Ayer
Kampong Ayer je nejvetší plovoucí vesnice na světě s rozlohou až 10km2 a deseti tisíci obyvateli. Ve vesnici postavené na kůlech zapíchnutých uprostřed řeky naleznete nejen tradičních dřevené domy, ale také školy, mešity, hasičskou stanici nebo muzeum.
Pulau Ranggu
Pulaou Ranggu je ostrov mangrovových lesů, který se nachází uprostřed řeky Brunej. Je to místo pro divokou zvěř, kde můžete pozorovat úžasné tvory žijící v jejich přirozeném prostředí přímo z loďky na řece. Největším lákadlem k vidění jsou chráněné opice Kahau Nosaté, ale také spousta krokodýlů, zoborožci a obrovští varani.
Istana Nurul Iman
V těsné blízkosti ostrova se nachází palác Nurul Iman. Stavba je rezidencí a oficiálním sídlem brunejského sultána a také sídlem vlády. Má rozlohu 200 000 m² a je tak vůbec největším palácem na světě. Součástí komplexu je i sultánova sbírka drahých automobilů. Dle dostupných dat vlastní, 365 vozů Ferrari, 275 Lamborghini, 258 Aston Martin, 172 Bugatti, 230 Porsche, 350 Bentley, 600 Rolls Royce, 440 Mercedes Benz, 265 Audi, 237 BMW, 225 Jaguar a 183 Land Rover. Mimo tyto plechové skvosty si zde nechal postavit také klimatizovanou stáj pro 200 koní.
Tasek Lama
Tasek Lama je vesnice východně od Bandaru. My jsme sem vyrazili zažít místní jungli. Najdete zde plno pěších a turistických tras různých stupňů obtížnosti. Vzhledem k nástupnímu místu jsem si vybrali trail číslo 6, který začínal hned u telekomunikačního vysílače v příkrém kopci. Následně jsme se ponořili do pralesa a opatrně našlapovali po více či méně vyšlapaných cestičkách vedoucích nejprve po hřebeni, ale následně skrz hluboké údolí. Několikrát jsme museli zdolávat dost příkré kopce. Vzhledem k tomu, že jsme si dost hloupě všechnu vodu vypili, byla cesta v odpoledním dusnu o to náročnější. Trasa končila prudkým sestupem ze svahu přímo u stejnojmenného osmimetrového vodopádu a trochu zanedbaného návštěvnického centra.
Gadong
Gadong je obchodní, nákupní a jídelní oblast v severní části hlavního města. Dříve za britské nadvlády byla gumovým panstvím. Název dostal podle ovoce Kundong, které roste v okolí místní řeky Sungai Menglait. My jsme tuto oblast navštívili hlavně kvůli vyhlášenému jídlu. To si zde koupíte po celý den v obrovském hangáru uprostřed oblasti. Místní sem ale chodí hlavně večer, kdy se otevírají všechny stánky i hospůdky v okolí a griluje se vše, co vás napadne.
Brunej opouštíme mezinárodním autobusem z Gadongu přímou linkou do Kota Kinabalu. Pozor! Dle nařízení sultána a vlády Bruneje, musíte mít jízdenku, či letenku ze země koupenou ještě dříve, než do Bruneje přijedete. My jsme s tím dost bojovali a on-line jízdenku od Sipitang Express na autobus se nám podařilo koupit až týden před odletem.
Sarawak
Abychom se ale dostali do hlavního města Sabahu – Kota Kinabalu, musíme překonat hranice a to hned čtyřikrát. Za jedno dopoledne se nám tak objeví v pase hned osm nových razítek. Cesta z Bruneje totiž vede přes malajský stát Sarawak, pak opět do Bruneje, pak zase Sarawak až pak vstupujeme do Sabahu.
Sabah
Sabah je jedním ze 13 členských států tvořících Malajsii. Rozkládá se společně s dalším členským státem Sarawakem na severovýchodě ostrova Borneo, třetím největším ostrově světa a zabírá asi 10 % jeho rozlohy. Součásti Malajsie je od roku 1963. Je téměř stejně velký jako Česká republika. Obyvatel má ale zhruba jen tři miliony. Oficiálním jazykem je Maljština (bahasa Malaysia) ale je tu i významené procento domorodého obyvatelstva. To je tvořeno asi 30 etniky a hovoří 52 živými jazyky, z nichž je 6 filipínského a 6 indonéského původu. Hlavní etnické skupiny jsou Kadazandusun – 24 % populace a pak následují Bajau, Malay, Murut a další, kromě toho zde žijí menšiny Číňanů, Indů, Indonésanů, Filipínců a dalších národností. Asi 65 % obyvatel se hlásí k islámu.
Kota Kinabalu
Půlmilionová Kota Kinabalu je hlavním městem spolkového státu Sabah. Dříve bylo známé také jako Jesselton. Původně se zde nacházela rybářská vesnice kmene Kadazandusun nazývaná Api. Britská severobornejská společnost zde v roce 1899 začala výstavbu přístavu a moderního města. Dnešní název dostalo až v roce 1967. Kota znamená malajsky „město“, Kinabalu je nedaleká hora, s nadmořskou výškou 4096 metrů nejvyšší vrchol Malajsie a symbol celé oblasti.
My v tomto městě navštívíme hlavně noční vyhlášený food market a tržnici ležící nedaleko místního přístavu. Pokud milujete ryby či mořské plody, nemůžete si vybrat lepší místo. Člověku je až líto, že nezvládne ochutnat všechno, co by rád. Ze začátku nám přišlo, že v objednávání jídel je dost velký zmatek, ale místní v tom mají svůj systém a na každého se dostalo v celkem krátkém čase.
Kundasang
Kundasang je nejvýše položená horská vesnice v nadmořské výšce 1900 metrů a v jejím okolí se pěstuje spoustu ovoce a zeleniny. Vesnice je proto známá svým nepřetržitým zeleninovým trhem. Oblast je vyhlášená i množstvím vyhlídek a treků. Po dusném a horkém počasí na pobřeží jsme si tuto oblast moc užívali a na pár těch výhledů si taky vyšlápli.
Sepilok
Do Sepiloku jsme se přesunuli s domluveným řidičem čínským muslimem Wanem z Kundasangu. Ten nás ráno dle plánu vysadil u místího nějvětšího taháku na turisty s názvem:
Sepilok Orangutan Rehabilitation Center. Toto centrum založili v roce 1964, jako první oficiální projekt rehabilitace orangutanů pro zachráněná osiřelá mláďata orangutanů z míst těžby dřeva, plantáží, nelegálního lovu nebo chovaných jako domácí mazlíčci. Orangutany tady personál cvičí, aby znovu přežili ve volné přírodě. Dnes tu mají asi 70 jedinců včetně areálu školky, kde se nejmladší orangutani poprvé učí být venku a hrát si na velké prolézačce. Pohled na tyto krásné lidoopy nám vyrazil dech a dívat na ně jsme se vydrželi možná dvě hodiny.
Bornean Sun Bear Conservation Center je centrum hned naproti tomu orangutanímu. Slouží pro ochranu divoké zvěře a také jako výzkumné centrum pro zlepšení životních podmínek zvířat a rehabilitaci malajského slunečního medvěda. I toto centrum jsem samozřejmě navštívili a musíme říct, že z takové blízkosti a tolik jedinců jsme ještě za své cesty neviděli. Stejně jako v orangutaním centru zde chodíte původním pralesem po vyzdvižených lávkách v různých výškách a celá prohlídka je tak opravdu pohodlná.
Sandakan
Sandakan je bývalé hlavní město Sabahu. Město se dříve nazývalo Elopura („krásné město“), Kampung German („osada Němců“) a nakonec Sandakan („propachtovaná půda“). V roce 1884 se stalo hlavním městem protektorátu Severní Borneo. Díky těžbě vzácných dřev v okolních pralesích se stal Sandakan místem s největším podílem milionářů na světě. Vznikl výstavný obchodní přístav s dlážděnými ulicemi a stavbami ve viktoriánském stylu. Usazovali se zde především Číňané, což dalo městu přezdívku „Malý Hongkong“.
Za druhé světové války zde Japonci zřídili zajatecký tábor, při pochodech smrti do vnitrozemí zahynulo 2500 spojeneckých vojáků. Město je významným vývozcem sága, abaky a samozřejmě palmového oleje. Nám město přišlo dost ošuntělé a z jeho bývalé slávy už zřejmě dávno sešlo. Nicméně jsme zde mimo centra města navštívili krásný buddhistický chrám, čínský hřbitov, památníky války i nedalekou plovoucí vesnici.
Kinabatangan
Řeka Kinabatangan je jedna z říčních tepen Bornea. Na zarostlých březích se můžeme setkat s mnoha významnými zástupci fauny i flóry tohoto ostrova. Při plavbách po řece můžeme zahlédnout tu prolétajícího zoborožce, tam skupinu makaků hodujících na fíkách, krokodýli mořské u břehu nebo harémy legračních kahau nosatých. Místní je přezdívají holandské opice díky svému velkému břichu a zbarvení připomínající kalhoty holandských kolonistů. My jsme měli štěstí, a narazili jsme při jedné z plaveb i na stádo trapasličích slonů pygmejských. Užili jsme si také noční procházky džunglí a viděli strašilky, spící ptáky i žáby, nebo třeba úžastného nártouna.
Semporna
Semporna byla založena jako britská osada v roce 1910. Zpočátku se zde usazovali převážně čínští obchodníci jež většinou prchali před španělskými útoky na Suluský sultanát. V současnosti většinu obyvatel tvoří Bajau, z nichž mnozí žijí v rozlehlých vesnicích na chůdách nad vodou a přistávají na okraji města. Na moři kolem Semporny žijí tisíce lidí z Bajau Laut (také známých jako Sea Gypsies). My jsme se ubytovali hned v centru za směšné nocležné v kapslovém guest housu, který však rozhodně není vhodný pro klaustrofobiky.
Mataking, Timba Timba a Pandanan
Ostrovy v Celebském moři jsou snad všechny nádherné. Dost často jsou známé pro svou dlouhou bílou písečnou pláž a úžasné možnosti šnorchlování v přilehlých korálových útesech. Vždyť tu žijí třeba rozedranci, murény, barakudy, žraloci vousatí, karety zelené, skaláry, oborvské sépie, kraby, mořští hadi, úhoři s modrou stuhou, humři, či chňapalové.
Cestopisná přednáška z Bruneje a Sabahu
cestopisnou přednášku z Bruneje a Sabahu máme v nabídce. Můžete se podívat, kdy a kde ji budeme přednášet nebo mrkněte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to: