členové expedice Malajsie a Singapur:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Stanislav Hampl

Webovou stránku i cestopisnou přednášku připravujeme na podzim 2024.

Více fotek z expedice najdete zatím v naší facebookové skupině :

facebook: Tripel cestovatelé

Malajsie

Malajsie je federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii. Rozkládá se na jihu Malajského poloostrova, na severu ostrova Borneo a na několika dalších menších ostrovech.

Stát Malajsie má svůj původ v malajských královstvích, která se v 18. století stala součástí Britského impéria. Nezávislosti dosáhla v roce 1957, a v roce 1963 se sjednotila se Severním Borneem, Singapurem a Sarawakem jako Malajsie. Singapur se však již po dvou letech oddělil. Nyní je Malajsie složena ze třinácti států (monarchií i republik) a tří teritorií pod správou federace. Je zde dvojí soudnictví. Malajsijští muslimové podléhají právu šaría. Malajsijského krále volí devět dědičných monarchů členských států podle rotačního principu mezi sebou.

Země má přes 32 milionů obyvatel. Náboženství se mezi sebou tolerují, ale vystoupení z islámu je trestné. Islám vyznává asi 62 % populace, významné jsou menšiny buddhistická (20 %), křesťanská (9 %) a hinduistická (6 %). Různá domorodá etnika, která se v Malajsii shrnují pod pojem bumiputera, představují asi 70 procent populace země. Největší z nich jsou Malajci, kteří tvoří asi 50 procent populace země. Z nedomorodých etnik je významná menšina Číňanů (23 procent) a Indů (7 procent). Oficiálním úředním jazykem je malajsijština (bahasa Malaysia).

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je hlavním městem celé Malajsie, i když federální vláda se již přesídlila do zcela nově budovaného města Putrajaya. Městská aglomerace Kuala Lumpur, také nazývána údolí Klang, je obydlena 7,2 milióny obyvatel. My jsme v tomto městě navštívili hned několik míst a nachodili spoustu kilometrů. Ve městě můžete zůstat týden a stále budete mít co objevovat. Jsou tu moderní centra plné nejvyšších mrakodrapů světa, prastaré čínské čtvrti, kde jakoby se zastavil čas, ale také pozůstatky koloniální britské nadvlády.

KL rozšířené centrum města

Batu caves

Batu Caves je nejvýznamnější hinduistická svatyně Malajsie. Pod pestrobarevnými 272 schody stoupajícími do chámové jeskyně Gua Kecil vás zaujme 42 metrů vysoká socha boha války a vítězství Murugana. Celou náročnou cestou vzhůru budete nejspíše lemováni velkým množstvím makaků dlouhoocasých. Uvnitř jeskyně pak naleznete několik malých hinduistických chrámů a oltářů a spoustu netopýrů.

George town

George Town je hlavní město malajsijského státu Penang a leží na východě stejnojmenného ostrova. Pojmenováno bylo na počest britského krále Jiřího III. Velké množství koloniálních budov vyneslo v r. 2008 starému centru George Townu zápis do UNESCO. Georgetown nabízí pestrou směs čínské, křesťanské, muslimské i hinduistické kultury a také kuchyně. Ta je prý vůbec nejlepší v celé Asii. Musíme potvrdit, že takový výběr jen tak někde skutečně nenajdete.

Mapa s místy, které jsme v pevninské Malajsii navštívili.