členové expedice Malajsie a Singapur:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Stanislav Hampl
Malajsie
Malajsie je federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii. Rozkládá se na jihu Malajského poloostrova, na severu ostrova Borneo a na několika dalších menších ostrovech.
Stát Malajsie má svůj původ v malajských královstvích, která se v 18. století stala součástí Britského impéria. Země má přes 32 milionů obyvatel. Náboženství se mezi sebou tolerují, ale vystoupení z islámu je trestné. Různá domorodá etnika, která se v Malajsii shrnují pod pojem bumiputera, představují asi 70 procent populace země. Největší z nich jsou Malajci, kteří tvoří asi 50 procent populace země. Z nedomorodých etnik je významná menšina Číňanů (23 procent) a Indů (7 procent).
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur je hlavním městem celé Malajsie. Městská aglomerace zvaná údolí Klang, je obydlena 7,2 milióny obyvatel. My jsme v tomto městě navštívili hned několik míst a nachodili spoustu kilometrů. Ve městě můžete zůstat týden a stále budete mít co objevovat. Jsou tu moderní centra plné nejvyšších mrakodrapů světa, ale také prastaré čínské čtvrti, kde jakoby se zastavil čas. Najde zde ale i pozůstatky koloniální britské nadvlády.
KL rozšířené centrum města
Batu caves
Batu Caves je nejvýznamnější hinduistická svatyně Malajsie. Pod pestrobarevnými 272 schody stoupajícími do chámové jeskyně Gua Kecil vás zaujme 42 metrů vysoká socha boha války a vítězství Murugana. Celou náročnou cestou vzhůru budete nejspíše lemováni velkým množstvím makaků dlouhoocasých. Uvnitř jeskyně pak naleznete několik malých hinduistických chrámů a oltářů a spoustu netopýrů.
George town
George Town je hlavní město malajsijského státu Penang a leží na východě stejnojmenného ostrova. Pojmenováno bylo na počest britského krále Jiřího III. Velké množství koloniálních budov vyneslo v r. 2008 starému centru George Townu zápis do UNESCO. Georgetown nabízí pestrou směs čínské, křesťanské, muslimské i hinduistické kultury a také kuchyně. Ta je prý vůbec nejlepší v celé Asii. Musíme potvrdit, že takový výběr jen tak někde skutečně nenajdete.
Penang hill a okolí
Penang hill je nejvyšší bod stejnojmenného ostrova. Kopec měří přes 800 metrů a nabízí velkolepé výhledy do okolní krajiny. Nahoru se dostanete příkrou kolejovou lanovkou. Trasa zahrnuje i nejpříkřejší kolejový tunel na světě.
Na samém vrcholu naleznere hinduistický chrám, mešitu a spoustu dalších zajímavých staveb včetně různých vyhlídkových plošin či naučných stezek. Dokonce zde mají instalován simulátor tajfunu a zemětřesení s malým zrcadlovým labyrintem.
Na úpatí kopce naleznete nádherný chrám Kek Lok Si Temple, či zbytky nedávno vyhořelého chrámu Bat cave temple. Vykoupat se jsme se byli na krásné pláži na severní části ostrova u Batu Ferringhi.
Tanah Rata a Cameron Highlands
Cameron Highlands se přezdívá „zelené plíce Malajsie“. Teplota je zde podstatně nižší než kdekoliv jinde a dešťové srážky jsou celoroční záležitostí. Celá oblast je obklopena hustou neprostupnou džunglí se spoustou exotických rostlin a zvířat. Mimo horská městečka jako je Tanah Rata, kde jsme zakotvili my, zde najdete spoustu turistických stezek, vodopádů a krásné zeleně. Samozřejmě se sem ale jezdí hlavně za čajovými a jahodovými plantážemi. Pro nás možná překvapivě zde převládají v naprosté většina turisté z tuzemska. I pro místní je totiž tato oblast unikátní.
Kuala Tahan a Taman Negara
Kuala Tahan je vlastně taková obyčejná vesnice na ideálním místě přímo u řeky. Funguje jako výchozí bod vstupu do národního parku Taman Negara. Díky tomu zde naleznete několik hotýlků, hostelů, restaurací, cestovních agentur, ale třeba i policejní stanici. My jsme si zde našli dvoudenní nocleh na palandách v natřískaném hostelu s odérem záchodové desinfekce. Příroda je zde ale úžasná a tak ty ne příliš příjemné noci zdaleka překonala.
Park Taman Negara nabízí mimo jiné návštěvníkům mnoho rozličných akcí pro zpestření jejich pobytu. Prošli jsme se zde na visutém mostě 500 metrů dlouhém, plavili jsme se po řece, navštívili doborodou vesnici, a také chodili v noci po pralese s cílem pozorovat místní zvířata.
Melaka
Melaka je historickou perlou Malajsie. Při návštěvě starého města můžete nasát atmosféru někdejšího malajského sultanátu, či něterých stále autentických portugalských, holandských či britských nadvlád.
Většina atrakcí v Malace leží ve staré části, v blízkosti řeky. Na východním břehu řeky najdete holandské náměstí s Stadthuys. Na západním břehu pak Chinatown s Jonker Street, tradiční Peranakan domy a čínské chrámy. Všude v centru na nás neustále troubili divokými klaksony roztodivné extravagantní tříkolky. Jejich majitelé zde tímto způsobem dělají turistům vyhlíkové jízdy a zřejmě dost jich to i uživí.
Singapur
Singapur je bohatý městský stát na stejnojmenném ostrově a přilehlých 63 ostrůvcích. Plochu některých z nich Singapur zvětšuje vysušováním moře a také se neustále zvětšuje.
Žije zde téměř 6 milionů obyvatel. Jsou tu hned čtyři úřední jazyky a mnohonárodnostní charakter státu je zakotven dokonce i v ústavě. Většinovým etnikem jsou nicméně Číňané. Velkými menšinami jsou Malajci a Indové. Původně Singapur vznikl jako základna Britského impéria a po neshodech při vzniku jednotné Malajsie se nakonec rozhodl dělat si vše po svém.
Jelikož jsem chtěli poznat více částí města, navštívili jsme čínskou i indickou čtvrť a také samozřejmě moderní část s názvem Marina Bay. Nejjednodušší dopravou po městě je metro, které jsme rádi využívali i vzhledem k obrovskému horku na povrchu.
Přestože může být Singapur relativně drahý, pokud hledáte, najíte se zde za podobné ceny jako v Malajsii. Dokonce jsme zde navštívili i vyhlášenou Michelinskou restauraci Hawker Chan, kde jsme si dali vítězné menu za ani né sto korun…
Mapa s místy, které jsme v pevninské Malajsii navštívili.
Cestopisná přednáška z Malajsie a Singapuru
cestopisnou přednášku z Malajsie a Singapuru máme v nabídce. Můžete se podívat, kdy a kde ji budeme přednášet nebo mrkněte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to: