Theth / Thethi

Pravá, divoká a nezapomenutelná oáza, to je Theth a jeho okolí. Theth je krásná malá vesnička uprostřed Albánských Alp, kam ještě doposud nevedla asfaltová silnice a dostat se sem dalo jen v létě dosti krkolomnou stezkou. V létě roku 2021 zde byl však dokončen asfalt a tak se spletí zatáček nyní dostanete ze Škodry přes horské sedlo ve výšce 1775 m.n.m. až do samotné vesnice Theth, kde asfalt zatím končí. Kvůli špatné sjízdnosti silnice v zimě a množství sněnu, většina místních obyvatel v období od listopadu do května stejně raději tráví zimu v sedmdesát kilometrů vzdálené Škodře.

Nádhernou oázu jménem Theth jsme navštívili během naší cesty po Albánii. Na Albánskou expedici jsme vyrazili ve složení Pavel Chlum, Petr Kvarda a Standa Hampl. Pro Petra s Pavlem to byla již jedenáctá expedice a pro Standu třetí za poslední čtyři roky.

Přestože většina Albánců tvrdí, že jsou nevěřící, převážná většina by se přiklonila k Islámu. Theth je však katolická vesnice. Leží v srdci Albánských Alp utopená pod hřebeny hor převyšujících 2000 metrů. A ani Turci ve své dobyvačné době si sem netroufli. V centru obce stojí nádherný františkánský kostel z roku 1892. Po právu se stal symbolém celé obce.

Okolním horám se říká Prokletije nebo Albánské Alpy (al. Alpet Shqiptare nebo Bjeshkët e Nâmuna) Hory jsou nejvyšší částí Dinárských hor. Nejvyšší vrchol je Maja e Jezercës (2694 m), ležící právě nedaleko vesničky Theth. Na vrchol Maja e Jazercës lze vystoupit buď z jihovýchodu od vesnice Theth nebo ze severu z Černé Hory

procházka po vesnici

Po ubytování v jednom z místních guesthousů jsme se vydali prozkoumat okolí. Při naši okružní cestě jsme chtěli vyzkoušet pravou albánskou kuchyni. Restaurací je zde na mapě sice značeno spoustu, ale my jsme našli otevřenou jenom jednu. Hned vedle stál místní krámek, a tak jsme mohli zrovna nakoupit něco na následující den. Ceny v krámku byli dvojnásobné vůči pobřeží, ale něco jíst holt člověk musí. Večeře v podobě chutného piva Tirana a šašliku s opečenýma bramborama nám zas tak drahá nepřišla. Nejvíc nás však zaujala forma přípravy a úklidu stolů.

V místních restauracích to funguje následovně. Nejprve si objednáte jídlo a následně přijde číšník, který vám celý stůl obloží papírovými ubrousky někdy nadpozemských rozměrů. Až na tyto ubrousky vám je pak servírováno jídlo. Když dojíte, je jedno jestli máte zbytky jídla rozházeny po celém stole nebo lidsky srovnané na kraji talíře. Číšník všechny zbytky vyklopí a talíře odnese. Zbytky jídla se pak válí na stole před vámi. Až teprv po té přijde a sroluje tyto ubrousky i se zbytky jídla. Tento chumel pak celý vyhodí do popelnice nedaleko stolu.

Kulla

Theth byla jedna z vesnic, kde se stavěli neobvyklé třípatrové opevněné věže (alb.„kulla e ngujimit“).  Věže sloužily jako útočiště v době krevní msty, která byla v Albánii ještě nedávno dost rozšířená. Skrývali se tu celé rodiny, jejímž členům hrozilo zabití. Jediná okna jsou ve skutečnosti střílny, kterými se její obyvatelé v případě potřeby bránili. Po mnoho staletí zde totiž pravidla udával zákoník Kanun, který řešil spory mezi rody a klany. Vstupné do Kully je pár albánských leků. Můžete si pak vybrat zda si stavbu chcete prolézt sami, nebo poslouchat průvodce. Prohlídka je však dost často pouze v albánštině.

Grunas

Kaňon Grunas je 60 metrů hluboká a místy jen dva metry široká soutěska. Podél vede jak turistická stezka, tak kamenitá cesta sjízdná tereními auty. Vydat se sem můžete buď přímo z Thetu nebo z odpočívky na kamenité cestě vedocí do Ndërlysaje. Z tého strany musíte překonat strach a přejít přes chatrnou lávku mezi dvěma skalami.

Parkujeme na kraji cesty a vydáváme se pěšky přes Gerleho most (Ura e Gerles) asi jeden kilometr a dvě stovky výškových metrů směrem k vodopádu Grunas. Uprostřed téměř nedotčené přírody, lesů, luk a pestrobarevného hmyzu je neskutečné, že se před vámi najednou zjeví z prken stlučená kůlna s názvem Kafe bar. Na dřevených lavičkách zhotovených ze všeho co bylo kolem si zde můžete odpočinout nebo vychutnat kávu. K naší smůle byl bar bohužel zrovna zavřený, jinak bychom určitě neodolali.

Pokračujeme stoupavou stezkou skrze vegetaci a asi po dvaceti minutách konečně dorazíme nejprve k malému a následně velkému a nádhernému vodopádu.

Ujëvara e Grunasit

Vodopád Ujëvara e Grunasit, někdy také nazývaný Thethský vodopád je úchvatný třicetimetrový vodopád napájený horským potokem s průzračnou vodou. Padá do jezírka obklopeného balvany a nádhernou a divokou okolní přírodou. V úmorném vedru, ve kterém jsme sem šplhali my, bylo osvěžení v ledovém jezírku a mlhovině padající z vodopádu vítanou odměnou. Zajímavostí této turistické atrakce je také wi-fi připojení, které je zde zdarma dostupné ze solárně napájeného vysílače nedaleko vodopádu.

Ndërlysaj

Ndërlysaj je malá řídce osídlená vesnička dostupná pouze pěšky po stezce nebo tereními auty. Je to místo, kde se nachází místní hospůdka, několik guesthousů a křižovatka treků. Turisty se to tu tak v sezóně jen hemží. K hospůdce se dostanete jen překonáním jednoho přítoku řeky Shaly. Je tu vytvořený provizorní můstek složený z kamenů, trámků a prken. Na tom jak lehce můstek překonáte záleží na tom kolik vody v řece aktuálně teče. My jsme zde byli za sucha a tak cesta obtížná nebyla.

Prakticky ihned za hospůdkou se nacházejí kamenné vany (alb. Vaskat e Gurit). Vodní tok zde svou silou vymodeloval okolní skály do bizarních tvarů. Když se odvážíte na skály z okolní stezky přeskákat, budete si v labirintu skal připadat jak v menším skalním městě. Voda, která se zachytila během deště ve skalních bazéncích, tu díky minerálům vytváří krásnou barenou podívanou. Nad těmito vanami se ještě kousek proti proudu nachází také jedno menší jezírko s průzračnou vodou s názvem Vaskat e Nderlysajve, ve kterém se dá také za horkých dní vykoupat nebo alespoň osvěžit po náročné túře.

Modré oko

Dva kilometry dále proti proudu potoka, u osady Kaprreja, je možná nejznámější turistická atrakce v okolí Thethu. Vydat se k ní musíte po úzké stezce pouze pro pěší. Po krátkém stoupání podél okolních útesů narazíte na občerstvovací stanici, kde jako průchozí závora funguje místní koník. Dát si tu můžete něco malého k snědku, ale i třeba chlazené nápoje. Chladící systém tu funguje zcela bez elektřiny. Podnikavému domorodci stačilo svézt jeden z místních studených horských pramenů a jeho protékající voda během své cesty dál z kopce do potoka Përroi Zi ochladí místní limonády nebo také pivo pro procházející turisty.

O kousek níž už pokračujete podél Černého potoka k tomuto nádhernému přírodnímu jezírku s místním názvem Syri i Kalter nebo-li Modré oko. Jezírko je asi tři metry hluboké a má nádhernou azurovou barvu. Ústí do něj malý vodopád o výšce asi tři metry. Návštěvníkům, kterým nevadí ledová voda si zde můžou i zaplavat. Voda je tak ledová, že se vám až křiví nehty. Osobně její teplotu odhaduju kolem 10 stupňů Celsia.

Kdo z koho

Standa se jako první odhodlal a do jezírka vlezl a Pavel se zanedlouho přidal. Skupinka Poláků nás nejdřív nevěřícně sledovala, ale nakonec tam tři z nich vlezli také a porazli nás ve férovém boji těsně 3:2. Zápas v odvaze se dobře počítal. Nikdo jiný z okolních návštěvníků totiž do ledové vody vlézt více než po kotníky nedokázal.

Nad jezírkem se nachází velice zajímavá a neobvyklá restaurace s honosným jménem Restorant – Blue Eye a vede k ní turistická trasa číslo 7. Restauraci zde majitelé zasadili do strmého svahu plného mohutných stromů a kořenů. Nabízí tu místní typické sýry, marmeládu, mléko, ale také třeba grilované maso. Jak je vidět, ani zde v přírodě, není potřeba nic zbytečně nosit v batohu a zbyteně si místní treky ztěžovat. Nespoléhejte na to však v případech, když chcete vyrazít výš do hor, nebo na trek přes hřeben Theth – Valbona.

Návrat do Škodry

Z oblasti okolo Kaprreji či vesničky Ndërlysaj se lze do civilizace dostat autem vždy jen přes Škodru, Shkodër, či chcete-li Skadar. Můžeje jet buď jižním směrem po kamenité cestě nebo zpět přes Theth. Zajímavější by byla určitě první varianta. Navigace ukazuje tudy cestu ve vzdálenosti 70km zhruba na 4 hodiny jízdy, místní nám ale čas odhadli spíše na 14h a při představě poruchy našeho již tak zhuntovaného Land Roveru, jsem raději volili jistější celkem dvouhodinovou cestu zpět do Thethu a pak po nové asfaltce přes sedlo Qafa e Thorës.

Qafa e Thorës

Qafa e Thorës je horské sedlo ve výšce 1775 metrů nad mořem. Toto sedlo musíte překonat při cestě ze Skadaru do Thethu a zpět. Je to také v Albánii nejvýše položené místo, kam můžete vyjet obyčejným autem. V roce 2021 zde místní správa vybudovala mimo silnice také kemp s rybníčkem, restaurací a spoustou vyhlídkových míst.

Díky hned třem parkovištím zde není problém zastavit třeba jen na chvilku, protáhnout se a užívat si nádherné výhledy do nitra Albánských Alp. Přímo kempem prochází i turistická stezka vedoucí přímo ke zhruba pět kilometrů vzdálenému modrému jezírku Siri i Kalter. Během těchto pár kilometrů sestoupáte o celý tisíc metrů níže. Během naší expedice jsme se zde zastavili hned dvakrát. Za krásného počasí, byla by skutečně škoda zde nezastavit.

Buni i Bajraktarit

Malá dřevěná restaurace Buni i Bajraktarit sice neoslní gurmány, ale je velice příjemnou zastávkou zhruba uprostřed cesty. V restauraci si mimo tradičních albánských pokrmů, jako jsou různé druhy a úpravy sýrů, můžete dát také třeba jogurt s medem a vlaškými ořechy. Ten tu servírují ve skleněné misce a vypadá fakt nádherně. Pro milovníka masa zde samozřejmě mají tradiční grilované vepřové, jehněčí či kozí maso.

Přestože ceny pokrmů nám nepřipadaly nijak přemrštěné, krásné výhledy jsme si zde užívali jen s šálkem dobré, ale za to hodně silné kávy. Když se totiž Albáncovi snažíte rukama a nohama vysvětlit, že kafe chcete s více vody, ne jen malé espresso, zakýve hlavou a ke stolu vám donese malé kafe s pet lahví minerální vody. Člověk v tu chvíli může buď propadnout úzkosti, nebo se tomu může od srdce zasmát jako my.

Kam dál?

Kam dál se můžete vydat? Jelikož se nacházíme ve Škodře na samých hranicích s Černou Horou nabízí se vyrazit odtud směrem na jih a procestovat celou zemi. To jsme taky udělali a z naší cesty následně vytvořili cestopisnou přednášku. Pokud se sem také chcete vydat, rozhodně si projeďte celou naší expedici http://www.tripel.cz/albanie/ ale třeba i web Adama Blažeje, ze kterého jsme sami čerpali spoustu dobrý tipů. https://www.albanie-cestovani.cz/


Cestopisná přednáška z Albánie

cestopisnou přednášku z Albánie máme stále v nabídce. Podívejte se na nejbližší termíny přednášky, nebo se podívejte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to:

nabídka přednášek


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *