členové expedice Zanzibar:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Ladislav Tázlar
Vietnam je stát v jihovýchodní Asii táhnoucí se na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Vietnam má úžasnou přírodu, nádherné pobřeží i vnitrozemí, skvělé jídlo, ale také drsnou historii. Tohle všechno se o Vietnamu dočtete, ale jak je to doopravdy, to si musíte zažít, stejně jako my.
Naše cesta napříč Vietnamem započla na jihu země ve městě Tay Ninh nedaleko kambodžských hranic odkud do země vstupujeme.
Tay Ninh
Tay Ninh je stotisícové provinční město u kambodžských hranic v jižním Vietnamu. Nás sem zavála informace, že se zde nachází chrám a sídlo zvláštního náboženství Cao Dai.
Kaodaismus je relativně nové, synkretické monoteistické náboženství, jehož základní principy vytvořil jihovietnamský úředník francouzské koloniální správy Ngô Văn Chiêu v roce 1926. Na počátku prý Chieu komunikoval s duchy – duch jménem Cao Dai, reprezentující universální božskou podstatu, mu od r. 1919 postupně přinášel své poselství. Duch Cao Dai je v chrámech zastoupen symbolem vševidoucího božského oka.
Uvnitř Svaté Stolice je malba znázorňující Tři Světce podepisující smlouvu mezi Bohem a lidstvem – Sunjatsen, Victor Hugo a Nguyen Binh Khiem Dalšími světci jsou také třeba Buddha, Ježíš, Mohamed, Shakespeare, Johanka z Arku a Napoleon. Dále tu najdeme kolem sedmdesáti svatých duchů, jako jsou třeba Thomas Jefferson, Winston Churchilla, Lenin, Louis Pasteur, Lev Tolstoj nebo čínský básník Li Po.
Je to z našeho pohledu bláznivé místo, ale rozhodě stojí za vidění. Modlitba doporovázená zpěvem a hrou na na nástroje zde probíhá třikrát za den a my naštestí stihli tu polední.
Dále pokračujeme blíže Saigonu a navštívíme zákopy obávaného Vietkongu.
Cu Chi
Ve vesnici Cu Chi vzdálené 70km od Saigonu se nachází systém tunelů budovaných průběžně během Vietnamské občanské války. Původně jich bylo 250 km, nyní však samovolným i cíleným zřícením a uzavřením jich zůstalo 120 km. Komunistický Vietkong v nich vybudoval nemocnice, kuchyně, ložnice, jednací místnosti i sklady zbraní.
V roce 1968 odtud pak zaútočil na Saigon. Úzké tunely přizpůsobené vietnamským postavám hloubily převážně ženy ve 3metrové hloubce a bláto nosili k řece, aby nebylo z letadel zřejmé kde leží. Ze stejného důvodu byl kouř z kuchyní odváděn několika malými otvory rozprostřenými uprostřed pralesa. V případě prozrazení zde byly nainstalovány pasti různého druhu, aby odrazili nepřátele. Během prohlídky zde narazíte také na zajímavé muzeum či pozůstatky bojů, jako jsou krátery po bombách nebo zbytek amerického tanku.
Ho Chi Minh
Ho Či Minovo Město, známé spíše pod dřívějším jménem Saigon, bylo hlavním městem francouzské kolonie a následně Jižního Vietnamu. Dnes je město pojmenováno po prezidentovi severního Vietnamu Ho Či Minovi, vůdci vietnamského boje za národní osvobození.
V Saigonu se kloubí starý francouzský koloniální styl, staré pagody, ale i mrakodrapy moderního velkoměsta. Na ulicích se motá spousta motorek a skútrů a přejít tady silnici bývá často problém. Nás popravdě město příliš nezaujalo a tak nebyl důvod zde zůstat déle.
Mui Ne
Mũi Né je jednou z městských částí města Phan Thiết. Nachází se na poloostrově obklopeném písečnými dunami, na kterých jsme si i my mohli zasáňkovat. Mui Ne je střediskem rybolovu, výroby rybí omáčky a pěstování dračího ovoce – pitahaya. Za války zde sídlila americká vojenská základna známá jako Firebase Betty.
Čím je ale Mui Ne hlavně? Turistickým rájem s nádhernou dvanáctikilometrovou písečnou pláží, kde se palmy naklánějí nad tyrkysové moře jako na těch nejkýčovitějších fotografiích ze stránek cestovních katalogů. Musíme potvrdit i my, kteří jsme nějaké pláže už viděli, že Mui Ne patří rozhodně k těm nejkrásnějším.
Nha Trang
Nha Trang je hlavním městem provincie Khanh Hoa. Město je známé zejména díky obrovským plážím, blízkým ostrůvkům a věžím zasvěcené bohyni Ponagar z 8.-12. století. Hinduističtí Čamové tuto oblast ovládali a čamštinou doposud mluví. My jsme měli to štěstí, že jsme tu zažili oslavy Thap Ba – nejslavnějšího církevního svátku Čamů. Slaví se od 21. do 25. dne třetího lunárního měsíce. Tedy většinou přelom dubna a května.
Ba Ho
Vodopády a turistický areál Ba Ho leží 20km severně do Nha Trangu. Je to ideální místo jak se ochladit za horkých dní. Uprostřed pralesa tu teče z okolních kopců řeka plná balvanů. V závislosti na množství vody se zde vytváří nespočet náherných vodopádů a jezírek, kde se můžete ochladit nebo si do tůní přímo skočit. Vede tu i značená cesta skrze kamenné v řečiště, kterou se dostanete až k vodopádům v horní části řeky.
Pokud sem vyrazíte, rozhodně si vezměte pevnou obuv. Cesta není extrémě náročná, ale trochu té síly je zde také potřeba, jelikož několik úseků se zde leze po improvizovaných žebřících zasekaných ve skále.
Da Nang
Danang je město ve středním Vietnamu, čítající okolo milionu obyvatel. Je čtvrtým největším městem a třetím největším námořním přístavem země. Ve Vietnamské válce bylo hlavní vzdušnou základnou Američanů.
Mimo písečných pláží patří mezi největší lákadla patří ikonický Dračí most ve tvaru žlutého draka táhnoucí se 666 metrů přes řeku Hàn. Nás zde asi nejvíce uchvátili posvátné Mramorové hory (Ngũ Hành Sơn) ležící osm kilometrů jižní od centra města. Pohoří se skládá z pěti mramorových vrchů – Vodní, Dřevní, Ohňová, Zemní a Kovová hora. Nachází se zde řada buddhistických chrámů, pagod, skalních útvarů a jeskyní. Hory mají velký chudovní dosah a možná právě proto byl místní mramor použit na stavbu Ho Chi Minhova mauzolea v Hanoji.
Hue
Hue je hlavní město provincie Thừa Thiên – Huế ležící na Voňavé řece. Jeho populace přesahuje 300 000 obyvatel. Od počátku 19. století až do konce druhé světové války bylo sídelním městem poslední vietnamské královské dynastie Nguyễn. Historie je zde cítit všude stejně jako dobé jídlo. Místní specialitou je polévka zvaná Com Hen vařena z rýže a malých mušliček či škeblí z místní řeky a samozřejmě Bun Bo Hue z rýžových nudlí, citronové trávy, hovězích plátků, vepřové krve, cibulky a chilly pasty.
Z historických atrakcí nelze vynechat Zakázané město z let kolem roku 1805 v centru města. Chrámy a hradby byly během Vietnamské války dost poničené, ale neustále se pracuje na jejich obnově. Samotné hradby jsou přes šest metrů široké a měří po obvodu kolem 10 km. Hlavní budovou areálu je Vlajková věž vysoká 37 metrů a devět posvátných kanónů, které mají symbolizovat ochranu paláce a království. Uvnitř Citadely se nachází Císařské město, které čítalo až 150 paláců a dalších budov. Nejzachovalejší z paláců je Císařská čítárna (Thai Binh), s unikátně zdobenou střechou keramickými mozaikami.
Vinh Moc
Vinh Moc je vlastně vesnice vybudovaná v komplexu podzemních tunelů v oblasti Quảng Trị. Během války ve Vietnamu bylo strategicky umístěno na hranici Severního Vietnamu a Jižního Vietnamu. V roce 1966 tunely potajmu postavilo v jílu přeživších 82 rodin v demilitarizovaném pásmu – původně severního Vietnamu. Jíl z tunelů byl v noci tajně házen do moře, aby nikdo nevěděl, že tu žijí. Ve tři kilometry dlouhém podzemním komplexu nechyběla ošetřovna, porodnice, schůzovní a kulturní sál. Údajně během tří let bombardování oblasti připadalo zhruba sedm tun bomb na jednu osobu.
Prohlídku těchto tunelů rozhodně nedoporučujeme klaustrofobikům a psychicky méně odolným osobám. Je neskutečné co tito lide museli vydržet, aby přežili.
Dong Hoi
Đồng Hới je pobřežní stotisícové hlavní město provincie Quang Binh v severním Vietnamu ležící na řece Nhat Le. Na samotném městě je nejzajímavější jeho strategická poloha k výletům do hor.
My jsme se ubytovali nedaleko říčnímu mostu Cầu Nhật Lệ a ruin katolického kostela Tam Tòa z 19. století. Ten byl zničen během amerického bombardování a je stále ponechán svému osudu jako důkaz agrese vůči Vietnamcům. Kolem kostela vznikl park Công viên plný zeleně, stánků s občerstvením a zábavy pro moderní i konzervativní obyvatele města.
Phong Nha
Národní park Phong Nha-Ke Bang je národní park vzdálený 50km od Dong Hoi, který byl pro svou jedinečnost v roce 2003 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Název národního parku je odvozen od jména jeskyně Phong Nha a jména lesa Ke Bang. Phong Nha-Ke Bang se rozkládá v krasové oblasti. V parku je kolem 300 známých jeskyní, jejichž celková délka činí 126 km. V dubnu 2009 členové expedice Britské speleologické společnosti objevili v této oblasti dosud neznámé monumentální jeskyně Son Doong.
My jsme se sem vydali z Dong Hoi na skútrech a už samotná cesta pro nás byla velkou zkušeností. Proklestit se místní dopravou nebylo jednoduché, ale pospíchat jsme nemuseli, bylo se stále na co dívat. Zážitek jsme si umocnili plavbou na typických dřevěných motorových lodích po řece Sông Côn do nitra jeskyně Phong Nha plné krápníků.
Ninh Binh
Ninh Bình je stotisícové hlavní město stejnojmenné provincie. Nachází se v deltě Rudé řeky necelých sto kilometrů jižně od Hanoje. My jsme se v něm vzbudili ve čtyři hodiny ráno, kdy nám na místním nádraží zastavil spací autobus. Rozespalí jsme se vysypali ven a chvilku nám trvalo, než jsme se zorientovali, kde to vlastně jsme. Samotné město mnoho zajímavostí nenabízí, ale využili jsme ho jako základnu pro výlety do okolí a navštívili jsme zde kadeřníka, protože naše vlasy a vousy za ten čas nepříjemně narostly.
Hang Mua
Hangu Múa (tančící jeskyně – podle pověstí) je fascinující vrchol v krasovém komplexu Trang An. Je to nejnavštěvovanější místo širokého okolí. Na vrchol hory ležícího draka ( Núi Ngoa) vede 500 strmých schodů, na kterých se rozhodně zapotíte. Od Kamenné sochy Quan Am ( Bohyně milosrdenství) je pak úžasný výhled do okolí na homolovité kopce zasazené v rýžových polích. Pokud sem vyrazíte ještě za tmy jako my, budete si moci užít i východ slunce a postupné rozplývání mlhy nad krajinou pod vámi a řekou Ngo Dong na západě vrcholu.
Tam Coc
Tam Cốc je dechberoucí místo nedaleko města Ninh Binh. Tam Cốc je často přezdíváno jako suchý Ha Long právě pro okolní homolovitá skaliska rozesetá mezi rýžovými políčky. Vrcholem požitku z nádherné přírody je plavba na veslici po řece Ngo Dong. Loďku přitom pohání silná veslařka, která pádluje nohama. Patří k elitě, kterým se dostala výsada zde pracovat a proto nám nemusí být trapně, nechat ženu pracovat a my se můžeme zabývat jen sledováním okolní krajiny.
Řeka obtéká několik kopců a proplétá se skrze rýžová pole. Nejednou však zamíří do nitra hory a vy s ní, abyste se zase na druhé straně vynořili. Řeka zde totiž hned několikrát protne okolní kopce skrze jeskyně a vy se nejedou ocitnete v úplně jiné dimenzi. Samotná plavba mezi Tam Coc a Bich Dong je dlouhá asi 5 km.
Ha Long
Ha Long (vịnh Hạ Long) je zátoka v Tonkinském zálivu. Známá je především díky svým krasovým útvarům – vápencovým skalám a strmým zalesněným ostrůvkům, které vystupují nad vodní hladinu často jen jako osamocené monumenty, díky nimž je oblast vyhledávanou turistickou lokalitou. Rozloha zátoky je přibližně 1500 km² a průměrná hloubka vody je pouze 6 až 10 m.
V roce 1994 byla zátoka zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO a v roce 2012 byla zařazena mezi nových sedm přírodních divů světa. My jsme se ubytovali na ostrově Tuần Châu, který je asi nejlepší výchozí místo na plavby k ostrůvkům. Po většinu času je zde bohužel zataženo, mlhavo nebo dokonce prší. Pokud zde chytnete ideální počastí budete mít tedy štěstí. My ho sice neměli, ale i tak jsme si plavbu užili. Vyrazit sem rozhodně stojí za jakéhokoliv počasí.
Ha Noi
Hà Nội (česky Hanoj) je osmimilionové hlavní město celého Vietnamu. Protéká jím Rudá řeka (Sông Hồng) a v jejím centru najdete i několik jezer, spoustu pagod a dalších historických budov. Najdete ale zda také obrovské Ho Chi Minhovo mauzoleum s prezidentským palácem a k nim přilehlý přírodní park. V Hanoji je k vidění spousta věcí a nadšenec by zde vydržel i celý týden objevovat jeho krásy.
Nám zde zbyly sotva dva dny a tak jsme je věnovali hlavně konzumací místních specialit Bun Bo Nam Bo a Pho Bo a také historicky významného okolí jezera Hoan Kiem. Promenáda kolem něj se totiž vždy o víkendu uzavře pro motorová vozidla a široké okolí ožije různorodými představeními a stánkaři.
Naše cesta probíhala vesměs podél pobřeží od hranic s Kambodžou do hlavního města. Níže přikládáme pro možnou inspiraci mapu naší cesty…
https://severni-vietnam.cz/levna-viza-do-vietnamu/
Zajistěte si víza do Vietnamu dopředu v Praze – pokud chcete během cesty zemi opustit a zase do ní vstoupit nebo se nechte inspirovat na stránce výše a zajistěte si e-visa – jednodušší a levnější variantu. Pozor, nejde ale použít na všech vstupech do země.
Další web, kde najdete spoustu zajímavých informací v češtině. Najdete zde nejen pobřeží, ale také nádherný sever, který nás doufejme čeká zase někdy příště…
Cestopisná přednáška z Vietnamu
cestopisnou přednášku z Vietnamu máme v nabídce. Podívejte se na ni a nebo si klikněte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to: