členové expedice Laos:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Ladislav Tázlar

Tripel Laos

Laos je přezdíván zemí tisíce slonů. Viděli jsme jich spousty, ale nechali jsme je v klidu a raději jsme projezdili tento úžasný stát místní dopravou a na skútrech.

Luang Prabang

Luang Prabang  je historická perla severního Laosu chráněna Unescem. Jelikož je zde mezinárodní letiště, přistanete jako my přímo do nitra nádherná okolní přírodní scenérie. Město leží na soutoku řek Nam Khan a Mekongu a je mimo jiné centrem obchodu s rýží, kaučukem a teakovým dřevem.

V centru města stojí stometrový posvátný kopec Mount Phousi na jejímž vrcholku byl vybudován chrám Wat Chom Si, ze kterého jsou úchvatné výhledy na město, či západ slunce. Pod horou se pak nachází královský palác a chrám Wat Xieng Thong z roku 1560 s devíti stupňovou střechou sahající téměř k zemi. Za ranního svítání zde pravidelně dochází k Procesí mnichů. Ulicemi zde chodí mniši z okolních chrámů v oranžových hábitech a žebrají o svou denní porci jídla.

Kuang Si

Kuang Si jsou oblíbené vodopády a záchranná stanice medvěda ušatého nedaleko Luang Prabang. Areál se rozkládá uvnitř tropického lesa kolem mělkých přírodních bazénků, které vytvořila sama příroda pomocí vápence a tisíciletí eroze. Procházka proti proudu tyrkysové vody je zakončena tříúrovňovým šedesátimetrovým vodopádem. Není lepšího odpočinku, než se v tomto krásném prostředí naložit do průzračných vod říčky, nechat se masírovat vodopádem, nebo si do jeho tůněk dokonce zaskákat.

Tad Sae

Tad Sae je chovná stanice slonů a vodopád ležící na říčce vtékající do řeky Nam Khan na východě Louang Prabang.

Průzračná voda potoka teče přes vápencové formace skrze les. Stejně jako v Kuang Si se zde můžete ve vápencových bazéncích vykoupat a hned potom se můžete svézt nebo jen nakrmit slony. Pokud sem chcete vyrazit sami bez agentury, vypůjčte si skútry v Louang Prabang, zaparkujte u řeky ve vesnici En. A zbytek cesty po Nam Khan vás už zaveze některý z rybářů. Plavba na dlouhé dřevěné lodi poháněné motorem je zážitek sám o sobě.

Vang Vieng

Vang Vieng je horami obklopené městečko ležící u řeky Nam Song. Město samo o sobě dobrou pověst nemá, avšak okolí nabízí velkou spoustu vápencových homolí. Množství jeskyní, výhledů, lagun a vodních sportů, z nichž nejpopulárnější je sjíždění řeky – kayaking a tubing na velkých traktorových duších.  Dříve to byla party Mekka všech baťůžkářů, kde alkohol tekl proudem, hudba duněla 24 hodin a drogy byly na denním pořádku. V roce 2012 nechal laoský premiér všechny nelegální podniky zavřít a dnes je tu větší klid a také bohužel spousta Číňanů.

Blue Lagoon 3 – to je jedna ze čtyř průzračných lagun, kde se lidé rádi ochladí z laoského horka. Cesta sem je kamenitá, prašná, na kole či skútru náročná, ale nádherné okolí a příjemná koupel Vám vaši výdrž mnohonásobně oplatí.

Vientiane

Vientiane  (doslova Město santalového dřeva) je hlavním a také největším městem v Laosu. Po Lounag Prabang převzal tuto roli a bylo také hlavním centrem francouzské koloniální moci. Francouzi zde zanechali hned několik výrazných stop, třeba jako sedmipatrový monument Patuxay ve tvaru Vítězného oblouku v Paříži. Ikonou města je však velká zlatá buddhistická stúpa  ze třetího století – Pha That Luang. Pokud se sem vydáte stejně jako my, nechte si volný alespoň jeden celý den a navštivte i černou stúpu That Dam, buddhistický chrám Wat Si Saktet a muzeum Haw Phra Kaew z roku 1565. K umocnění našich zážitků přispěli právě probíhající oslavy nového laoského roku. Ulice byli plné oslavujících lidí, vlaječek, hlasité hudby a všude stříkala voda, jako symbol očisty.

Tad E-Tu

Tad E-Tu je nádherný vodopád na řece Vang Ngao nacházející se na náhorní plošině Bolavaen Plaeau. K vodopádu se dostanete z okružní silnice, když odbočíte na několikakilometrovou nezpevněnou cestu a minete cestou dvě vesnice. Hned potom musíte motorku odstavit a pohltí vás čajové plantáže. Následně sklesáte několik metrů po strmých schodech a vodopád se zjeví před Vámi.

Tad Champee

Tad Champee je vodopád padající o pár kilometrů východněji a cesta k němu není o nic jednodušší něž k Tad E-Tu. Obzvlášť, když vám zaprší a vy zde budete jako my kličkovat po blátivé cestě mezi kalužemi. Vodopád je označován jako největší plavecký bazén a můžete se zde dostat na dřevěném voru i za stěnu vodopádu. Při sestupu po bambusových schůdcích vám hrozí uklouznutí a tak opatrnosti není nazbyt. Není ale proč pospíchat. Všude je krásná příroda a cesta dolů je lemována kávovníky, banánovníky a dalšími tropickými porosty.

Tad Fane

Tad Fane je nejvyšší vodpád ze celé Bolavenské plošiny. Měří 120 metrů a není vlastně jen jeden. Na tomto naprosto unikátní místě se totiž spojují dvě řeky Champi a Pak Koot, aby společně vytvořili dvojvodopád. Společně pak odtékají z hlubokého údolí, nad kterým jsou zavěšeny dlouhá lana připravena pro příznivce adrenalinu Zip-line. Nachází se zde i možnost ubytování, ale nás více láká nedaleká vesnice Ban Houayman, kde společně s vesničany večer oslavíme ten nový laoský rok Bun Pi Maj.

Tad Yuang

Tad Yuang – je další z mnoha vodopádu v oblasti. Zde jste nuceni zaplatit drobný poplatek za vstup a projít skrze návštěvnické centrum. Pak už stačí sestoupat po betonových schodech skrze prales a rázem stojíte před 40 metrů vysokým skalním útesem, ze kterého ve dvou kaskádách padá ohromné množství vody. Úzká cestička vedoucí jak dolů k patě vodopádu tak ke skalnímu převisu Vám nabízí hned několik pohledů na tento krásný vodopád.

Paksong

Paksong je okresní město na náhorní plošině známé hlavně exportem kávy. A protože my máme tuto tmavou tekutinu moc rádi, musíme zde nějakou tu kávu ochutnat. Navštívíme tu místního charitativního pěstitele a pražírnu Jhai coffe house. Necháme si povědět něco o pěstování kávy a prohlídneme si postup správného pražení. Na závěr uděláme také ochutnávku odrůd Robusta, Superior a Typica.

Ban Kok Phung

Ban Kok Phung je malá animistická vesnice, kde lidé věří v duchy, žijí ve dřevěných chatrčích a dělají si tak nějak vše po svém. Dokonce i jména dětí zde vymýšlí šaman. Novorozenec ho dostane až se mu zjeví ve snu. To však může to trvat až několik let a do té doby dítě jméno prostě nemá. Spousta obyvatel je zde závislých na kouření tabáku s cukrem. Místní ženy dokonce s velkou bambusovou dýmkou často dokonce i pracují. My jsem se zde nechali pozvat na čaj a nechali si povyprávět o vesnici chlápkem jménem Capitan Cook.

Tad Lo

Tad Lo je název vodopádu a stejnojmenné vesnice ležící v severní části Bolavenské plošiny. Samotný vodopád měří sice jen deset metrů, ale co nemá do výšky, doplní svou krásou a šířkou. K vodopádu vedou dřevěné chodníčky a přímo pod ním vzniklo jezírko, ve kterém se dá plavat. Ve vesnici je nejzajímavější ubytování homestay a restaurace v místním stylu Mamma pap. Paní majitelka nejen, že dobře vaří, ale ubytuje Vás zde v patře na matraci za opravdu směšné částky.

Tad Hang

Tad Hang je třicetimetrový vodopád nedaleko vesnice a vodopádu Tad Lo. Voda zde naráží na skalnatou stěnu a následně do řady peřejí. Je to velice oblíbené místo místních obyvatel. Ve vodě tu tak dovádí nejen děti, ale i dospělí. Nejkrásnější výhled je na burácející vodu řeky Xe Set z vlaječkami vyzdobeného mostu, jež ji protíná.

Champasak

Champasak bylo hlavním městem Království Čampasak a uctívanou Khmérskou základnou. Za časů Francouzské Indočíny jeho význam však postupně upadal. My jsme sem přijeli přívozem přes Mekong z vesnice Muang, což byl sám o sobě zážitek. Dva svázané vojenské čluny s dřevěnou plošinou a jedním motorem zde vykonávají funkci trajektu. Plavidlo nepřeváží jen lidi, ale i skútry a jeho větší varianty i automobily, jelikož most tu široko daleko není.

Wat Phou

Wat Phou  je zřícenina khmerského chrámového komplexu z devátého až třináctého století. Pro svou jedinečnost byl zařazen pod ochranu UNESCO. Místo pro Vat Phou bylo možná vybráno hinduistickými Khmery kvůli pramenu, který vytéká z přilehlé hory Phou Phasak (též Phu Kao). Na jejím vrcholu je z daleka viditelný přírodní skalní útvar ve tvaru lingamu.

Don Khong

Don Khong  je největší ostrov ležící na Mekongu. Od jihu na sever měří osmnáct kilometrů a od východu na západ osm kilometrů. My jsme se zde ocitli omylem, když jsme při stopování nepochopili, že ostrov, na který míříme se jmenuje podobně. Nicméně jsem tu navštívili krásný chrám Wat Phouang Keo a stali se diváky fotbalového utkání ve čtyřiceti stupních celsia. Všude kolem chrámu a hřiště chodí volně stáda krav a ani troubení aut je neodradí dát si svačinku v podobě keře na kraji cesty.

Don Khon

Don Khon  Je ten správný ostrov, který jsme hledali. Není se čemu divit, že jsme ho na poprvé netrefili. Nacházíme se v oblasti Si Phan Don, kde je na čtyři tisíce ostrovů různých velikostí. Na ostrově Don Khon Francouzi v roce 1910 vystavěli krátký železniční úsek z jihu ostrova a přes průliv až na ostrov Don Det. Po trati se převáželo zboží přivezené loděmi z Kambodži.

V přístavu na Don Detu se opět náklad naložil na lodě a pokračovalo severně do nitra Laosu. Celá železnice byla vystavěna z důvodu nepřeplovatelných peřejí na Mekongu. Mimo peřejí tu najdeme i impozantní vodopády Li Phi, které jsou vidět na západě ostrova. Mezi menšími peřejemi můžete zahlédnout i  bambusové rybářské můstky a místní rybáře jak se pro ryby zachycené v  místně tradičních pastích potápějí.

Nakasang

Nakasang je přístavní městečko a vstupní brána na ostrovy Don Khon a Don Det. Můžete si tu však mimo trajektu zajistit i půjčení kajaků nebo jiné organizované výlety spojené s Mekongem. My jsme se sem dostali až na cestě z ostrovů, když na nás tady po domluvě čekala motorka s dvojitou sidekárou. Řidič se našich vah ani batohů nezalekl, ale jeho motorka měla skutečně co dělat, aby se s námi vůbec rozjela.

Khonephapheng

Khone Phapheng  – je soustava jedněch z nejmohutnějších vodopádů světa. Jejich kaskády se táhnou v délce devíti kilometrů a znemožňují lodím plout na horní tok Mekongu. V nejvyšším bodě jsou dvacet jedna metrů vysoké s průměrným průtokem 11 000 m3/s. V období dešťů byl naměřen dokonce maximální průtok 49 000 m³/s. Výhled na vodopády je možná z návštěvnického centra, které se snaží tvářit moderně. Dá se zde tak zaplatit bankovní kartou a k vodopádům Vás odveze pendlující elektroautobus.

Níže můžete vidět plánek naší trasy… Třeba se necháte inspirovat…

Tipy a triky

https://www.ceskatelevize.cz/porady/

Shodou okolností jsme v televizi narazili na velmi pěkně udělanou reportáž v České televizi. Použili jsme z ní hned několik tipů…

cestování po Laosu

cestování po Laosu je velice jednoduché. Všude jezdí místní mikrobusy a jsou velice levné. Musíte pouze počítat s málem místa na sedačce – pokud tedy vůbec nějaké zbyde.

Pokud chcete udělat větší přesun spacím autobusem jako my, rezervujte si místo alespoň den dopředu. Spací autobusy jsou moderní, klimatizované a pokud nemáte zrovna dva metry, docela dobře se tam vyspíte a ušetříte spoustu času.


Cestopisná přednáška z Laosu

cestopisnou přednášku z Laosu máme v nabídce. Podívejte se na nejbližší termíny přednášky, nebo se podívejte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to:

nabídka přednášek