členové rodinné expedice Maledivy:
Pavel Chlum, Petr Kvarda a jejich rodiny

Maledivy jsou ostrovní stát ležící v Indickém oceánu, jihozápadně od Srí Lanky a Indie. Tvoří je přes 1 190 korálových ostrovů rozprostřených do 26 atolů, přičemž většina z nich je neobydlená. Tento tropický ráj, známý svou tyrkysovou vodou, bílými plážemi a bohatým podmořským životem, láká cestovatele z celého světa. Přestože bývaly Maledivy dlouho vnímány jen jako luxusní destinace pro líbánky, dnes se otevírají i dobrodruhům hledajícím autentické zážitky, šnorchlování, potápění a setkání s místní kulturou. My jsme toužili po přesně takovém spojení relaxace a objevování. Proto jsme zabalili veškerou foto techniku, kamery, dron a nakonec i celou rodinu…

Jaké je to zažít Maledivy mimo předražené resorty z pohledu cestovatelů ale i dětí? Kolik co stojí? Kde se dá ušetřit a kde naopak nešetřit? Nechte si od nás vyprávět o celkem o šestnácti ostrovech této neobyčejné ostrovní země.

Maledivci prý nás Čechy milují! Říkají o nás, že jsme nejvděčnější hosté. Jsme velice čistotní v porovnání s jinými národy, nejsme vybíraví v jídle a skoro vůbec si nestěžujeme.

Tak snad si to mysleli i po našem odjezdu…

Hulhulé

Ostrov Hulhulé leží v těsné blízkosti hlavního města a stejnojmenného ostrova Malé, se kterým je spojen trajekty ale i mostem. Nachází se na něm jediné mezinárodní letiště Velana. Každý kdo přiletí na Maledivy začíná právě tady. Ostrov tedy slouží primárně jako dopravní uzel. Odtud se všichni přesouvají po mostě Sinamalé do hlavního města Malé nebo přímo na svůj vybraný ostrov.

Tři cenově hodně rozdílné možnosti jak z ostrova odjet:

1. přesun pomocí hydroplánu do resortů ale i na vzdálenější ostrovy. (extrémě drahé, jisté, nejrychlejší)

2. přesun pomocí domluvené rychlolodi na domluvené místo. (relativně drahé, jisté, rychlé)

3. přesun pomocí místních trajektů jezdících mezi ostrovy. (velice levné, nejisté, pomalé)

Ve všech případech samozřejmě záleží na počasí. Může se stát, že neodjete z přístavu ani rychloloď ani neodletí letadlo. V případě návratu domů je dobré raději počítat s nějakou časovou rezervou.

Dhiffushi

Dhiffushi je malý, malebný ostrov, nacházející se v severním Kaafu atolu, přibližně 36 kilometrů severovýchodně od hlavního města Malé. Ostrov má rozměry přibližně 950 metrů na délku a 200 metrů na šířku. Žije zde kolem tisíce obyvatel. Ostrov je známý svými bílými plážemi, tyrkysovou vodou a přátelskou atmosférou.

Historie Dhiffushi je úzce spjata s tradičním maledivským způsobem života, zejména s rybolovem, jenž byl po staletí hlavním zdrojem obživy. V posledních letech se ostrov otevřel turistickému ruchu, což přineslo nové ekonomické příležitosti a zlepšení infrastruktury.

Na rozdíl od luxusních resortů nabízí Dhiffushi ubytování v místních guesthousech, což umožňuje cestovatelům zažít autentickou maledivskou kulturu. My jsme se zde ubytovali v guesthousu Isla Dhiffushi a byli jsme nadšení. Šéfík Pai nám zařídíl vše, co jsme potřebovali. Na ostrově se rozhodně nudit nebudete. Můžete zde mimo odpočinku provozovat spoustu aktivit, jako je šnorchlování, potápění, rybaření či projížďky na paddleboardech.

Zajímavosti:

  • Pláže: Dhiffushi nabízí několik krásných pláží s bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Mezi nejznámější patří Dhiffushi Beach na severovýchodě ostrova a Sunset Beach na jihozápadě, která je ideálním místem pro pozorování západu slunce.
  • Šnorchlování a potápění: Okolní vody jsou bohaté na podmořský život, což činí z Dhiffushi ideální destinaci pro milovníky šnorchlování a potápění. Místní potápěčská centra nabízejí výlety k nedalekým korálovým útesům, za želvami, rejnoky i žraloky.

Meerufenfushi

​Meerufenfushi je ostrov ležící jen kousek severně od Dhiffushi. Celý ostrov patří resortu Meeru Island Resort & Spa. Tento čtyřhvězdičkový resort je jedním z největších na Maledivách, s 284 pokoji rozdělenými do zón pro rodiny a dospělé. Nabízí rozsáhlé bílé písečné pláže, křišťálově čistou vodu a bohaté možnosti stravování, včetně dvou bufetových restaurací a čtyř à la carte restaurací s italskou, asijskou, středomořskou kuchyní a mořskými plody. K dispozici je také šest barů, dvě sladkovodní bazény a devítijamkové golfové hřiště.

Resort se pyšní také wellness centrem Duniye Spa, které nabízí širokou škálu masáží a procedur. Pro milovníky sportu jsou k dispozici tenisové a padel kurty, centrum vodních sportů a potápěčské centrum.

Thumbafushi

Ostrov Thumbafushi se nachází také v atolu Kaafu, přibližně 30 námořních mil severně od hlavního města, v blízkosti ostrovů Helengili a Gaafaru.

Tento původně neobydlený ostrov byl pronajat v roce 1999 pro zemědělské účely, zejména pro chov drůbeže a zpracování ryb. Později se stal známým jako průmyslový a zahradnický ostrov s moderními skladovacími zařízeními pro suché i mražené produkty a přístavem pro současné kotvení několika plavidel.

V roce 2011 došlo na ostrově k neautorizovaným pobřežním úpravám, včetně rozšiřování ostrova a rekultivace okolní laguny Thunbafalhu bez potřebných posouzení vlivu na životní prostředí a schválení od Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Tyto aktivity vedly k nevratnému poškození ekosystému ostrova a okolních vod.

V blízkém okolí ostrova žijí žraloci vouskatý (Ginglymostoma cirratum) známí svou klidnou povahou. Často se vyskytují v mělkých lagunách a kolem korálových útesů. Pokud máte odvahu, můžete zde slézt z mola a zaplavat si s nimi.

Charakteristika žraloka vouskatého:

  • Velikost: Obvykle dorůstají délky 2,5 až 3 metry.
  • Strava: Živí se převážně rybami, korýši a měkkýši.
  • Chování: Jsou nočními tvory, během dne často odpočívají na mořském dně nebo v jeskyních.

Bezpečnostní doporučení:

  • Respektujte prostor: Nedotýkejte se žraloků ani se k nim nepřibližujte příliš blízko.
  • Vyhněte se krmení: Krmení žraloků může změnit jejich přirozené chování a přilákat je k lidem.
  • Buďte klidní: Vyvarujte se náhlých pohybů nebo hluku, které by mohly žraloky vyplašit nebo podráždit.

Dodržováním těchto zásad můžete bezpečně pozorovat žraloky fouskaté v jejich přirozeném prostředí a užít si jedinečný zážitek z podmořského světa Malediv.

Thulushdoo

Thulushdoo je ostrov nacházející se na stejném atolu Kaafu jako výše zmíněné ostrovy. Ostrov je známý svými krásnými plážemi na východě ostrova, surfovacími lokalitami a také výrobou tradiční maledivských lodí zvaných dhoni.

Historie Thulusdhoo sahá do dávných dob, kdy Maledivy obývali Drávidové z indického subkontinentu. Archeologické nálezy naznačují, že ostrov byl osídlen již kolem roku 1500 př. n. l.

V 80. letech 20. století postavili na ostrově závod na výrobu nápojů Coca-Cola, který zásobuje celý národ. Thulusdhoo si pro tento závod vybrali díky již existující malé průmyslové oblasti, specializující se na sušení mořských okurek a ryb.

Ostrov byl poslední dobou uměle rozšířen, aby se mohl rozvíjet. I tak ale neztratila jeho původní oblast svou krásu. Jen je nyní na jižní pláž o trochu dále. Můžete si zde ale zaplatit bugynu, které vás tam ráda doveze a když si domluvíte čas, tak pro vás i přijede. Na tomto ostrově jsme se ubytovali v dobře situovaném guesthousu Azaya Beach, kde se o nás bangladéšan Ashik staral jako o vlastní.

Viligilimathidhahuraa

Na ostrově Viligilimathidhahuraa leží luxusní resort Kuda Villingili. Vodní vila Sunrise, kterou resort nabízí stojí kolem 80ti tisíc korun na noc. Je tedy potřeba řící, že v ceně je i snídaně… Resort je vzdálen přibližně 30 minut jízdy motorovým člunem od mezinárodního letiště Velana v Malé.

Kuda Villingili nabízí sedm jedinečných gastronomických zážitků, které pokrývají kuchyně z celého světa. Hosté si mohou vychutnat různé kulinářské speciality v několika restauracích a barech rozmístěných po celém ostrově. Vybrat si ze můžete z ubytování z plážových vil a vodních vil, které poskytují přímý přístup k oceánu.

Resort je ideální pro milovníky surfování, protože se nachází v blízkosti slavného surfového spotu „Chickens“. Celkově je Kuda Villingili Resort ideálním místem pro ty, kteří hledají luxusní a klidný pobyt na Maledivách s bohatou nabídkou aktivit a gastronomických zážitků.

Huraa

Ostrov Huraa je malý obydlený ostrov nacházející se přibližně 20 km severně od hlavního města Malé. Ostrov je známý svou autentickou maledivskou atmosférou, přátelskými místními obyvateli a snadnou dostupností z Malé, což z něj činí oblíbený cíl pro turisty hledající klidnější a tradičnější zážitek.

Huraa je menší ostrov, který lze snadno projít pěšky během krátké doby. Žije zde asi tisícovka obyvatel. Většina z nich se živí rybolovem, řemeslnou výrobou a prací v turistickém sektoru.

Ostrov má krásné bílé pláže a specifickou oblast označovanou jako „bikini beach“ pro zahraniční turisty. Hosté mohou využít organizované výlety na blízké neobydlené ostrůvky, šnorchlování nebo potápění. Huraa je obklopeno živými korálovými útesy, což ho činí ideálním pro podmořské aktivity. Stále zachovává tradiční architekturu, včetně domů postavených z korálových bloků. Najdete zde mešitu a trhy s místními produkty. Ostrov je stále silně spojen s rybářským způsobem života. Ranní příjezdy rybářů na lodích „dhoni“ jsou běžným obrázkem.

Huraa je známý také svou unikátní lagunou mangrovů (Huraa Mangrove), což je přírodní rezervace a jedna z mála oblastí s mangrovy na Maledivách. Tento ekosystém poskytuje domov mnoha druhům ptáků, krabů a dalších živočichů.

Ostrov Huraa leží co by kamenem dohodil od luxusního resortu Four Seasons Resort Maldives at Kuda Huraa, který se nachází na sousedním ostrově. Resort je možné navštívit i v rámci placené prohlídky často spojené s možnou konzumací alkoholu. Ten na lokálních ostrovech v zásadě neseženete.

Himmafushi

Himmafushi je malý, obydlený ostrov nedaleko Huraa a je tedy rychle přístupným pro turisty, kteří z letiště nechtějí cestovat příliš daleko lodí. Žije zde asi tisícovka obyvatel. Mimo domů zde najdete i malé místní krámky, školy i mešitu. Většina obyvatel se stále živí rybolovem, řemeslnou výrobou, či turismem.

V současnosti se zde rozrůstá sektor guesthousů (ubytování v malých rodinných domech), které přitahují turisty, kteří chtějí poznat autentickou maledivskou atmosféru za příznivé ceny. Ostrov je obklopen krásnými plážemi s bílým pískem, kde si turisté mohou užívat slunce a šnorchlování. V okolí jsou i korálové útesy, které jsou domovem pro různé druhy mořských živočichů.

Ostrov se nachází v blízkosti oblastí, které jsou známé bohatým mořským životem, včetně šnorchlování s mantami, želvami a tropickými rybami. V okolí najdete také některé mangrovové oblasti, které jsou cenné pro ochranu biodiverzity a místní ekosystémy.

Himmafushi je také surfařskou destinací . Nachází se totiž v blízkosti slavného surfového spotu „Cokes“, což je populární místo pro surfaře. Cokes je známý svými vlnami, které přitahují surfaře z celého světa.

Malé

Malé je hlavní město Malediv, nacházející se na stejnojmenném ostrově v atolu Kaafu. Rozkládá se na ploše přibližně 6 km² a je domovem přibližně 130 000 obyvatel, což představuje asi třetinu celkové populace Malediv. Od šedesátých let doznalo neuvěřitelnou proměnu z klidného ostrůvku na pulzující město plné výškových budov.

V roce 1153 přicestovali do města arabští obchodníci, kteří zde rozšířili islám, což mělo zásadní vliv na kulturu a náboženství Malediv.

V roce 1887 Velká Británie vnutila Maledivám protektorát a Malé se stalo jeho administrativním střediskem. Po získání nezávislosti v roce 1965 se Malé stalo hlavním městem.

Maledivské trhy: Trhy v Malé jsou živé a barevné, nabízejí širokou škálu místních produktů, včetně čerstvého ovoce, zeleniny a ryb. Obě tržiště jsme si nemohli nechat ujít. Jsou od sebe prakticky jen přes ulici a tak jsme vše stihli projít během půl hodinky.

Gulhi

Gulhi je malý ostrov v Jižním Male Atolu na Maledivách, který kombinuje tradiční maledivský život s krásnou přírodou. Nachází se přibližně 25 minut rychlou lodí od hlavního města Malé, což z něj činí snadno dostupnou destinaci.

Na ostrově žije asi osm set obyvatel, kteří se tradičně živí rybolovem a výrobou dhonů, tradičních maledivských dřevěných lodí. Gulhi nabízí dvě hlavní pláže: severní Bikini Beach, a jižní budovanou, aktuálně dost rozhrabanou pláží. Na kraji této pláže stojí bagr a ještě nějakou dobu bude zřejmě tuto pláž tvořit a upravovat.

Gulhi je ideálním místem pro ty, kteří hledají autentický maledivský zážitek v klidném prostředí s možností poznat místní kulturu a tradice. S velkou výstavbou hotelů v posledních letech však mnoho místních domků mizí a na jejich místech rostou vysoké hotely, které brzy celý ostrov znatelně promění.

Maafushi

Maafushi je jedním z nejpopulárnějších a největších obydlených ostrovů v atolu Kaafu, nacházející se přibližně 27 km jihovýchodně od hlavního města. Tento ostrov se stal oblíbeným cílem pro turisty hledající autentický zážitek z Malediv za přijatelnější ceny. Maafushi je známý svou živou atmosférou, krásnými plážemi a bohatou nabídkou turistických aktivit.

Na ostrově žije zhruba dva a půl tisíce obyvatel. Ti se živí převážně rybolovem, turismem a prací na výstavbě oklolních resortových ostrovů. Maafushi má krásné bílé pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Vzhledem k tomu, že je to větší ostrov, má i více turistických zařízení. Na Maafushi najdete více než 30 guesthousů, obchody, bankomaty, kavárny a další turistické služby. Vzhledem k tomu se ostrov stal oblíbenou destinací pro spoustu Rusů, Číňanů, ale i Čechů.

My máme raději klidnější ostrovy, kde je člověk blíže místním lidem a tak jsme Maafushi měli sice stále na dohled, ale drželi jsme se v bezpečné vzdálenosti. Blízké okolí ostrova nabízí totiž úžasné lokality na šnorchlování. Místní korálové útesy jsou plné různorodých druhů tropických ryb, rejnoků, želv, ale třeba i žraloků.

Biyadhoo

Biyadhoo je malý, ale velmi známý resortový ostrov, ležící v jižním atolu Kaafu, přibližně 27 km jihovýchodně od Malé. Ostrov je především známý díky svému jednomu z prvních luxusních resortů Biyadhoo Island Resort.

Ostrov a jeho okolí se stalo oblíbeným cílem pro milovníky potápění a šnorchlování. V jeho těsném okolí nalezneme totiž bohaté korálové útesy chráněné dokonce samotnou vládou Malediv. Ubytovaní mohou tak chodit přímo z ostrovní pláže šnorchlovat se želvami, žraloky a další spoustou tropických ryb.

Pro to, abyste zde mohli také šnorchlovat a užít si tu krásu, zde však ubytovaní být nemusíte. Stačí si pronajmout loď s kapitánem, jako jsme to udělali my a on vás sem zaveze. Když mu věříte, po vynoření loďku se všemi věcmi opět naleznete a vrátíte se s ním zpět na váš ostrov.

Gulhi Sandbank

Sandbank nebo-li písečný útvar u ostrova Gulhi je oblíbený mezi turisty, kteří navštěvují ostrov Gulhi, či Maafushi. Nabízí krásnou, klidnou pláž s bílým pískem a možnostmi šnorchlování a relaxace.

Za poslední roky byl však pomocí těžké techniky značně zvětšen a využíván jako zásobárna stavebního materiálu nejen pro blízké právě stavěné resortové ostrovy, ale primárně pro stavby v hlavním městě. Z důvodu nedostatku takové plochy v Malé rozhodl král o nutnosti vybudovat několik takových umělých zásobáren, ze kterých se materiál bude dále postupně prodávat.

Z původního malého fotogenického sanbanku zůstal už jen kousek, na který jsme se ovšem i tak vydali podívat. Naštěstí si zde stále můžete zaplavat v křišťálově čisté vodě, věnovat vodním sportům nebo v jeho okolí hledat úžasné mušle či pestrobarevné hvězdice.

Dhigufinolhu, Veligandu, Naladhu a Bushi

Dhigufinolhu a Veligandu jsou dva sousední ostrůvky nacházející se na jih od Gulhi. Na ostrově Dhigufinolhu leží resort Anantara Dhigu Maldives Resort nabízející sto deset vodních vil, vodní lázně, či serfovou školu. Na ostrově Veligandu leží sesterský resort Anantara Veli Maldives Resort, který je vzdálen jen krátkou jízdou lodí. Hosté mezi těmito resorty často sdílejí vybavení, jako jsou restaurace a wellness.

Resorty jso známé svým zaměřením na luxusní služby, krásné pláže, skvélé možnosti pro potápění a šnorchlování, stejně jako pro relaxaci a wellness. Resorty nabízí klidnější a exkluzivnější prostředí než resorty na severu. Ve druhém jmenovaném resortu se můžete ubytovat v šedesáti sedmi nádhérných vodních vilách se soukromým bazeném. Za takové ubytování si ale připlatíte. Cena se snídaní se pohybuje v závislosti na sezóně kolem devadesáti tisíc korun za noc.

V prstenci ostůvků nalezneme ještě třetí malý resort Naladhu Private Island a ostrůvek Bushi island označovaný jako Staff island – tedy ostrov, kdy bydlí personál obsluhující hosty zmíněných třech resortů.

Hulhumalé

Hulhumalé je uměle rošířený původně malý ostrov. V roce 2002 ho vláda začala rošiřovat jako součást plánovaného rozvoje Malediv za účelem řešení přelidnění v Malé a zvýšení odolnosti vůči stoupající hladině moře. Ostrov je obytný i turistický, s moderními hotely, plážemi a rezidenčními čtvrtěmi. Jde o moderní lokalitu zaměřenou na udržitelný urbanismus. Hulhumalé je spojený s ostrovem Hulhulé vybudovaným náspem.

Hulhumalé bylo navrženo s ohledem na ekologické iniciativy, jako je orientace budovy ke snížení tepelných zisků, návrh ulic s optimalizací pronikání větru, aby se snížila závislost na klimatizaci. Většina občanské vybavenosti, jako jsou školy, parky a obchody, se nachází v docházkové vzdálenosti 100–200 m od obytné zástavby, aby se snížilo používání automobilů. Součástí nové městské krajiny jsou také elektrobusy a cyklostezky.

My jsme zde navštívili překvapivě pěknou dlouhou pláž, prozkoumali místní obchody, zašli do holičství a objevili obrovský centrální park. Tam jsme narazili na místní food festival, který se pro nás stal opravdovým zážitkem.

Místa, která jsme navštívili, najdete na mapě.

Cestopisná přednáška z Malediv

cestopisnou přednášku z Malediv máme v nabídce. Podívejte se, kdy a kde tuto přednášku budeme pořádat, nebo omrkněte některé z našich dalších přednášek – ty také rozhodně stojí za to!

nabídka přednášek