členové expedice Zanzibar:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Ladislav Tázlar

Zanzibar nebo-li Unguja je ostrov v Indickém oceánu ležící asi dvě hodiny plavby od pobřeží Tanzánie. V roce 1964 se samostaný Zanzibar, k němuž patří ještě ostrovy Pemba a Mafia, spojil s pevninskou Tanganinikou v jeden stát. Pro nás byla Tanzánie první cestou do tkzv. černé Afriky a tak nás čekalo překvapení doslova na každém rohu…

Dar Es Salaam

Jako výchozí město pro nás bylo Dar Es Salaam. Největší město celé východní Afriky. Centrum se rychle modernizuje a i některé nové linky autobusů jezdí ve speciálních koridorech, aby se vyhnuly zácpám. Jakákoliv boční ulička však může být nebezpečná – hlavně v noci. Nenoste u sebe zbytečně moc peněz, nikde se neukazujte a když už jdete v noci ven, držte se hlavních osvětlených ulic.

Naším hlavním plánem v Dar Es Salaamu je sehnat místo ve vlaku do Mikumi. Zkoušíme štěstí na nádraží TAZARA i na severním nádraží, ale vlaky bohužel následující den nikam nejednou. Volíme tedy variantu přespání v místím hotelu Kibodža za asi 25000 TZS za pokoj a ranní přesun na osm kilometrů vzdálené autobusové nádraží Ubongo. Odtud vyrážíme na sedmihodinovou cestu za 30000 TZS do Mikumi.

Mikumi

Mikumi – Park se nachází v oblasti Morogoro a protíná ho silnice, tak můžete některá zvířata zahlédnout i z autobusu. Vstupné do parku jsme platili 35 USD na osobu, ale k ceně musíte připočítat i podíl na vozidle a průvodci, se kterým se zde budete pohybovat. Nás si vzal na starost Amari. Mladý kluk, co měl smysl pro humor a uměl výborně anglicky. Horší už to bylo se stavem automobilu, který se neustále porouchával a zůstat odříznutý uprostřed safari není úplně příjemný pocit.

Mikumi je čtvrtý největší park v Tanzanii, tvoří ho většinou otevřené pláně a travnaté savany. Žije zde mnoho slonů, žiraf, buvolů, zeber, pakoňů, lvů, levhartů, antilop a mnoho dalších zvířat včetně nepřeberného množství ptačích druhů.

Ubytovat se můžete přímo v parku. Ceny jsou zde však dost vysoké a tak je třeba dobře si rozmyslet, kolik jste ochotni si za tento pocit zaplatit. My jsme zvolili variantu ubytování ve 23km vzdáleném Mikimi Village za 17 000 TZS na osobu. Tam si můžete buď domluvit ranní odvoz spojený třeba i s dopravou po parku, nebo si jen ráno stoupnete k silnici a mávnete na právě projíždějící tuktuk, který Vás tam doveze za 1500 šilinků.

Zanzibar city / Stone Town

Opouštíme pevninu a trajektem za 35 USD na osobu vyrážíme do Stone Townu, hlavního města ostrova Unguja, souostroví Zanzibar. Ve Stone Townu postavili první penost Portugalici již v roce 1503. Pak byli ovšem vyhnáni ománským sultánem a nakonec zde zanechali svůj vliv i Britové.

Ti zde mimo koření obchodovali hojně i s otroky. O Stone townu se také mluví jako o krásném městě plném křivolakých uliček. Z naší zkušenosti můžeme potvrdit, že není problém se v nich ztratit, jelikož jste neustále naháněni místními klíšťáky a nefunguje v nich ani GPS. Po setřesení všech papasi jsme se ubytovali v hotelu Funguni palace za 5 USD na osobu.

Changu Island

Ostrůvek Changu leží asi 5 km západně od Stone Townu a je snadno dostupný loďkou. Dříve fungoval jako karanténa pro nakažené žlutou zimnicí, ale teď je to ráj na zemi. Přivítá Vás krásnou písečnou pláží, ale i korálovými útesy. Velkým lákadlem je také velká kolonie želv, dům britského guvernéra z 19.století nebo malé antilopy suni – vstup 4 USD.

Kizimkazi

Kizimkazi je malá rybářská vesnice ležící na jižním konci ostrova. Pokud máte rádi delfíny a chcete si s nimi zaplavat, rozhodně sem vyrazte. Loďky plné nadšenců v ploutvích vyplouvají ze zdejší široké pláže vstříc oceánu každé ráno za 25 000 TZS na osobu. Když se Vám podaří oslovit přímo domorodce, podaří se Vám to i levněji.

Jambiani

Jambiani je jednou z nejstarších a nejtradičnějších rybářských vesnic na Zanzibaru. Najdete zde jen hrstku penzionů a hotýlků a právě proto zde panuje úžasný klid. Je to také místo s největším rozdílem mezi přílivem a odlivem oceánu, o čem jsme sice četli, ale i tak nás to zaskočilo. Komu by se chtělo jít odpoledne kilometry k útesu, když ráno Vám moře omývá nohy hned u hotelové restaurace.

Pingwe

Pingwe leží na východě ostrova na severním cípu poloostrova Michangwi. Největším tahákem této vesnice je bezesporu svou polohou jedinečná restaurace „The Rock“. Rozkládá se totiž na korálovém ostrůvku nedaleko pobřeží. Při odlivu k ní dojdete suchou nohou, ale při přílivu si musíte vzít loďku nebo plavat. Nejlevnější a nejzajímavější je dostat se sem hromadnou dopravou – Dala Dala, kde je stále místo, i když už tomu nevěříte…

Michangwi

Michangwi nebo také Michamvi je vesnička na samém cípu stejnojmenného poloostrova. Najdete tu jen pár hotýlků, bílé písky, pláže zastíněné palmami a čisté modré moře. Pokud chcete během své dovolené hlavně klid, přijeďte sem.

Jozani forest

Jozani forest je nejrozsáhlejším pozůstatkem původního lesa, který kdysi pokrýval celý ostrov Unguja. Dne je součástí národního parku Jozani-Chwaka Bay.

Les Jozani je slavný především díky své populaci endemických opis gueréz zanzibarských. V lese však žije i celá řada dalších živočichů, kteří byli dříve běžní na celém ostrově. Např. kočkodan diadémový, komba ušatá, štětkoun šedý, daman, hrabáč či drobné antilopy. Kromě původního lesa se v Jozani nachází i několik dalších biotopů, např. stále zelené křoviny, močály a mangrovníky.

Nungwi

Nungwi nebo také Ras Nungwi je druhou největší osadou na ostrově Unguja. Leží na samém severu a je zřejmě nejoblíbenější rekreační středisko celého Zanzibaru. Idylické a věčně usměvavé Nungwi, se neustále rozrůstá na nejsevernějším výběžku celého ostrova. Ubytovat se zde můžete ve spoustě hotýlků přímo na pláži a užívat si spoustu restaurací a zábavy, nebo se ubytovat jako my přímo ve vesnici za 20 000 TZS na osobu.

Mnemba

Ostrov Mnemba je jediný malý ostrov, který se nachází asi 3 km od severovýchodního pobřeží ostrova a leží hned naproti pláži Muyuni. Samotný ostrov je v soukromém vlastnictví Billa Gatese a střídají se na něm věhlasné hollywoodské hvězdy a zámožní dovolenkáři. Pokud mezi ně nepatříte, můžete se spokojit stejně jako my se šnorchlováním v blízkosti tohoto ostrova. Množství života na korálových útesech je tu až dechberoucí.

Bububu

Nelekejte se, nestrašíme vás. Takhle se skutečně jmenuje vesnice na západě ostrova Unguja. A proč v ní vlastně stavíme? Odtud je totiž nejjednodušší cesta za kořením. Po ostrově ho samozřejmě můžete koupit kdekoliv a plantáží s komentovanou prohlídkou je tu také spoustu, ale pokud se chcete i pobavit vyrazte právě sem – Kizimbani spice farm. Krásnou ale někdy až vlezlou melodii „Jambo Bwana“ vám zazpívá akrobat vysoko na kokosové palmě. Khamis Makame Pandu si říká „ Mr. Butterfly“ a rozhodně Vás rozesměje.

Fumba

Fumba je vesnička s minimem turistů nacházející se na jihozápadě ostrova, na konci stejnojmenného poloostrova Fumba. Je zde průzračné moře zálivu Menai. Je to však výchozí místo pro výlet známý jako „Blue safari“, který spočívá v návštěvě miniaturních ostrůvku na jihu zálivu spojený se šnorchlováním.

Naše cesta domů vedla opět přes letiště v Dar es Salaamu, Abu Dhabi a Berlíně. Dostat se sem dá spousta spoji a navíc nemusíte letět nutně na letiště Julia Nyerere jako my. Pokud se třeba rozhodnete pevninskou Tanzánii úplně vynechat, můžete si koupit zpáteční letenku přímo do Stone Townu.


video

Trasa naší cesty

Tipy a triky

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/tanzanie/cestovani/other.html

Kontrolujte si aktuální informaci ohledně povinného očkování na žlutou zimnici. Není úplně jasné zda se musíte nebo nemusíte nechat naočkovat. Každopádně to doporučujeme. Zbavíte se tak nejistoty a případné nepříjemnosti na letišti na pevnině.

Dále přidáváme jednu dobru zprávu. Pokud zaplatíte vízum v Tanzánii, vztahuje se i na Zanzibar. Můžete tedy volně cestovat mezi pevninou, Ungujou i Pembou. Na Zanzibarském území jen vyplníte dotazník.

ubytování

Pokud pojedete do národních parků, pečlivě si zjistěte ceny za nocleh. Často se vyspíte v pěkném hotýlku pár kilometrů od vstupu do parku za dvacetinásobně nižší cenu.


Cestopisná přednáška ze Zanzibaru a Tanzánie

cestopisnou přednášku ze Zanzibaru máme v nabídce. V záložce termíny se můžete podívat, kde ji budeme aktuálně přednášet nebo se podívejte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to:

nabídka přednášek