členové expedice Island:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Ladislav Tázlar

Island je krásný ostrov ležící na samé hranici Severního ledového oceánu. Po Islandu jsme nacestovali celkem 2500 km. Bylo to poprvé, kdy jsme si půjčili auto a musíme říct, že to stálo za to – a to nekřešťansky 🙂 holt Island je Island a né Ukrajina…

Thingvellir

Þingvellir je národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes. Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Díky okolním skalám dobře odrážejícím zvuk již v roce 930 zde zasedali Vikingové. Toto místo bylo jak jedinečné, že parlament zde fungoval až do roku 1789. Dosud se zde nacházejí jeho pozůstatky, pročež byla oblast v roce 1944 vyhlášena za národní park. Mimo to zde naleznete spoustu ptactva, vodopády, ale také průrvu mezi kontinenty, která se každý rok o dva centimetry rozšiřuje.

Strokkur

Strokkur je gejzír v geotermální oblasti u řeky Hvítá. Leží jen několik metrů od již několik let nečinného známého Geysiru, který dal všem gejzírům jméno.  Strokkur chrlí pravidelně každých 5–10 minut vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Není nic příjemnějšího, že se zmrzlý na kost postavit holýma nohama no jeho horkých jezírek nebo si do nich přímo lehnout.

Gullfoss

Gullfoss je fotogenický víceúrovňový vodopád ležící na řece Hvíta. Přezdívá se mu také Zlatý vodopád. Je to jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších islandských vodopádů. V první fázi padá do kaňonu jedenáct metrů a ve druhé dokonce dvacet dva metrů, přičemž padající voda vytváří v okolí mlžný opar. Nejkrásnější je bez turistů a za východu slunce, proto jsme sem vyrazili již kolem čtvrté hodiny.

Hveragerdi

Hveragerði je malé město u hlavní okružní silnice, ale také geotermální oblast s množstvím fumarol a bublajících horkých pramenů. Nás zde zlákala koupel v horském termálním potoku, kde se teplota vody pohybuje kolem třiceti až padesáti stupňů celsia. Místo už není známe jen pro místní a nedávno zde byl vystavěný i dřevěný chodník, ale i tak si tuhle koupel každý musí dosyta užít.

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss je jedním z nejznámějších vodopádů na Islandu. Leží nedaleko pobřeží na jihu ostrova mezi městem Selfoss a vodopádem Skógafoss. Poblíž něj odbočuje z Hringvegur cesta do údolí Þórsmörk. Je napájen řekou Seljalandsá. Padá z bývalých útesů do hloubky 60 metrů. K jeho výjimečnostem přispívá i fakt, že zde lze vodní stěnu obejít po sice kluzké, ale prošlapané pěšině.  

Skógafoss

Vodopád Skógafoss na řece Skóga leží na jihu Islandu poblíž města Skógar. Padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nacházejí asi 5 kilometrů od moře. Táhnou se stovky kilometrů a oddělují pobřeží od islandské vysočiny. Skógafoss je jedním z největších a také nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Za jasného počasí zde bývá vidět dvojitá duha, díky níž staří Vikingové věřili, že za vodní stěnou je ukrytý poklad.

Dyrholaey

Dyrhólaey, dříve námořníky známý jako Cape Portland, je malý ostroh nacházející se na jižním pobřeží nedaleko vesnice Vík. Dyrhólaey je ve skutečnosti nejjižnějším bodem kontinentálního Islandu. Dříve to byl ostrov sopečného původu, který je také znám islandským slovem eyja, což znamená ostrov. Po erupci však ostrov splynul s hlavním ostrovem a v okolí vznikly nekonečné černé pláže. Ostroh je také ráj pro hejna mořského ptactva. papuchalky, alkouny a kachny.

Fjaðrárgljúfur

Fjaðrárgljúfur je erozní kaňon na jihovýchodě Islandu. Protéká jím řeka Fjaðrá. Kaňon má strmé stěny a vlnící se vodu. Je hluboký až sto metrů a dlouhý asi dva kilometry. Nachází se poblíž okruhu, nedaleko vesnice Kirkjubæjarklaustur. Jeho počátky sahají do chladných období doby ledové, asi před dvěma miliony let. Jeho název je naším oblíbeným jazykolamem. Kdo zvládne vyslovit název vesnice i kaňonu za sebou, může se považovat za nadčlověka.

Fagrifoss

Fagrifoss je vodopád na jihovýchodě Islandu poblíž oblasti Lakagígar. Nachází se podél silnice 4×4 F206 přibližně 24 km od Kirkjubæjarklaustur a 40 km od Laki. Přístup k vodopádu vyžaduje překročení říčního brodu, pro který je zapotřebí vozidlo 4×4. Přestože máte vypůjčený vůz s tímto pohonem, není stále jisté, že se k vodopádu dostanete. Silnice bývá totiž vzhledem k neprůjezdnosti od záři do června zcela uzavřena a v letních měsících záleží na množství vody z tajících ledovců.

Skaftafell

Národní park Skaftafell se nachází na jihu ostrova mezi městy Kirkjubæjarklaustur a Höfn. Dnes pokrývá území asi 4 807 km², což ho řadí na druhé místo mezi islandskými národními parky. Jeho hlavním tahákem je krásná příroda, malý skanzen a Černý vodopád. Tímto jménem byl pojmenován Svartifoss, jelikož padá z černých čedičových sloupů a i celé jeho okolí je ze stejné vyvřelé horniny.

Fjallsárlón a Jökulsárlón

Fjallsárlón a Jökulsárlón  jsou až sto metrů hluboká ledovcová jezera zásobována vodou z ledovců posouvajících se z kopců směrem k moři. Zbytky ledu plující na hladině jsou stále čtyřnásobně tvrdší než je led z domácího mrazáku a může být až 1200 let starý. Pohled na tyto jezera je úchvatný a vybralo si je jako scénu pro své filmy hned několik režisérů včetně Lee Tamahoriho, který zde točil bondovku „Dnes neumírej“. Pro detailní prohlídku jezer je zde k dispozici obojživelné vozidlo, které turisty povozí mezi ledovci po hladině jezer.

Folaldafoss

Dvacetimetrový vodopád Folaldafoss se nachází ve východním Islandu jen několik desítek metrů od nechvalně známé zkratky na silnici č. 1 se jménem Öxi pass. Štěrková cesta číslo 939 zde uhýbá vzhůru od fjordu Berufjörður v němž jsou rozesety v kruzích sádky lososů. Cestou vzhůru musíte podřídit rychlost volně pobíhajícím ovcím a často také mlze. Folaldafoss je však jedním z těch míst, ve kterém stále můžete najít a uvidět ryzí krásu Islandu. Nejsou zde žádné zábrany, lana, značky “sem nechoďte” apod.

Lagarfljót

Lagarfljót nebo také Lögurinn je jezero v regionu Austurland na východě Islandu, které je s rozlohou 53 km² pátou největší vodní plochou na ostrově. Má výrazně protáhlý tvar a je hluboké maximálně 112 m. Je napájeno vodou z tajících ledovců a unášené sedimenty barví jeho vodu do hněda. Podle mnohých svědectví zde žije až stometrový had. Při obchůzce jsme na něj, ale bohužel, nebo možná bohudík nenarazili. Na jeho břehu leží město Egilsstaðir.

Dettifoss a Selfoss

Dettifoss a Selfoss jsou vodopády v oblasti Mývatn na severu Islandu na řece Jökulsá á Fjöllum, která je ledovcového původu. Dettifoss je pokládán za nejmohutnější vodopád v Evropě s průtokem vody mezi 200 až 500 m³ za sekundu. Vodopád je široký 100 metrů s převýšením 44 m.

Mývatn

Mývatn je oblast na severovýchodě ostrova, ale také název Komářího jezera. Jezero má rozlohu 38 km² a dosahuje hloubky maximálně 4,5 m, průměrně však jen 2,5 m. Leží v nadmořské výšce 277 m. Vyplňuje starou ledovcovou kotlinu zahrazenou lávovým potokem. Pro tyto důvody je ideálním líhništěm komárů. Mimo to zde také najdeme zajímavá místa jako e Ďáblova kuchyně, jezero v kráteru sopky Krafla jménem Víti, termální jeskyni Grjótagjá nebo lávové pole Dimmuborgir.

Husavík

Húsavík je městečko na severu Islandu a je především spojený s rybářstvím což je znát hned při prvním pohledu na přístav. Nicméně i mimo něj se s rybářstvím setkáte – ať již se jedná o továrnu na zpracování ryb, která je přístupná veřejnosti nebo o velrybí centrum Hvalamidstodin. Město je také významným centrem pro sledování velryb a proto jsme se vlastně vyrazili.

Akureyri

Akureyri, celým názvem  Akureyrarkaupstaður je čtvrté největší město Islandu. Akureyri se nachází při pobřeží fjordu Eyjafjörður a je obklopeno horami, nejvyšší z nich měří 1213 m n. m. Od severního polárního kruhu je vzdálen pouze 98 km. Má vlastní vnitrostátní letiště a další potřebnou infrastrukuru.

poloostrov Skagi

Skagi je poloostrov na severu Islandu. Po pobřeží vede nezpevněná silnice která vede od skanzenu z 18. století v Glaumbaeru do kempu s termálními prameny přímo u moře u Grettislaugu. Pak cesta pokračuje dále podél pobřeží do Húnavatnshreppuru, kde můžete stejně jako my navázat na další poloostrov.

poloostrov Vatnsnes

Vatnsnes je poloostrov vyčnívající do Húnaflói na severu Islandu. Je obklopen vodami Miðfjörður na západě a Húnafjörður na východě. Je domovem jedné z největších kolonií tuleňů na Islandu. My zde mimo tuleňů navštívíme Hvítserkur. Což je patnáctimetrová čedičová skála u východního pobřeží poloostrova. Skála má u základny dva otvory, které jí dodávají vzhled draka, který pije. Obzvláště při západu slunce je toto místo magické a i my tu chvilku začínáme věřit na islandské trolly a skřítky.

poloostrov Snæfellsnes

Snæfellsnes je protáhlý poloostrov na západě Islandu o rozloze 1468 km². Je ohraničen zálivy Faxaflói a Breiðafjörður a patří k regionu Vesturland. Nejvyšší horou je Snæfellsjökull, vysoký 1446 m. Na pobřeží se nacházejí rybářské vesnice Ólafsvík, Arnarstapi, Grundarfjörður a Stykkishólmur.

Glymur

Glymur je druhý nejvyšší vodopád na Islandu s kaskádou 198 metrů. Dlouho byl považován za nejvyšší, dokud jej v roce 2011 nepřekonal Morsárfoss, nově měřený vodopád poblíž Morsárjökull. Nachází se na zadním konci Hvalfjörður. Kolem vodopádu vede dost strmá stezka, která Vám však nabídne nevídanou podívanou.

Reykjavík

Reykjavík je hlavní a největší město ostrova Island. Leží při pobřeží zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu na jihozápadě země. Město je se svou polohou 64° 08′ severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa a v rámci Evropy nejzápadnějším. Žije zde přibližně 129 tisíc obyvatel. Je tu spoustu zajímavostí, jako například křesťanská katedrála Landakot, či největší kostel Islandu sedmdesát pět metrů vysoký Hallgrímskirkja. Dá se zde i vykoupat v moři v zátoce Fossvogur jižně pod vrškem Öskjuhlíd, kde do ledového moře vytéká horký pramen.

Blue Lagoon

Modrá laguna leží na poloostrově Reykjanes nedaleko mezinárodního letiště v Keflavíku. Mezi Islanďany i zahraničními turisty je velmi populární. Jedná se o geotermální lázeňský areál v pusté sopečné oblasti, kde tryskají na povrch solfatarové proudy nebo-li vodní páry s příměsí oxidu uhličitého. Teplota vody v bazéncích se pohybuje kolem 37-39 stupňů Celsia.

Island – mapa naší cesty po ostrově

Island – naše tipy a triky

Island – horké prameny

https://hotpoticeland.com/

Na této stránce najdete většinu horkých pramenů. Stačí si vybrat, která oblast Vás zajímá a pak podle GPS hledat i ve skutečnosti. Přesnost bych odhadl na cca 50m, takže někdy je to hledání, ale o to větší zábava 🙂

Island – sjízdnost silnic

http://www.vegagerdin.is/

Ještě zásadnější stránka, kde naleznete sjízdnosti silnic v aktuálních obdobích. Pokud si na Islandu plánujete půjčit auto, určitě tento web navštivte a ověřte si vaši trasu.


Cestopisná přednáška z ostrova Island

cestopisnou přednášku z Islandu máme v nabídce. Podívejte se na nejbližší termíny přednášky, nebo se podívejte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to:

nabídka přednášek