členové expedice Malopolsko:
Pavel Chlum, Stanislav Hampl, Lukáš Macoun
Malopolsko je jedna z šestnácti polských vojvodství. Tato oblast Polska je pro většinu Čechů málo známá. Malopolsko je však nádherná krajina plná hradů, skal, technických památek i kopců. Malopolsko je i krajina dolů, štol i jezer. Během naší cesty navštívíme i vojvodství Podkarpatské a prozkoumáme tak polsko-ukrajinského pohraničí. Vedla nás sem touha poznat nedalekou, avšak dost opomíjenou oblast jihovýchodního Polska, která nás přesvědčila k návštěvě a rozhodně jsme nelitovali.
Povězte sami… Věděli jste třeba, že se pár kilometrů za českou hranicí nachází poušť?
Pustynia Błędowska
Česky se jmenuje Bledowská poušť a poušť to skutečně je. Vždyť i přes aktivní zalesňování má stále rozlohu 33km2 a hloubka písku je tu místy až 70 metrů. Vznikla již ve středověku vykácením lesů a následným odvodněním spodní vody z důvodů dolování v okolí. V současnosti se stala turistickou atrakcí, ale i vojenským cvičištěm.
Ogrodzienec
je úchvatný dokonale integrovaný skalní hrad ze 14. století. Ze tří stran je chráněn vysokými útesy a uzavřeným okruhem kamenné zdi. Vstup prochází úzkou mezeru mezi skalami. V roce 1655 byl bohužel poničen Švédy, a proto se z něj stala zřícenina. V současnosti je však dobře a citlivě rekonstruován a návštěvník si může vnitřek hradu projít v několika úrovních včetně vyhlídkové věže i sklepení.
Mirów a Bobolice
Tyto hrady mají spoustu společného. Oba hrady totiž nechali postavit bratři Mir a Bobol. Dnes je však oba vlastní podnikatel a senátor Jaroslaw Lasecki. Obě zříceniny koupil a ze svých prostředků je postupně rekonstruuje. Leží nedaleko a údajně jsou stále propojené podzemní chodbou. Ta podle pověstí vede pod vápencovými skalami, jež jsou další atrakcí této oblasti, až k protějšímu hradu.
Tarnowskie Góry
Další den zavítáme pod zem. Navštívíme totiž stříbrný důl ve městě Tarnowskie Gór, kde je velkým lákadlem prohlídka i plavba lodí v částečně zatopené štole.
Oświęcim
Smutnou ale i děsivou zastávkou na naší cestě je město Osvětim – polsky Oświęcim. V koncentračních a vyhlazovacích táborech zde zahynulo během německé okupace za druhé světové války na 1,4 milionu lidí.
Kazimierz Dolny
Na břehu řeky Visly leží historické městečko Kazimierz Dolny se zachovanou starou zástavbou z umělecky zdobeného vápence. Již od 19. století se stalo turistickým letoviskem nejen Poláků. Láká sem totiž nejen svou historiií, legendou o statečném kohoutovi, ale také nádhernou přírodou všude okolo.
Chełm
Ve východním Polsku téměř na samé hranici s Ukrajinou leží druhé největší historické město Lublinského vojvodství. Chełm je také již od 18.stolejí známý bohatým nalezištěm křídy. Tuto horninu začali těžit lidé nejprve přímo ze svých sklepů a postupně svoji těžbu rozšiřovali. Nakonec se pod městem vytvořila spleť chodeb s až 80ti vstupy. Celé podzemí pak chrání duch Bielucha, na kterého jsme také narazili :-).
Zamość
Město Zámość, či česky Zámostí, bylo založené roku 1580 kancléřem a hejtmanem Janem Zamoyským. Dnes je především kulturním a v poslední době též turistickým střediskem díky svým stavebním památkám. Bývá nazýváno „perlou polské renesance“, či dokonce „Padovou severu“.
Przemyśl
Město Přemyšl, polsky Prezmyśl je jedním z nejstarších měst v Polsku. Je také známá jako město, kde chtěli oběsit dobrého vojáka Švejka a dnes tu má na náměstí svůj pomník. Měst leží sotva pár kilometrů od Ukrajiny. Počátkem 20. století byla Pevnost Přemyšl („Twierdza Przemyśl“) jednou z největších pevností v moderní Evropě.
Často bývá přirovnávána k francouzskému Verdunu, tzv. „Východní Verdun“. Dnes se stala památníkem bitvy národů 1914-1915, rozprostírá se v nádherné krajině Podkarpacka, na malebných kopcích obklopených lesy.
Sanok
V Sanoku jsme navštívili skazen a regionální muzeum lidového stavitelství, věnované především lidovému stavitelství Poláků, Lemků a Bojků. Expozice mají přehledně rozdělené a nachází se zde i expozice struktur souvisejících s ropným průmyslem z 19. století.
Jezioro Solińskie
Soliňské jezero je údolní nádrž na soutoku řek San a Solinka. Přehrada byla budována v letech 1960–1968 a s rozlohou 22 km² a objemem 472 milionů m3. Patří k největším v Polsku a její hráz je ze všech úplně největší. My jsme tuto turistickou oblast navštívili v říjnu. Sluníčko svítilo a přestože lidé se kolem přehrady procházeli v bundách, my jsem si neodpustili ledovou koupel.
Bieszczady
česky Bukovské vrchy jsou pohoří a geomorfologický celek ve východokarpatské geomorfologické oblasti zvané Poloniny. Tato oblast v samém cípu jihovýchodního polska sevřená se všech stran Ukrajinou. Nabízí krásné nedotčené treky různých vzdáleností i náročností. Nejvyšším vycholem je Tarnica 1346 m n.m, kterou jsme i přes mlhavé a deštivé počasí úspěšně zdolali.
Wieliczka
Pod městem se nachází Solný důl Wieliczka – jeden ze světově nejstarších solných dolů. Důl je 327 m hluboký. Chodby dosahují celkové délky 300 km v devíti úrovních propojených velkými komorami, šachtami, výtahy a speciálními tunely.. Vy jako návštěvník však máte zpřístupněny přibližně 2 %.
Turisté si zde mohou prohlédnout 3,5 km dlouhou trasu, která zahrnuje prohlídku soch historických i mýtických postav, vytvořených z kamenné soli. Za pozornost stojí také klenuté síně, kaple, podzemní jezero a výstava, přibližující historii těžby soli.
.
Krakov
polsky Kraków je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město, chráněné UNESCO s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a každký, kdo jede okolo by ho určitě neměl vynechat.
Góra Żar
Hora Žár leží v Międzybrodzie Żywieckiem a na jejímž vrcholu je nádrž přečerpávací vodní elektrárny o výkonu 500 MW. Dlouhou dobu zde byla v provozu nákladní pozemní lanovka. Ta kromě nákladů pro elektrárnu přepravovala také větroně místního aeroklubu na start. Hora je mimo jiné velice oblíbená turisty díky úchvatnému výhledu do kraje.
trasa naší cesty
Trasa naší cesty
Cestopisná přednáška z Malopolska
Cestopisnou přednášku z Malopolska máme v naší nabídce. Zde se dozvíte, kde ji budeme aktuálně přednášet. Popřípadě se podívejte i na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to: