členové expedice Srí Lanka:
Pavel Chlum, Petr Kvarda, Petr Jung
Srí Lanka byla naše první cesta na vlastní pěst. Spoustu věcí jsme si zkoušeli poprvé a byli jsme z toho nadšení. V současné době bychom uměli čas tam strávený využít určitě lépe a s novou technikou také mnohem lépe zdokumentovat. Naše první cesta se ale i tak velice povedla a zanechala v nás to velké nadšení poznávat svět dál.
Naše cesta na Srí Lance začne na jihu ostrova, odkud se postupně přesuneme na sever a nakonec vylezeme na posvátnou horu Sri Pada.
Koggala
Koggala je malé pobřežní město ležící na okraji laguny na jižním pobřeží Srí Lanky. Koggala je na jedné straně ohraničena útesem a na druhé straně velkým jezerem Koggala, do kterého odtékají četné přítoky Koggala Oya.
Koggala má jednu z nejdelších pláží na Srí Lance. Byla významně zasažena vlnou tsunami způsobenou zemětřesením v Indické oceánu v roce 2004. Vlna, která dorazila k pobřeží měřila na výšku 9,3 metru. Pobřeží je však od té doby již řadu let obnovováno a tak na tuto připomínku narazíte jen ve vyprávěních místních, či nespočtu památníků podél silnice.
Unawatuna
Unawatuna je pobřežní město ve čtvrti Galle a je hlavní turistickou atrakcí díky svým plážím a korálům. Nás sem zavál hlavně netradiční způsob rybolovu, který není vidět nikde jinde, než zde na jihu Srí Lanky. Rybáři zde loví ryby za úsvitu, když sedí na tyčkách zapíchnutých pár metrů od břehu. Tyče jsou dřevěné a jednoduché a mají také svoji nosnost, takže, když jsme se snažili na ně vylézt, neunesly nás a akorát jsme se poškrábali o korály.
Galle
Galle – tamilsky: காலி; sinhálsky: ගාල්ල je město nacházející se asi 120km jižně od Colomba. V roce 1505 zde zakotvili Portugalci, kteří v polovině 17.století předali vládu Holanďanům a po dobytí Kandy v roce 1815 se město dostalo pod vládu Britů. Ačkoliv je stará část města oddělená od nové rušné části kriketovým stadionem a hlavní silnicí, je to, na rozdíl od Anurádhapury a Polonnaruvy, stále živé město. Ulice jsou lemovány původními domy, jejichž architektura je ovlivněna všemi třemi kulturami, nejvíce ale holandskou. Většina ulic má doposud holandská jména. V některých domech bydlí lidé, jiné byly přestavěny na stylové hotely, restaurace, sídla úřadů nebo obchody. My jsme ve starém městě strávili příjemné odpoledne a setkali jsme se zde i s nesmyslným mámením peněz z turistů. Dva místní kluci chtěli zaplatit za pomoc do schodů nebo za skok z útesu. Odolali jsme i tekoucí zmrzlině, kterou nám přivezl nabízet zmrzlinář na kole.
Hikkaduwa
Hikkaduwa je město jehož ekonomika je založena na plážové turistice, ale také na rybolovu. Hikkaduwa je ideální místo pro surfování, či šnorchlování. Veškeré vybavení si zde za drobný poplatek můžete vypůjčit. Pod mořskou hladinou zde pár metrů od písečných pláží uvidíte korály, želvy či velkou spoustu různobarevných ryb. Pokud budete uneseni jako my, zapomenete, že jste v moři a ne u akvária. V tom lepším případě Vám hrozí nalokání slané vody. V těch horších případech ale pořezání od korálových útesů, či přejedí nějakou z výletních loděk se skleněným dnem.
Kosgoda
Kosgoda je vlastně taková vesnice, tradičně spojována s pěstováním, rybolovem a pěstováním skořice. My jsme zde navštívili chovnou stanici mořských želv. Majitel této stanice přišel při Tsunami v roce 2004 o veškerý svůj majetek i celou jeho rodinu. Rozhodl se proto zachraňovat tyto krásné mořské tvory. Za jistý poplatek si chov těchto želv můžete prohlédnout, některé kusy i pohladit či potěžkat a také Vás třeba nechají navrátit maličkou želvičku zpět do moře.
Aluthgama
Aluthgama se nachází na jižním břehu ústí řeky Bentota Ganga. Zhruba na půl cesty mezi městy Galle a Colombo. Co tu stojí za vidění je hlavně místní trh, který se zde koná každé pondělí. Mimo spoustu druhů ovoce, či zeleniny, zde narazíte na nepřeberné množtví sušených ryb. Pokud jste však vysocí jako my, budete celý trh procházet v podřepu, či ohybu. Plachty proti dešti totiž nejsou pro vyšší evropské postavy uzpůsobeny.
Bentota
Bentota leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, asi 60 km jižně od Colomba. V původně rybářském městečku žije většina místních obyvatel ještě stále tradičním způsobem života a tak si oblast, i přes množství turistů, stále zachovává svůj poklidný ráz.
Turisty do Bentoty lákají především krásné písčité pláže a bohatý podmořský život s množstvím korálových útesů. Nabízí se zde také množství vodních sportů. V letovisku naleznete celou řadu hotelových komplexů, z nichž především ty luxusní bývají uzavřeny pouze pro jejich návštěvníky a nabízí do jisté míry soukromí a „ochranu“ před místními prodejci a naháněči.
Beruwala
Muslimské městečko Beruwela patřilo mezi první místa, která osídlovali arabští kupci. Dříve rybářská vesnice se postupem času změnila v přímořské město, které lemují krásné písčité pláže s množstvím luxusních hotelů, které jsou většinou ohraničené a místním obyvatelům nedostupné. Místy, často přeplněné pláže, hlídají plavčíci.
Letovisko protíná rušná hlavní třída, na které sídlí množství obchodů a stánků. V Beruwele je také autobusové i vlakové nádraží, ze kterého se dostanete téměř kamkoliv po ostrově. I my jsme toto místo využili jako základnu odkud jsem s Nikiho tuktukem vyráželi poznávat krásy okolí.
Kande Viharaya
Kande Vihara (Sinhálskyː කන්දේ විහාරය) je hlavní buddhistický chrám v okrese Kalutara. Jeho jméno znamená doslova „horský chrám“. Chrám založil ven. Karapagala Dewamitta Thero v roce 1734. Od té doby byl chrám zrekonstruován. V roce 1904 byla k chrámu připojena Kshethrarama Pirivena. Ta působí jako centrum buddhistického vzdělávání v zemi.
Obrazový dům, Stupa a posvátný strom Bodhi s uzavřenou osmibokou stěnou jsou považovány původní památky v chrámu, přičemž se věří, že strom Bodhi je více než 300 let starý. V roce 2002 byl v prostorách chrámu položen základní kámen gigantické sochy Samadhi Buddhy zobrazující Bhoomisparsha Mudru a dokončená socha byla otevřena pro veřejnost v roce 2007. Socha je vysoká 48,8 metru a je považována za jednu z nejvyšších sedících soch Buddhy na světě.
Uvnitř vnitřní komory jsou vidět tři obrazy Buddhy ve stoje, vsedě a ve spánku. Stěny a stropy obou komor byly vyzdobeny příběhy Jataka, okamžiky Buddhovy životní cesty a různými druhy dalších nástěnných maleb.
Kalutara
Městečko Kalutara leží na západním pobřeží Srí Lanky, přibližně 40 km jižně od Colomba. V době kolonizace bývala Kalutara střediskem obchodu s kořením. V současné době zde najdete mnoho luxusních hotelů a velkou nabídku vodních sportů, od vodního lyžování, přes surfing, až po kurzy potápění. V této oblasti jsou na moři větší vlny.
Turisty sem lákají nejen nádherné písčité pláže, ale také buddhistické a hinduistické chrámy. Za zmínku jistě stojí buddhistický chrám Asokaramaya z roku 1873 nebo bílá dágoba Gangatilaka vihara, která stojí na konci 38 m dlouhého mostu přes řeku Kalu Ganga a pochází z 60. let 20. století. Tato stavba je na Srí Lance jedinečná tím, že se jedná o jedinou dutou dágobu na ostrově, do které je možno do ní vstoupit, nástěnné malby líčí různé scény z života Buddhy.
Nittambuwa
Nittambuwa je olast nacházející se v okrese Gampaha a leží na dálnici Colombo-Kandy. Je také spojen s Negombo s dálnicí přes Veyangoda-Minuwangoda. My jsme zde narazili mimo stromy plné kaloňů také na místní výrobnu cihel. Vlevo je k vidění pec, kde se topí vysoce výhřevným kaučukovým dřevem a uprostřed pracovník neustále vkládá hlínu do formy. Tu pak očistí a vyklepne na slunce usušit. Na jedno pálení je potřeba 180 tisíc cihel, což je pro nás nepředstavitelné množství. Místní pracovníci to mají, ale tak v paži, že jsem nestíhali ani celý proces detailně pozorovat.
Kegalle
Kegalle (sinhálsky: කෑගල්ල; tamilsky: கேகாலை) je velké město v provincii Sabaragamuwa ležící na silnici Colombo – Kandy, přibližně 78 km od Colomba a 40 km od Kandy. Kegalle má zemědělskou ekonomiku a vyrábí hlavně gumu z možství okolních kaučukových plantáží. My jsme zde však navštívili jen místní sloninec, kde jsem si užili projížďku na krásných statných tvorech skrze prales i po okolí rýžových polí.
Pinnawala
Sloní sirotčinec Pinnawala se nachází 40 kilometrů západně od města Kandy. Sirotčinec byl založen roku 1975 a starají se zde o slony indické, o jedince, kteří by ve volné přírodě nepřežili. První slůně se zde narodilo v roce 1984. V dnešní době zde žije přes 80 slonů o které se stará 50 mahutů. Sirotčinec je známý tím, že se chová největší počet slonů v zajetí na celém světě a u nás je proslavený hlavně díky zoologické zahradě Praha, která má od roku 2012 dvě slonice, Tamaru a Janitu právě ze sloního sirotčince Pinnawala. Se slony tu přijdete do velmi blízkého kontaktu. Sirotčinec je rozdělen na dvě části. V jedné můžete pozorovat slony, krmit mláďata mlékem a podobně.
Dvakrát denně vodí mahutové své slony do půl kilometrů vzdálené řeky na koupání skrze tržiště, které rázem jako mávnutím proutku zmizí, aby sloni mohli projít. Po jejich koupeli se zase okamžite sestaví a prodává se vesele dál. Mahutové ovládají “své” slony hinduou – háčkem na dlouhé násadě – a slovními povely. Za poslušnost se jim pak odvděčují banány, hlazením, či poléváním těla kbelíkem v případě, že je ve řece vlivem sucha málo vody.
Paradeniya
Peradeniya je oblast podél záhybu řeky řeky Mahaweli. Nachází se tu největší botanická zahrada na Srí Lance. Vznikla v roce 1371. Obdivovat zde můžeme mimo jiné různé druhy orchidejí, kterých zde roste asi 300. Mezi další zajímavosti patří obří fíkovník nebo stromořadí královských palem. Zajímavá je také sbírka seychelských palem – každý ořech váží mezi 10 a 20 kg. Nedaleko vchodu se nachází zahrada koření, kde se můžete podívat na skořici, hřebíček, muškátový oříšek nebo další zajímavé druhy. V této části se nachází i čajová plantáž a továrnička na zpracování tohoto oblíbeného nápoje.
Geragama Tea Factory
Čajová továrna Geragama byla postavena již v roce 1903 a od jejího založení se tu toho moc nezměnilo. Můžete se tu projít po provozních oblastech s průvodcem a podívat se, jak se zpracovává čaj od nově sklizených zelených listů až po sušený a tříděný vysoce kvalitní čaj připravený ke konzumaci. Na konci vaší návštěvy je okouzlující degustační místnost, kde můžete ochutnat a koupit si místní kvalitní čaj.
Čaj na platnážích trhají většinou ženy, trhají čajové lístky ručně, obvykle na jaře a v létě. V závislosti na povětrnostních podmínkách může sběr probíhat také na podzim a v zimě. Pro každou rostlinu vyberete pouze terminální pupen a dva mladé listy. Různé druhy čaje (bílý, zelený, černý…) pocházejí ze stejné rostliny, ale zpracovávají se odlišně.
Zpracování čaje a transformace čajových lístků je choulostivý a dobře nacvičený proces, který byl zpočátku prováděn ručně a nyní mu pomáhají stroje. Ani dnes však stroje zcela nevyměnily ruční proces, protože čajovníky jsou jemné a pro zajištění kvality vyžadují jemné zacházení.
Britové nejprve přivezli čajovníky z Číny do Královské botanické zahrady v Peradeniya pro nekomerční účely. Nejprve se tu totiž snažili pěstovat kávu, ale tu zasáhla plísňová choroba a celkově se ji tu nedařilo. James Taylor byl první, kdo tu založil čajovou plantáž v roce 1867, tedy ještě v době, kdy se tu britové snažili pěstovat kávu. Zavedení čaje významně přispělo k rozvoji srílanské ekonomiky a změnilo jej z tradičního na plantážní model. Britové postavili silnice a železniční tratě, aby zajistili efektivní přepravu čaje z hor do Colomba.
Existují tři druhy čaje, rozdělené podle nadmořské výšky: čaj s nízkým růstem se pěstuje od hladiny moře až do výšky 600 metrů a pochází většinou z jihu ostrova. Je známý svou silnou chutí. Středně rostoucí čaj se pěstuje mezi 600 a 1200 metry a často se míchá. Vysoko rostoucí čaj pochází z plantáží nad 1200 m.
Kandy
Kandy je spolu s Colombem nejdůležitějším městem na Srí Lance. Je bohatou směsicí kulturních památek. Městské centrum se nachází nedaleko malebného jezera obklopeného svahy hor. Ostrov uprostřed jezera využil poslední panovník Kandyjského království, Šrí Vikrama Rádžasinha, jako svůj vlastní harém. Kandy také proslulo jako město slonů, kteří zde byli hojně využívaní již v dávné historii. Slavnost Esala perahera se konají po 10 dnů před úplňkem na konci měsíce Esala (červenec/srpen). Během slavností, které patří mezi nejvýznamnější v celé Asii, máte jedinečnou příležitost vidět krotitele ohně, šermíře, artisty a především dlouhý průvod zdobených slonů. Kandy bylo také hlavním městem posledního sinhálského království, které v roce 1815 podlehlo Britům. Silnice spojující město s Colombem je dílem právě Britů, její stavba zabrala 11 let a dokončena byla v roce 1831.
Kromě všeho výše uvedeného se Kandy může chlubit ještě něčím navíc – je místem, kde se nachází jedna z nejdůležitějších památek na Srí Lance. Chrám Buddhova zubu ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií – Buddhův zub. Chrám má pro většinu srílanských buddhistů neocenitelný význam a věří, že alespoň 1x ve svém životě sem musí podniknout poutní cestu.
Matale
Matale je město ležící v srdci ostrova asi dvacet kilometrů od Kandy. Oblast kolem Matale je především zemědělská, pěstuje se zde čaj, rýže, zelenina a koření. Sri Muthumari Amman Kovil je hinduistický chrám, který jsme zde navštívili. Předpona „Muthu“ znamená doslovně „perla“. „Mari“ znamená déšť a „Ammán“ znamená matka v tamilštině. Chrám je zasvěcen Mariammanovi, bohyni deště a plodnosti. Toto město pomyslně rozděluje ostrov na jih, kde převládá buddhismus a sever, kde převládá hinduismus.
Dambulla
Jeskynní chrám Dambulla, známý také jako Zlatý chrám Dambulla, je královský chrám ležící v centrální části Srí Lanky nedaleko města Dambulla. Nachází se 148 km východně od Colomba a 72 km severně od Kandy. Tento chrám byl místem bojů v letech 1919 a 1984. Je to jeden z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných jeskynních chrámů na Srí Lance. Je zde na 150 zpodobnění buddy, ale i několik hinduistických soch. Od roku 1991 je celý jeskynní komplex zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Na úpatí skály stojí kýčovitý, moderní Zlatý chrám pocházející z 20. století. Stavba byla dokončena s pomocí japonských darů. Na budově sedí 30 metrů vysoká socha Buddhy v pozici dhammachakka mudrá (pozice symbolizující otáčení kola zákona), někdy mylně označována za největší sochu Buddhy na Srí Lance.
Sigiriya
Sigiriya, též Sigirija, je archeologické naleziště. Jádro naleziště tvoří pozůstatky palácového komplexu, který vznikl v 5. století. Z okolní rovinaté krajiny se zvedá do výšky 200 metrů a na jeho vrcholu se pod tíhou času rozpadají ruiny starobylé civilizace. Samotná skála je magmatickou zátkou sopky, která už dávno erodovala. Sigiriya v překladu znamená Lví skála a díky své historické hodnotě je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Původ tohoto archeologického naleziště je opředen tajemstvím. Mezi místními je známá jako pevnost v oblacích nebo palác neřesti.
Vystoupat vzhůru 600 schodů v dusnu a horku nemusí být pro všechny zrovna příjemné. Tetno výstup nedoporučujeme ani lidem, kteří trpí závratí. Některé chodníky jsou zde opravdu děsivě vysoko a nebezpečně na kraji skály. Kdo však je opatrný a překoná strach, užije si nepřekonatelnou nádherou, kterou skýtájí pohledy do širokého okolí.
Kurunegala
Kurunegala je hlavní město severozápadní provincie a okresu Kurunegala. Město bylo také královským hlavním městem po dobu 50 let, od konce 13. století do začátku 14. století. Nachází se na křižovatce několika hlavních silnic, které navazují na další důležité části země. Na Sloní skále bdí nad městem 27 metrů vysoká socha sedícího buddhy. Nás toto město zaujalo hlavně jídlem. Právě tady jsem totiž poprvé ochutnali Ulunduale – zapečené vajíčko s kari a nakoupili si nepřeberné množství křupavách nudlí nakořeněných v čemkoliv si představíte.
Ratnapura
Ratnapura je významné a hlavní město provincie Sabaragamuwa. Město je tradičním centrem těžky drahých kamenů a obchodu se srílanskými drahokamy. Nachází se na řece Kalu Ganga na jihu centrální Srí Lanky, přibližně 101 km jihovýchodně od Colomba. Navštívit tyto prastaré štoly, kde holýma rukama domorodci vytahují bahno z podzemích štol a následně ho prosévají v bazéncích, je skuktečným zážitkem.
Palabaddala
Palabaddala je vesnice kde končí silnice a začíná zde jedna z tras vedoucích ke Sri Padě. Nejprudší stoupání začíná hned uprostřed tržište, kde se můžete najíst a nakoupit zásoby, jako jsme udělali my. Občerstvit se však můžete i po cestě vzhůru. Stánků s vodou, čajem a něčím k zakousnutí je zde dost. S nadmořskou výškou však stoupá i cena zboží, jelikož všechno se m musí někdo po svých donést. Z vesnice se vydáte na cestu vzhůru, kde místní vojáci postavili za poslední dobu asi 6 000 betonových schodů a následně pokračujete lesem a následně opět prudce do nejvyššího bodu trasy. Celkem asi 12 km chůze s převýšením dva kilometry nám dalo zabrat.
Sri Pada – Adams Peak
Adamova hora (Srí Páda) se nachází v krásné oblasti a dosahuje výšky 2 243 m nad mořem. Již přes tisíc let je poutním místem a k jejímu vzniku se váže mnoho legend. Vrch vzbuzuje lidskou představivost, je totiž znám jako místo, kde Adam poprvé spočinul svou nohou po vyhnání z ráje. Kromě toho se hoře říká Srí Páda (posvátná šlápěj, kterou zde zanechal Buddha při své cestě do ráje) a také Samanalankanda (hora, kam přilétají zemřít motýli).
Poutní sezona začíná v den pója v prosinci a trvá až do května. Na vrcholku se nachází chrám, který měl sloužit jako ochrana poutníkům. Nejčastěji se využívá během období leden–únor, mezi květnem a říjnem je většinou zahalen mraky. Krásným zážitkem je během sezony absolvování osvětlené trasy, kdy cestu lemuje šňůra světýlek. Na horu je nejlepší jít časně ráno, protože za svítání se vám z vrchu otevře neskutečný pohled – na východ, kde se zvedá vysočina, a na západ, kde se krajina svažuje k moři. Za jasného dne je možné vidět i Colombo, hlavní město Srí Lanky, které je 65 km vzdálené.
Naše cesta vzhůru začala v Palabaddala ve 20h a po dvanácti kilometrech neustáleho stoupání po schodech jsme dorazili na vrchlo kolem 4:30. Na vrcholu vál svěží vítr a teplota se pohybovala kolem 10 stupňů. Vrchol byl tak přeplněný, že si nebylo kam lehnout, tak jsem pospávali různě na schodech schoulení do mikin a čekali jsme na východ slunce, které by nás hned trochu ohřálo.
Mapa trasy naší cesty:
Na naší cestě jsme se většinou přesouvali tuktukem, avšak taková cesta vlakem určitě bude taky zážitek a příště ho určitě zkusíme.
Tipy a triky
Ve vnitrozemí je mnohem levněji než na pobřeží. I tam se ale dají najít rovnocenné ubytování s několikanásobným rozdílem v ceně. Doprava je také velice levná, tak neutrácejte zbytečně mnoho a užijte si raději více přírodních parků a dobrého jídla.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/sri_lanka/index.html
oficiální informace z českého ministerstva zahraničních věci
Cestopisná přednáška ze Srí Lanky
cestopisnou přednášku ze Srí Lanky již bohužel nemáme v nabídce. Podívejte se proto na některé naše novější přednášky, které také rozhodně stojí za to: