nabízíme multimediální cestopisné přednášky

přednášky vytváříme pro knihovny, kulturní centra, kina, firemní akce, základní školy, seniory, občanská sdružení a další spolky
Naše přednášky i honorář lze přizpůsobit Vašim potřebám

Všechny přednášky či besedy jsou vytvořeny v délce cca 90 minut. V případě zájmu je lze zkrátit nebo prodloužit na maximální čas 120 minut. Naše přednášky obsahují fotografie, videozáznamy, záběry akčních kamer a záběry z dronu.

nabídka cestopisných přednášek pro rok 2024

Malajsie & Singapur – Z městské džungle do pralesa

Pavel Chlum a Petr Kvarda v této cestopisné přednášce procestují Malajský poloostrov, kde zažili spoustu extrémů. Svou cestu odstartovali v Singapuru, kde se koupali ve vlastním potu, ale během cesty i téměř mrzli zkrápěni chladným deštěm v horách Cameron Highlands. Nemohli se vyhnout ani obrovským aglomeracím plných mrakodrapů. Když to však bylo možné, hned raději zamířili do horských oblastí plných čajových plantáží nebo do nádherné přírody místních pralesů. I přes nepříjemnou vlhkost a dusno se vydali v Taman Negara vstříc pralesu proti proudu řeky Tembeling, kde navštívili místní domorodý kmen v Orang Asli.

Ani tentokrát nebudete ochuzeni o místní gastronomické pochoutky nejen ve městě streetfoodu Penangu, ale také v KL, Melace či Ipohu. V závěrečné části přednášky si projdeme jednotlivé singapurské čtvrti, kde se dokonce zastavíme na oběd v jedné z nejneobvyklejších Michelinských restaurací. Přednáška v délce cca 90 minut je vytvořena ve vysokém rozlišení, doplněna 4K videi a záběry z dronu.

fOTOGalerie

PLAKÁT NA VÝŠKU

Brunej & Sabah – Na Borneo nejen za orangutany

Pavel Chlum a Petr Kvarda vyrazili společně na nádherný ostrov Borneo, kde navštívili úchvatný sultanát Brunej a také malajské státy Sarawak a Sabah. Prvních pár dní strávíme v okolí hlavního města Bruneje – Bandar Seri Begawanu, kde se projdeme džunglí, poplujeme loďkou po řece plné krokodýlů, uvidíme úžasné opice Kahau Nosaté a následně se projdeme po největší plovoucí vesnici na světě. Následně zamíříme přes čtvery hranice do Kota Kinabalu – hlavního města státu Sabah. Tam Zažijeme nezaměnitelné orgie, když na vyhlášeném nočním trhu ochutnáme místní speciality.

Po přesunu přes horské vesnice dorazíme po několika hodinách cesty do záchranné stanice orangutanů a malajských medvědů – Sepilok. Přes Sandakan dorazíme pak na pravou bornejskou džungli na řeku Kinabatangan. Zde uvidíme zoborožce, varany, krokodýly, orangutany, ale také pigmejské slony žijící na březích řeky. V závěrečné části přednášky budeme plout a šnorchlovat po okolí ostrovů Semporny v Celebském moři. Přednáška v délce cca 90 minut je vytvořena ve vysokém rozlišení, doplněna 4K videi a záběry z dronu.

fOTOGalerie

Fuerteventura – ostrov divokých pláží

Pavel Chlum na tento neobyčejný ostrov vyrazil se svou rodinou. Držel se zásad cestování skupiny Tripel a stáhl cestovní náklady na minimum. Jak a kde koupit letenky, kde se levně ubytovat, jak se v cílové destinaci pohybovat a přitom se neomezovat se dozvíte během přednášky. Na tomto krásném ostrově strávil téměř měsíc života a procestoval ho křížem krážem. Fuerteventura je druhým největším ostrovem Kanárských ostrovů. Leží v Atlantském oceánu zhruba 100km od afrického Maroka. Na jejím dlouhém pobřeží se nalézá více než 150 přírodních pláží.

Najdete zde pláže s černým, bílým i zlatým pískem, které kontrastují s jasným tyrkysovým oceánem. Na ostrově narazíte ale také na hory plné treků, nádherné přírodní scenérie a hlavně na neskutečně pohodovou atmosféru místních vesniček. Je lepší ubytovat se v Corraleju, Costa Calmě, Caleta de Fuste, El Cotillo nebo Moro Jable? Nebo je mnohem lepší najít si malý domeček v Lajares, La Olivě nebo třeba Tindaye? Po shlédnutí přednášky si určitě vyberete i vy.

fOTOGalerie

Albánie – cestou necestou

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda vás ve vypůjčeném SUV provedou po celé Albánii. Od severu na jih, od západu na východ. Z hlavního města Tirany se vydáme nejprve na pobřeží Jaderského moře. Navštívíme hned několk úchvatných rezervací a následně zamíříme do hor v okolí Thethu. Projedeme se trajektem na jezeru Komani a podél kosovských hranic přejedeme až k jezerům Ohrid a Prespan na makedonských hranicích. Cestou se vykoupeme v ledových vodách takzvaných modrých ok, ale i horkých pramenech na řeckých hranicích či v kaňonu Legarica. Během naší cesty navštívíme i historické hrady, starobylá sídla a překrásné pláže Jónského moře.

FOTOGALERIE
bizarní jídlo

SPECIÁL – Bizarní pokrmy jihovýchodní Asie

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou ulicemi Vietnamu, Laosu, Kambodži a Thajska. Tento region zažil během své historie spoustu vládců a každý z nich zde zanechal nějakou stopu v místním jídle. Hladomor zde navíc donutil místní obyvatele jíst cokoliv z pralesa, co by je udrželo naživu. Některé z těchto netradičních až bizarních pokrmů se v této oblasti dají ochutnat dodnes. Během přednášky je budeme vyhledávat a hlavně na plátně také ochutnávat. Jak asi chutná cvrček, tarantule, kobylka, dušená žába nebo kachní zárodek? Dva kamarádi se nebojí ničeho co leze, létá, plazí se, či plave, kokrhá, syčí, chrochtá nebo vrčí. Ochutnají, ale také místní vyhlášené Pho v Hanoji, Tom Yum v Bangkoku, Com Hen v Hue, Khao soi v Luang Prabang, ale také místní sladkosti, pečivo a místní vyhlášenou robustu.

FOTOGalerie

plakát na výšku

SPECIÁL – Blízký východ a památky UNESCO

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou touto speciálně sestavenou přednáškou po fascinující cestě plné historie, kultury a nádherných přírodních scenérií. Na této epické trase budeme společně prozkoumávat významná místa, která spojují Orient a Západ. Začneme v Istanbulu, kde se setkává východní mystika se západními vlivy a pokračovat budeme do syrského Aleppa, starobylého města plného historie a krásné architektury. Navštívíme i Krak de Chevaliers, abychom se ponořili do středověkého světa opevněných hradů. Cestou do Palmyry zažijeme záhadnou krásu pouště. Vydáme se také k Mrtvému moři, kde si užijeme jedinečné plování v super slané vodě z jordánské i izraelské strany. Následně zamíříme do Petry, kde objevíme krásu vytesaných skalních památek a fascinující historii. V červené poušti Wadi Rum zažijeme jedinečné dobrodružství. Naši cestu zakončíme návštěvou zásadní židovské pevnosti Masada a města Eilat. Tato cesta nabízí neopakovatelnou mozaiku historie a kultury, která vás ponoří do bohatého dědictví této části světa.

fOTOGalerie

Malopolsko – hory, doly, Švejk a zelí

Pavel Chlum Vás provede po málo známé, ale za to nádherné oblasti jihovýchodního Polska. Společně navštívíme historickou oblast Malopolska, dnes rozloženou v několik vojvodství a zamíříme i k samé hranici s Ukrajinou. Historicky se této oblasti říkalo Halič, přes kterou putoval také známý voják Švejk za svým plukem. Na naší cestě se budeme pohybovat od lesů a jezer, kde budeme přespávat, přes pouště, skály a historická města jako Krakov, Přemyšl, či Zamość až po pohoří Bieszczady na samém konci Polska. Zavítáme také do solných, křídových a stříbrných dolů. Na samý závěr se svezeme jednou z nejrychlejších horských drah světa.

fOTOGalerie

Vietnam – z jihu na sever

Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás tentokrát zavedou do Vietnamu. Celá cesta začne v Tay Ninh s procesím náboženství Cao Dai, odkud je to už jen kousek ke Cu Chi – místu Vietnamské války, kde Vietkong vybudoval 200 km podzemních tunelů plné nástrah. Po noci v Saigonu vyrazí na sever přes Mui Ne, Nha Trang, Da Nang a Hue. Ve Vinh Moc se pak téměř proplazí podzemní vesnicí, kde lidé žili během války 6 let. Phong Nha, Ninh Binh, Hang Mua či zátoka Ha Long jsou další ze spousty nádherných přírodních scenérií, kde se mu každý cestovatel zastavit. Pro intenzivnější vtažení do děje je cestopisná přednáška doplňována záběry z akčních kamer i dronu.

FOTOGalerie

Island – po stopách horkých pramenů

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou po čtrnácti horkých pramenech – takzvaných hot potech – s horkou vodou v rozmezí teplot 20-50°C. Na své cestě zdolají offroadem 2500 kilometrů kolem celého ostrova, navštíví 15 obrovských vodopádů a také budou muset brodit řeku. Neopomenou navštívit všechny lákadla ostrova jako třeba gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss. Spí ve volné přírodě ve stanu a spacáku. Navštíví i přístavní města Akureyri a Husavík, kde mimo sledování třech druhů velryb zažijí na vlastní kůži zemětřesení. Přednáška vrcholí výstupem k největšímu vodopádu Glymur – 198 metrů a návštěvou hlavního města Reykjavík.

FOTOGalerie

Banát – české vesnice na březích Dunaje

Pavel Chlum Vás provede po této oblasti na břehu řeky Dunaj v Rumunsku a Srbsku, kde čeští kolonisté stavěli na začátku 19. století své domy. Dosud se zde zachovalo několik čistě českých vesnic. Nejprve však vystoupáme po celodenní dřině na jeden z nejvyšších vrcholů Jižních Karpat – Retezat. Vzhledem k blížící se noci jsme nuceni přespat v horském sedle v nadmořské výšce 2000 metrů a ráno jen tak tak unikneme hlídačům horské stráže. Následně navštívíme na rumunské straně čtyři české vesnice včetně jejich okolí a krásné přírody. V Srbsku navštívíme nejen další českou vesnici, ale i hrady podél Dunaje a národní park Djerdap s jeho dechberoucími útesy.

FOTOGalerie

Laos – po proudu Mekongu

Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás provedou starobylým Luang Prabang se slavnostním procesí slonů a mnichů z buddhistických klášterů. Společně s domorodci tu oslavíme nový Laoský rok Bun Pi Maj doprovázený bujarým poléváním všeho co se hýbe. Při cestě na jih prozkoumáme vápencové homole u Vang Vieng i hlavní město Vientiane. Na jihu země projezdíme na skútrech Bolavenskou planinu plnou úchvatných vodopádů, kávových plantáží i etnických skupin. Na konec se podíváme i angkorský chrám Wat Phou či samotný Mekong zakončených vodopády a největším průtokem světa.

FOTOGalerie

Čína – s batohem nejen po Sečuánsku

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda na své cestě Čínou ušli 160 km po svých, 500 km se plavili lodí, 2500 km jeli autobusy a 3000 km strávili ve vlaku. Hned po příletu do Pekingu se prošli po Čínské zdi v oblasti Mutianyu, navštívili Zakázané město i Náměstí nebeského klidu. Neopomenuli navštívit Terracotovu armádu a ani rezervaci, kde chovají vzácné pandy velké. Cestovatelé vystoupali do nadmořské výšky 3077 metrů na posvátný vrchol Jing Ding a hned následující tři dny strávili plavbou po řece Jang Tze. Přednáška vrcholí příjezdem rychlovlaku do rozporuplného velkoměsta Shanghaj.

fOTOGALERIE

Zanzibar – a tanzánské safari

Cestovatelská přednáška začíná ve městě Dar Es Salaam. Prvním cílem Pavla Chluma a Petra Kvardy je safari v národním parku Mikumi. Samotný park je rájem na zemi, kde žijí společně sloni, žirafy, zebry, pakoně, bůvoli a nepřeberné množství další zvěře. Ve druhé části se pak vydají na tropický ostrov Zanzibar (Unguja). V hlavním městě Stone Townu vystoupí z lodi a vydají se vstříc křivolakým uličkám, ve kterých se není žádný problém ztratit, obzvlášť když jste naháněni místními „klíšťáky“. Cestovatelé postupně navštíví většinu zajímavých míst ostrova a to vždy na korbě místní dopravy Dala Dala, kde nejlépe poznají milou tvář místních obyvatel. Ostrovem se vydají od delfíních hejn v Kizimkazi na jihu ostrova, přes nekonečné pláže v okolí Jambiany a Paje. Budou se prodírat pralesem v Jozani a na závěr navštíví hřebíčkové plantáže a samozřejmě nejnavštěvovanější sever ostrova s vesnicí a letovisku Nungwi.

fOTOgalerie

SPECIÁL – Anglicky hovořící země a bývalé britské kolonie

Pavel Chlum a Petr Kvarda Vás v této přednášce zavedou z Londýna hned na několik krásných míst po celém světě. Navštívíme země jež byly po dlouhou dobu součástí britského impéria a stále se tam běžně domluvíte anglicky. Naše cesta začne v Londýně, odkud se přesuneme nejprve do Asie. Přesněji do indického oceánu, kde leží ostrov Cejlon a stát Srí Lanka. Zde si prohlídneme hned několik pobřežních měst spojených dodnes Brity vystavěnou železnicí. Po té zamíříme do centrální vrchoviny, kde Britové založili věhlasné čajové plantáže. Poznáme sběračky čaje a prohlédneme si i samotné zpracování čajových lístků v místní manufaktuře. Následně se přesuneme do střední Ameriky, kde prozkoumáme karibské moře, pobřeží, ale i džungli státu Belize. Na závěr se pak přesuneme do Afriky, kde v Tanzánii zamíříme na safari.

FOTOGALERIe sRÍ LANKA bELIZE Tanzánie


NA VYŽÁDÁNÍ

Yucatán – od Karibiku k Mayským pyramidám

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda vás na této cestě vyvedou z moderních měst a letovisek do močálů a pralesů přírodních rezervací s tisíceletými Mayskými památkámi roztroušenými po celém poloostrově Yucatán. Po prozkoumání mexického státu Quintana Roo se přesuneme do samostaného státu Belize odkud se vypravíme na jeho karibské ostrovy. Základnou zvolíme ostrov Caye Caulker – ideální místo ke šnorchlování a lodím výletům. Na La Isla Bonitě zažijeme pravý karibský karneval plný tance a barev. Budete se s námi prodírat pralesy, prolézat podzemní jeskyně a také si s námi zaplavete v horské řece či zaskáčete z vodopádu. To vše zažijete společně s námi v pralesích na obou stranách hranice Belize a Guatemaly. Cestou zpět na sever nemůžeme vynechat skvostné světoznámé památky Mayů – komplexy Tikal, Palenque, Chicen Itza, či Cobá. K vidění toho bude ale mnohem víc. O tom ale až v naší přednášce…

fOTOgalerie

NA VYŽÁDÁNÍ

Jordánsko – království skalních chrámů a Mrtvého moře

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda tentokrát zamíří do Jordánska. V této nádherné arabské zemi se budeme pohybovat nejprve v okolí posvátné hory Nebo. Odtud se pak přesuneme k termálním vodopádům v Ma´In a následně zamíříme k Mrtvému moři, kde okusíme salinitu a zažijeme adrenalinovou túru proti proudu řeky ve Wádí Mudjib. Následně vystoupáme o 1600 metrů výše ke křižáckému hradu Karak. Ochutnáme tu Makloubeh a chléb přímo z pekárny a vyrazíme na túru po rezervaci v Daná. Na naši cestě nemůžeme vynechat jeden z nových divů světa – nabatejské skalní město Petra a poušť plnou rudého písku Wádí Rum. Skalnaté hory tu vyrůstají z jemného písku a ve svých wádích ukrývají staré skalní rytiny i téměř původní beduínský národ, u kterého jsme měli tu čest přenocovat. Poslední dny strávíme v pobřežním městě Aquaba a na samý závěr zamíříme do hlavního města Ammánu.

FOTOGalerie

NA VYŽÁDÁNÍ

Sýrie – napříč předválečnou republikou

Cestovatelé Pavel Chlum a Petr Kvarda se vrátí zpět do roku 2010 a provedou vás z tisíce let starého centra Damašku přes nekonečné pouště do města Palmýra s úchvatnými římskými rozvalinami. Navštívíme světoznámý nikdy nedobytý křižácký hrad Krak de Chevaliers střežící jediný průchod přes horské pásmo Džabal Ansáríje. Zavítáme i do beduínských úlovitých domů v pouštní vísce Sarúdž. Na severu země se propleteme uličkami Allepa a zaplaveme si v řece Eufrat nedaleko Rakka – hlavního města tkzv. islámského státu. Na závěr se pak propleteme úžinou říčky Tekla v křesťanské enklávě Maaloula. Během přednášky porovnáváme místa se současným stavem země zubožené vlivem válek posledních let.

fOTOGALERIE

Jaké cestopisné přednášky plánujeme do budoucna?

Naše poslední společná cesta vedla v roce 2023 do Malajsie, Singapuru a Bruneje. Na rok 2024 plánujeme vyrazit zase pro změnu po Evropě. No a kam potom? Možná konečně Arménie s Gurzií nebo Mongolsko, Norsko, Peru, střední Afrika nebo opět naše milovaná jihovýchodní Asie.

Plány se neustále mění s ohledem na situaci ve světě a soukromé důvody každého z cestovatelů. I proto se složení okolo Pavla Chluma a Petra Kvardy neustále obměňuje.

Veškeré aktuality ohledně nových plánů, příprav, srazů či online probíhající přednášky naleznete v naši facebookové skupině.

https://www.facebook.com/groups/cztripel