členové expedice Fuerteventura:
Pavel Chlum, Eliška Chlumová
, Kryštof Chlum, Viktorie Chlumová

Fuerteventura byla prvním ostrovem Kanárského souostroví, který se před miliony let vynořil z hlubin Atlantského oceánu. Stejně jako celé souostroví je Fuerteventura součástí Španělska a jde o jeho druhý největší ostrov. Spolu s ostrovy Lanzarote a Gran Canaria tvoří provincii Las Palmas. Rozloha ostrova činí 1 660 km². Žije na něm přibližně 108 000 obyvatel.

Jméno „Fuerteventura“ znamená „silný vítr“. Ten k ostrovu společně s nekonečnými plážemi určitě patří. Vždyť na ostrově najdete až 150 přírodních pláží s černým, bílým i zlatým pískem, které kontrastují s jasným tyrkysovým oceánem. Na ostrově narazíte ale také na hory plné treků, nádherné přírodní scenérie a hlavně na neskutečně pohodovou atmosféru místních vesniček.

Ostrov Fuerteventura byl naší první rodinnou expedicí.

Důvodů je hned několik:

  1. Na ostrově rozhodně není draho
  2. Seženete sem zpáteční letenku již kolem 2000 Kč
  3. Je zde bezpečno
  4. Užijete si klidný provoz na silnicích výborné kvality
  5. Je tu stálá teplota, která vás nenutí trávit půl dovolené ve stínu ani bundě
  6. Je tady 150 pláží, když se vám některá okouká, prostě jedete na jinou
  7. Všude na ostrově mají výbornou kávu za 1 Euro
  8. Atmosféra místních vesniček vás donutí odpočívat a užívat si ten klid
  9. Nuda tady ale rozhodně není. Co třeba výšlap na vulkán, buggynou po poušti nebo Kitesurfing?
  10. Pokud milujete kozí sýr jako my, budete tu jako v ráji. Žije jich tu totiž 30 druhů v počtu téměř 400 tisíc koz … a to je něco mléka a sýra 🙂

Corralejo

Corralejo je největším turistickým místem na severu ostrova. Jeho původní část je postavena okolo přístavu lemováného přístavními moly. Z druhé strany Corraleja jsou rozsáhlé písečné duny, které se zde vytvořily díky neustále vanoucím větrům z africké Sahary. Tyto duny byly vyhlášeny za národní park. Samotné centrum Corraleja nabízí přes den krásné bílé pláže s křišťálově čistou vodou, lemované stylovými restauracemi a bary. Naleznete zde ale také spoustu surfových, windsurfových a kitových škol.

Určitě si zde přijdou na své i příznivci nakupování. Obchodních center a obchodů je tu dostatek. Noční život Corraleja je velice pestrý a končí obvykle až s východem prvních paprsků. Pokud sem vyrazíte s dětmi, doporučuji jezdit vypůjčeným vozem na pláže podél dun. Přímo ve městě je koupání vzhledem k lávovým kamenům a odlivu trochu nebezpečné.

El Cotillo

El Cotillo je městečko na severozápadě Fuerteventury a považuje se za surfařský ráj

Město se skládá ze dvou částí – Tostón a Los Lagos, které odděluje mělčí městská pláž El Cotillo Beach. V El Cotillu se nachází velké množství kavárniček, restaurací, potravin a barů, které jsou vám k dispozici a většinou jsou plné místních obyvatel nebo mladých surfařů, kteří v okolí bydlí. 

Západní poloha města není jen výhodná díky dobrým vlnám a skvělým podmínkám pro surfování, ale i díky nádhernému západu slunce, který si zde můžete každý večer na pláži užít. El Cotillo nepatří mezi živé turistické destinace plné hotelů, jedná se spíš o poklidnější město se skvělou atmosférou, které v noci tiše spí.

Calderon de Hondo

Calderon de Hondo je impozantní sopečný kráter. Na jeho vrchlo vede hned několik tras. Vyrazit na něj můžete z Corraleja, Majanicha nebo stejně jako my z Lajares. Odtud cesta není dlouhá ani dva kilometry. Ztěžuje ji však silný vítr a nestabilní povrch některých úseků. Když se však nedáte odradit a vystoupáte na vrchol, naskytne se Vám úžasný výhled do kráteru, ale i do širokého okolí. Dohlednout odtud můžete naž do oblasti Betancurie nebo na ostrov Lanzarote, či Lobos.

La Oliva

La Oliva je bývalé hlavní město Fuerteventury. Dnes už však jen poklidné vnitrozemské městečko na severu ostrova. Ve městě se nachází několik muzeí a galerií, které představují tradice a historii Fuerteventury. Symbolem městečka je v centru stojící křesťanský kostel Iglesia de Santa María de la Oliva, který je dostupný pro veřejnost i mimo bohoslužby.

Každé úterý a pátek se mezi 10:00–14:00 hod. ve městě konají tradiční trhy, kde zdejší farmáři a řemeslníci prodávají své výrobky v prostorách staré historické tržnice. To jsme si nemohli nechat ujít. Místní farmáři jsou moc milí. Jen viděli děti už jim začali dávat do rukou cherry rajčátka a nabízeli jim k ochutnání další ovoce vypěstované v okolí městečka. Taková místní paprika nebo mango voní už na dálku a nemůžete odolat si zde nic nekoupit.

Ajuy

Ajuy je malá vesnice na západě ostrova. I její odlehlejší poloha nebrání stovkám turistů každý den navštívit tohle unikátní místo. Dominantou města je pláž s černým pískem. Sopečná aktivita zde však v minulosti nezanechala jen tuto unikátní pláž.

Na pláži najdete strmou stezku vedoucí na útes nad mořem. Hodně lidí jí vyšlape jen pro fotky s krásným výhledem, nenechejte se však obelhat. Stezka pokračuje dál až na strmé schodiště klesající do tajemného zálivu. Schody vedou do tmavých jeskyní Cuevas de Ajuy. Jedna z těchto jeskyní je turistům zcela přístupná, pokud ji však chcete prozkoumat hlouběji, budete potřebovat baterku, jelikož není osvětlená. Přestože samotná cesta do jeskyně není nijak náročná, malé děti, dámy na podpatcích, či akrofobiky raději nechte čekat v jedné z místních hospůdek.

Betancuria

Betancuria se nachází v západní části středu ostrova Fuerteventura a je jedním z nejvýznamnějších mezníků v koloniální historii Kanárských ostrovů. Město založil v roce 1404 normandský šlechtic Jean de Bethencourt. Město bylo dostatečně chráněno nájezdům pirátů a tak bylo zvoleno za první hlavní město. Dnes už má význam spíše turistický. Najdete zde spoustu kavárniček, hospůdek a také prodejen s výrobky z zde hojně pěstované rostliny Aloe Vera.

Pozo Negro

Pozo Negro je malebná vesnička s černou kamenitou pláží vzdálená asi 20 kilometrů od Calety de Fuste. Vesnička leží v jedné z mála zátok stále ještě neovlivněných turistickým ruchem. Zátoka je obklopena načervenalými kopci, které dodávají krajině ráz v kontrastu s černou pláží. Malé bílé rybářské domky jsou zde jedinými budovami jež lemují moře. Pozo Negro si oblíbili milovníci místní kuchyně díky přítomnosti několika restaurací známých svými exotickými pokrmy z ryb a mořských plodů. Jen pár kilometrů od pobřeží se nachází také jedna z původních vesnic prvních afrických osadníků – Atalayita.

Museo del Queso Majorero

Museo del Queso Majorero je muzeum kozího sýra typu Majorero na kraji města Antigua. Dozvíte se zde o původu sýra Majorero, jak se vyrábí a jak určoval tempo života na ostrově. Vynikající kvalita mléka zdejších koz – hutné, aromatické a mastné – je jedním z hlavních tajemství sýra Majorero.

Dozvíte se zde, ale také o vulkanickém původu ostrova a jeho vývoji v čase. Můžete si zde prohlédnout historický větrný mlýn nebo kaktusovou zahradu. Za doporučení určitě stojí i kozí farma se sýrárnou Quesería La casa del Queso cabrera Pérez vzádelá od muzea jen 10 kilomerů jihovýchodně směrem k silnici FV-2.

Las Playitas

Las Playitas zachovává styl námořnických městeček. Na jihovýchodě ostrova, poblíž rušného obchodního centra Gran Tarajal, se nabízí možnost užít si prostředí malé rybářské obce. Bílé domečky s modrým lemem stojí podél půvabné přímořské promenády omývané mořem. V místních restauracích si pochutnáte na skvělých čerstvých rybách, které zdejší rybáři vozí každý den.

Šest kilometrů od Las Playitas se nachází maják La Entallada, který nabízí překrásný výhled na moře a na hornatou oblast Cuchillos de Vigán, která byla vyhlášena přírodní památkou. Silnička k majáku je uzoučká a je zde až neskutečně vetrno. Dejte si tedy pozor nejen v zatáčkách, ale také na všechny věci, až otevřete dveře vašeho vozu.

Montaña Cardón

Montaña Cardón je přírodní park na jihu ostrova s spoustou turistický tras a stezek. Pokud máte dobré boty a dostatek vody v batohu, nebojte se vyrazit poznávat zdejší kopce. Odměnou vám budou nádherné výhledy do okolí. Nebojte, že byste se ztratili. Stezky jsou dobře značené a většinou dobře schůdné.

La Lajita – ZOO Oasis Wildlife

Oasis Park Fuerteventura má jako jediný interaktivní představení s hady a krokodýly na Kanárských ostrovech. Během představení si někteří lidé z publika mohou pohladit plazy a obojživelníky. Není to ale jediná show, kterou park nabízí. Je zde také mimořádně příjemná exhibice s papoušky, dravci a velmi zábavná show s mořskými lvy. Pokud máte dost prostředků, můžete si zde s nimi i zaplavat. Další blízká setkání si můžete dopřát také například s lemury, velbloudy nebo žirafami.

Playa de Sotavento

Playa de Sotavento je nejdelší kanárská pláž se zlatožlutým pískem označována za vůbec nejkrásnější pláž patřící evropskému státu. Díky široké písečnému valu, větru a přílivu tu vznikají azurové bazénky, sandbanky, či poloostrůvky. Dalo by se říct, že tato pláž nikdy nevypadá tak, jak jste ji viděli předchozí den, nebo dokonce před pár hodinami.

Mimo tyto přednosti je pláž ideální na výcvik kite surfingu či wind surfingu. V moři ani na pláži totiž nejsou kameny ani útesy a dno je mělké. Pokud nemáte vlastní vybavení, najdete tu půjčovny a školící střediska přímo u pláže.

Cofete

Playa de Cofete patří podle mnoha průzkumů mezi nejhezčí pláže světa. Nachází se odříznutá od civilizovaného světa pohořím Jandia a představuje panenskou přírodu v podobě divokých vln a 12 km písku. Samotná cesta sem je dobrodružství, jelikož se nevede asfaltová cesta a tudíž vaše auto zde není pojištěno.

Mimo nádhernou a nekonečnou pláž zde najdete použe starý hřbitov, písečné parkoviště, pár domků stejnojmenné vesnice a také mýty opředenou vilu Casa de Winter. Zde se údajně schovávali nacističtí utečenci před světem. Dokonce se zde prý i odehrávali plastické operace jejich obličejů. Težko říct, zda tomu tak skutečně bylo, jelikož všechny zde nalezené důkazy jsou nepříšliš přesvědčivé. Odlehlost tohoto místa a nejasná minulost těmto představám však tak trochu nahrává.

Cestopisná přednáška z Fuerteventury

cestopisnou přednášku z ostrova Fuerteventura máme v nabídce. Podívejte se, kdy ji přednášíme ve vašem okolí nebo klikněte na některé naše další přednášky, které také rozhodně stojí za to:

nabídka přednášek